Ktoré stromy produkujú alergény? Tieto nesaďte, ak máte v rodine alergika

Ktoré stromy produkujú alergény? Tieto nesaďte, ak máte v rodine alergika

Existuje mnoho stromov, ktoré nespôsobujú príznaky alergie. Ak však pestujete jednodomé stromy, ktoré majú kvety buď samčieho alebo samičieho pohlavia, potrebujú na opelenie vietor. Tým pádom je v povetrí viac peľu, čo môže dráždiť dýchacie cesty alebo pokožku alergika.

Dôležité je vedieť, že ak máte alergiu prejavujúcu sa pri niektorých stromoch, je dosť pravdepodobné, že budete mať alergiu aj na niektoré potravinové alergény.

Viete, ktoré kvety majú silný peľ a môžu vyvolať alergiu? Intenzívna vôňa peľu je dôležitá, aby pritiahli hmyz, ktorý im pomôže s opelením. Hlavnými vinníkmi v záhradkách, na ktorých si treba dať pozor sú:

Jaseň a ďalšie listnáče

Peľ z jaseňa poletuje vzduchom už v marci, zvyčajne má nízku schopnosť vyvolať alergie, ale pri skríženej reakcii môže spôsobiť problém vo forme prudkej odozvy organizmu. Okrem tejto dreviny býva pre alergikov dráždivý peľ liesky, jelše, vŕby, dubu, buku, javora, brezy (aktuálny už v marci).

Na jar môžu vyvolávať alergiu aj: orech, pagaštan, baza čierna, lipa, gaštan a olivovník.

Berte do úvahy fakt, že s peľom stromov, ktoré si vysadíte vo vlastnej záhrade, budete prichádzať podstatne častejšie do kontaktu, ako so stromami v odľahlom sade. Intenzita alergických reakcií vzrastá aj počtom alergizujúcich stromov.

Foto: istock.com

Skrížené alergie

V prípade, že ste alergický na niektoré z peľov, rastie pravdepodobnosť alergie aj na niektoré druhy potravín. Máte alergiu na brezu? Po zjedení mandlí, jabĺk, mrkvy, zeleru, čerešní, koriandra, feniklu, lieskových orieškov, kivi, broskýň, hrušiek či slivky sa vám v ústach môže vytvoriť opuch.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteAk máte alergiu na peľ tráv a obilnín, môžete mať alergickú reakciu tiež po konzumácii rajčín, sóje šošovice, manga, špenátu, cukrovej repy, pšeničnej múky, arašidov, dokonca aj keď zjete melón.

Ovocné stromy nemusia priniesť len radosť z úrody

Máte na záhrade krásnu jabloň alebo čerešňu a všimli ste si, že keď idete k týmto stromom bližšie pocítite svrbenie očí, nosa, slzenie, upcháva sa vám nos? K ovocným stromom, ktoré majú tendenciu dráždiť patria aj marhule, broskyne, slivky.

Foto: istock.com

Arizonský cyprus

Tento ihličnan je obľúbeným kvôli dekoratívnemu vzhľadu a zvláštnej svetlej farbe. Môže vyrásť až do výšky 20 metrov – podľa druhu a stavu koreňov. Toleruje mrazy až do -25 stupňov. Pochádza z juhozápadu USA. Málokto však vie, niektorým ľuďom môže spôsobiť alergiu, podobne ako viaceré druhy cyprusov.

Z ihličnanov sú častými alergénmi tiež jedľa, céder, borovica, borievka.

Riskovať sa neoplatí. V prípade podozrenia požiadajte imuno-alergológa o testy.

Sabína Zavarská
Zdroj: thespruce.com
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.