Oprava hlučnej práčky
Zdroj: iStock

Máte doma hlučnú práčku? Odhaľte jednu z týchto najčastejších príčin a môžete si pomôcť aj bez opravára

Zdá sa vám, že vaša práčka vydáva omnoho hlasnejšie zvuky ako kedysi? To sa môže stať aj pri kvalitných práčkach. Podstatou je zistiť príčinu. Existujú triky, ktoré môžete urobiť aj sami a práčke i vašim ušiam tak uľaviť.

Nezvyčajné búchanie a väčšia hlučnosť práčky môžu mať veľa príčin. Možno ste len nechali vo vrecku nohavíc nejaký tvrdší kovový predmet alebo mincu, hodili ste ich do prania aj s opaskom alebo je problém vážnejší a treba vymeniť remeň či čerpadlo, čo si vyžaduje viac práce. Dobrou správou je, že v mnohých prípadoch si môžeme opraviť hlučnú práčku sami.

Toto sú najčastejšie príčiny hlučnosti práčky a ich riešenia

1. Skontrolujte, či nie sú v bubne uvoľnené predmety

Za hlučnou práčkou sú veľmi často rôzne predmety v bubne. Preto, ako prvé skontrolujte, či sa v ňom nenachádzajú nejaké voľné kusy. Hluk často vydávajú zabudnuté mince, kľúče, uvoľnené pracky – čokoľvek, čo mohlo vypadnúť z oblečenia.

Posvieťte si baterkou a pootáčajte bubon – malé predmety sa môžu aj zapichnúť do otvorov práčky, preto rukou opatrne prejdite po celom bubne, či na niečo nenatrafíte. Zároveň skontrolujte aj vnútro gumového tesnenia.

2. Vyčistite filter

Ak nevenujete veľa pozornosti čisteniu práčky, určite vytiahnite filter a dôkladne ho vyčistite. Odborníci odporúčajú čistiť filter raz za 4 mesiace, avšak mnohí tento krok zanedbávame. Filter vyčistite vlhkou handričkou s mydlovou vodou a opláchnite ho v umývadle. Potom vezmite starú zubnú kefku a poriadne ho vydrhnite. Čistenie filtra zároveň predlžuje životnosť práčky.

3. Vyrovnajte práčku

Častou príčinou hlučnej práčky je jej umiestnenie. Ak ste hlasné zvuky začali vnímať len nedávno, je možné, že sa práčka posunula zo svojej pôvodnej polohy a teraz naráža na stenu alebo stojí na mierne nerovnom povrchu.

4. Prerozdeľte bielizeň v bubne

Ak počujete väčšiu hlučnosť len pri aktuálnom praní, pričom inokedy je tichá, môže to byť zle rozloženou bielizňou, respektíve nesprávnym naplnením. Vždy sa snažte nenaplniť bubon viac ako do troch štvrtín. Inak sa nemôže otáčať rovnomerne a práčka bude hlučnejšia.

5. Skontrolujte ložiská bubna

Jednou z najčastejších príčin hlučnej práčky je problém s ložiskami bubna. Ložiská umožňujú hladké a tiché otáčanie bubna, ale časom sa môžu opotrebovať alebo poškodiť, čo má za následok hlasný, dunivý zvuk.

Ak chcete skontrolovať ložiská bubna, odstráňte predný panel pomocou skrutkovača. Prezrite, či nie sú opotrebované alebo poškodené. Poškodené treba vymeniť za nové, vhodné do vašej práčky.

Oprava hnacieho remeňa v práčke
Zdroj: iStock

6. Vymeňte hnací remeň

Za hlučnou práčkou môže byť tiež poškodený hnací remeň, ktorý spája motor s bubnom a umožňuje mu otáčať sa. K remeňu sa dostanete tak, že odstránite zadný panel pomocou skrutkovača (ak tam nie sú žiadne skrutky, odstráňte kryt práčky). V spodnej časti by ste mali vidieť pás natiahnutý okolo bubna k motoru. Ak nie je správne pripevnený alebo vyzerá akýmkoľvek spôsobom opotrebovaný, bude potrebné vymeniť ho.

7. Skontrolujte čerpadlo

Ak nie je problém vo vyššie uvedených bodoch, môže byť na vine čerpadlo, ktoré je zodpovedné za čerpanie vody z bubna do odtokovej hadice. Problémy s čerpadlom zvyčajne spôsobujú netesnosti, ale v prípade, že nepracuje správne, môžete počuť nepríjemný zvuk podobný brúseniu.

Vtedy je namieste čerpadlo vymeniť. Ak si na to netrúfate, zavolajte si odborníka na opravu práčok. Je to nielen zložitejšia, ale často aj špinavá práca a určite ju chcete mať urobenú profesionálne.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.