pranie bielizne
Galéria (6) Zdroj: istock

Škvrny od jedla: Tipy, ako ich ľahko odstránite

Nahádzať do pračky špinavú bielizeň, pridať prací prach a aviváž je veľmi jednoduché. Ak sú na oblečení škvrny, najmä od niektorých druhov jedál, krvi či zelene, štandardný postup však nestačí.

Galéria

pranie bielizne
pranie bielizne
pranie bielizne
pranie bielizne
pranie bielizne

V boji proti škvrnám a fľakom, s ktorými si nevie rady práčka vám pomôžu tieto triky.

Čím skôr, tým lepšie

Snažte sa škvrny odstrániť čo najskôr, ideálne hneď, ako sa stanú. Škvrny staršie ako 24 hodín odstránite omnoho ťažšie ako čerstvé škvrny. Pri starších škvrnách opakujte postup čistenia niekoľkokrát, ale i tak sa môže stať, že po nich zostane stopa.

škvrny na oblečení
Zdroj: istock

Prvý krok prispôsobte podľa zdroja škvŕn

Škvrny od tekutín – prebytočnú tekutinu najskôr odsajte bielou bavlnenou utierkou, papierovou utierkou alebo pijakom, dobre poslúži aj kúsok bieleho chleba (ideálny na mastné škvrny). Prebytočnú tekutinu odsávajte opakovane a vždy čistým kúskom.

Náš tip: Nepoužívajte na tento účel tmavšiu látku alebo froté utierku.

Škvrny od tuhých látok – v prvom rade odstráňte zvyšky tuhej látky, môžete použiť tupý príborový nožík, čistú kovovú špachtľu alebo okraj staršej kreditnej karty. Nesnažte sa takýmto štýlom odstraňovať polotekuté škvrny, napríklad od šalátovej zálievky, omáčky či dressingu – zatlačili by ste ich ešte viac do textílie. Niektoré druhy škvŕn od pevných látok sa lepšie čistia po vysušení. Platí to, napríklad v prípade bahna. Mrazenie je zase pomocníkom pri žuvačkovej nehode.

odstraňovanie škvŕn na oblečení
Zdroj: istock

Prvá pomoc vždy po ruke

Pripravte si mini súpravu na odstránenie čerstvých škvŕn a noste ju stále v aute. Mala by obsahovať papierové utierky, bielu bavlnenú handričku, malú fľašu vody, príborový nožík a prací prípravok na odstránenie škvŕn.

Kedy použiť studenú vodu

Pri odstraňovaní škvŕn začnite prať studenou vodou, najmä ak neviete od čoho škvrny sú. Horúca voda podporí prenikanie škvŕn s obsahom bielkovín (mlieko, vajíčko alebo krv) hlbšie do vláken, a to určite nechcete.

odstraňovanie škvŕn na oblečení
Zdroj: istock

Kedy pomôže horúca voda

Horúca voda funguje najlepšie pri mastných škvrnách, napríklad od masti, oleja, majonézy a masla. Dôležitá je tiež pri odstraňovaní škvŕn zo syntetických vlákien ako je polyester.

Vynechajte mydlo

Prvý inštinkt, keď vidíme špinavú bielizeň alebo škvrnu, nám káže chytiť do ruky mydlo a poriadne škvrnu vydrhnúť. Stopnite sa. Namiesto tuhého mydla použite tekutý prípravok na umývanie riadu alebo troška pracieho prostriedku, pomôcť si môžete jemnou kefou. Najskôr však škvrnu prepláchnite silným prúdom čistej vody, ktorý nasmerujete na škvrnu z rubu látky.

ručné pranie bielizne
Zdroj: istock

Nehádže všetku špinavú bielizeň do jedného koša

Dohodnite sa so všetkými členmi rodiny, že ak budú mať na oblečení škvrny, povedia vám to čo najskôr alebo oblečenie dajú na špeciálne miesto pre silne znečistenú bielizeň. Nie do bežného koša na bielizeň.

Nové prípravky najskôr otestujte

Ak plánujete na škvrny použiť nový prípravok, najskôr vyskúšajte, ako bude v kombinácii s danou látkou pôsobiť na mieste, ktoré pri nosení nevidno. Je to dôležité najmä pri tkaninách, ktoré nie sú stálofarebné.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje