Pranie uterákov
Zdroj: shutterstock.com

Sú vaše uteráky drsné, nesajú, a dokonca aj zapáchajú? Pravdepodobne nedodržiavate tieto pravidlá pri praní a sušení

Uteráky a osušky môžu po pravidelnom používaní trpieť rôznymi nedostatkami. Stávajú sa drsnejšími, sú menej savé, blednú a ich arómu zrazu nemožno označiť za príjemnú. Pozrite si praktické tipy, ako sa starať o uteráky a osušky, aby boli opäť savé a príjemne mäkké.

Túžite sa po sprche zabaliť do mäkkej, nadýchanej a savej osušky? Tieto vlastnosti majú spočiatku všetky kvalitné osušky, avšak používaním a praním sa strácajú. Často sú príčinou nedostatky v starostlivosti, no dobrou správou je, že pri troche snahy sa ich súčasný stav dá ešte výrazne zlepšiť.

Dôležité je už prvé pranie

Nové osušky a uteráky oplývajú jemnosťou, no možno niektorých prekvapí, že ich sacie schopnosti nie sú spočiatku ideálne. Kde sa stala chyba?

Smradľavé uteráky
Zdroj: shutterstock.com

Vlákna môžu byť uzatvorené a sú chemicky ošetrené tak, aby pri uložení v skladoch a pri preprave neboli lákadlom pre škodce. Okrem toho je vo vláknach uviaznuté aj prebytočné farbivo. Skôr, ako dáte osušky a uteráky prvýkrát oprať, vyskúšajte ich pred praním namočiť aspoň na 12 hodín do studenej vody. Vlákna vo vode poddajú, uvoľnia sa z nich prebytočné chemické látky a po vypratí a vysušení budú mať aj omnoho lepšiu savosť.

Zápach z uterákov a osušiek? Vyskúšajte biely ocot

Za zápachom sa ukrýva viacero príčin. Je to predovšetkým nedostatočné preschnutie medzi použitiami, uloženie vo vlhkej kúpeľni, no i následok nedostatočného prania. Ak zostanú vlákna uterákov a osušiek utlačené a polepené, len ťažko sa z nich uvoľnia kožné bunky či zvyšky kozmetických prípravkov. Stávajú sa živnou pôdou pre baktérie a to nie je príjemná predstava. Zápach je považovaný za jasný znak nízkych hygienických vlastností.

Rýchlu pomoc vie ponúknuť biely ocot. Zapáchajúce kusy vložte do práčky a prilejte k nim ocot. Nastavte vyššiu teplotu prania – aspoň na 60 °C. Nepridávajte už prací prostriedok. Lepšie je pridať jeden oplachovací režim navyše a odstreďovanie nastaviť na 1000 otáčok za minútu. Uteráky po vypratí precízne vytraste a vyložte voľne preschnúť na miesto s prirodzeným prúdením vzduchu (balkón, záhrada) – nie na radiátor, ani do kúpeľne.

Pre hebkosť a nadýchanosť pridajte jedlú sódu

Trik s jedlou sódou prinavracia uterákom a osuškám vítanú hebkosť. Pridajte k nim do bubna 2 – 3 kopcovité lyžice sódy, do priehradky prací prostriedok a spustite prací program.

V rámci jedného prania nie je vhodné kombinovať jedlú sódu a ocot. Ich zmiešaním vzniká silná penivá reakcia a rizikom je pretečenie práčky.
Pranie uterákov
Zdroj: shutterstock.com

Správna technika sušenia

Sušenie uterákov po opratí alebo po použití si tiež vyžaduje dodržanie istých pravidiel. Mokré uteráky nepatria na horúci radiátor. Kontakt s horúcim radiátorom totiž spôsobuje poškodenie až zlomenie vlákien a následne i drsnosť materiálu. Zlé výsledky dosiahnete aj pri sušení uterákov v kúpeľni, kde je vyššia vzdušná vlhkosť. Zle preschnuté uteráky a osušky budú skôr či neskôr zapáchať. Najlepším spôsobom je sušenie, pri ktorom uterák/osušku rozložíte na šnúry alebo sušič (bez vytvorenia záhybov) a prúdením vzduchu prirodzene preschne.

Základné pravidlá, ako prať osušky a uteráky

  • K osuškám a uterákom už do práčky nepridávajte nič iné: Z uterákov a osušiek sa pri praní uvoľňujú vlákna, a zároveň sú tvorené slučkami, v ktorých môžu uviaznuť vlákna iných textílií. Nikdy preto k uterákom nepridávajte žiadne svetre, mikiny ani iné kusy oblečenia. Perte ich samostatne.
  • Práčku nepreplňujte: Uterákom a osuškám prospeje pranie v menej preplnenom bubne. V ich štruktúre je uviaznutých veľa kožných buniek, prachu a zvyškov kozmetických produktov, ktoré sa podarí vyprať iba vtedy, ak nebudú utlačené zvyšným obsahom bubna.
  • Perte iba podobné farby spolu: Z farebných osušiek sa farebné pigmenty uvoľňujú aj niekoľko praní. Ak nechcete biele osušky s nádychom šedej, modrej či ružovej, perte ich podelené podľa farieb.
  • Optimálne teploty prania: Na štítku každého uteráka či osušky nájdete uvedenú odporúčanú teplotu prania. Zvyčajne ide o teploty z rozpätia 40 – 60 °C. Túto teplotu neprekračujte.
  • Menej pracieho prostriedku, žiadna aviváž: S pracím prostriedkom opatrne. Jeho nadmerné množstvo spôsobuje drsnosť uterákov a osušiek. Aviváž nie je vhodná, pretože obaľuje jemné vlákna a znižuje absorpčnú schopnosť.
  • Loptičky do prania fungujú ako zmäkčovače: Ak chcete, aby boli vaše uteráky mäkšie, zaobstarajte si dve alebo tri loptičky do prania (posiate drobnými výstupkami), ktoré „našuchoria“ aj utlačené vlákna.
  • Pozor na pranie v tvrdej vode: Tvrdá voda sa podpisuje nielen na životnosti práčky, ale i na kvalitách vypratej bielizne. Minerály v tvrdej vode zhoršujú rozpustenie pracieho prostriedku a navyše vytvárajú lepkavé zrazeniny, ktoré sa často prenášajú práve na uteráky a osušky. Riešením je napríklad pridanie zmäkčovača tvrdej vody do prania.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje