Ako odstrániť plesne v interiéri, ako predchádzať ich vzniku a aké prípravky na odstránenie plesní použiť
Plesne možno označiť ako čierny fenomén (niekedy sa objavujú aj sivé a zelené škvrny), ktorý však nie je len výsadou starších budov. Plesne sa totiž často objavujú aj v čerstvo zabývaných novostavbách.
Galéria
Bez ohľadu na veľkosť ložiska, nikdy nie sú vítané. Predstavujú viac ako len estetický problém. Zhoršujú kvalitu povrchu stien a najmä nepriaznivo vplývajú na zdravie ľudí, ktorí v danom prostredí bývajú. Výskyt plesní najčastejšie ohrozuje respiračný systém, poškodzuje pľúca, spôsobuje problémy s dýchaním, astmatické, prípadne aj kožné ochorenia.
Príčiny vzniku plesní
Príčin vzniku plesní je mnoho. „Pleseň na stenách sa objaví prevažne na povrchu slabo tepelne izolovaných alebo neizolovaných stien a stropov a na miestach tepelných mostov. Okrem slabej tepelnej izolácie pleseň vznikne z dôvodu slabej hydroizolácie alebo nedostatočného vetrania vnútorných priestorov. Často sa tak napríklad objaví po výmene nových okien, keď sa zmení vnútorná klíma bytu a vzduch slabšie prúdi cez kvalitné nové okná. Alebo keď sú v chladných kútoch postavené skrine alebo iný nábytok, ktorý bráni cirkulácii teplejšieho vzduchu k povrchu stien,“ hovorí Ing. Rastislav Ščepka, manažér predaja segmentu JUBIZOL z JUB, a. s.
Hlavným spúšťačom pre rozvoj plesní v interiéri je zvýšená vlhkosť.
„Bez ohľadu na ich pôvod je hlavným spúšťačom pre rozvoj plesní v interiéri zvýšená vlhkosť a jej následná kondenzácia na miestach s teplotou nižšou, ako je teplota rosného bodu. Ako už bolo uvedené, plesne v interiéri predstavujú zdravotné riziko, takže by ste im mali venovať pozornosť,“ upresňuje Martin Záborský, produkt manager MUREXIN, s. r. o.
Na vlhkosť ako príčinu vzniku plesní v interiéri upozorňuje aj Simona Laučík, brand manažérka Adhesive Technologies ACC SK/CZ.
Ako predchádzať plesniam
Vhodný substrát pre rast biologických organizmov sa nachádza v každom staršom dome alebo murive. Pri novej výstavbe sa preto ako prevencia odporúča navrhovať vhodné technológie a materiály, ktoré zabraňujú rastu plesní a rias. Avšak ani takéto opatrenia nemusia byť vždy dostačujúce. Spúšťačom rastu plesní a rias je široká variabilita faktorov a biologických vplyvov. Preto je niekedy veľmi ťažké predvídať, aké riešenie by v konkrétnom prípade eliminovalo ich tvorbu.
Typickými miestami, kde sa plesniam darí, sú rohy miestností, plochy za nábytkom a všeobecne miesta, kde vzduch ťažko cirkuluje. Ak sa plesne vyskytnú, zväčša nemáte možnosť zásadných opráv v samotnej konštrukcii. V takom prípade treba zvoliť účinné riešenia, ktoré ponúkajú čistiace systémy s priamym zásahom a pôsobením v mieste s prítomnosťou plesní.
„Skôr ako sa pustíte do odstraňovania plesní, je potrebné odstrániť príčinu ich vzniku. Niekedy problém vyrieši správny režim vetrania či zvýšenie teploty v miestnosti. Ak sa vám nepodarí odstrániť príčinu zvýšenej vlhkosti, s plesňami budete ‚bojovať‘ opakovane,“ vysvetľuje Martin Záborský.
Ani podľa Simony Laučík nestačí len odstrániť škvrny, ktoré vytvorila pleseň, ale na to, aby sa neobjavila čierna pleseň alebo iné typy plesní, treba v prvom rade znížiť vlhkosť.
Pri výbere si dávajte pozor
Na trhu je dostupných mnoho výrobcov ponúkajúcich odstraňovače plesní, ktoré zaručene s čiernym problémom zatočia. Po ich zakúpení a použití často prichádza sklamanie. Pleseň sa opäť objaví už po niekoľkých dňoch.
V čom je problém? Niektoré bežne používané prípravky na báze chlórnanu sodného alebo kvartérnych amónnych solí odstránia plesne len povrchovo a nezastavujú rast plesní od koreňov a hýf. Ďalším problémom je porušenie povrchovej vrstvy. Zvyšky týchto chemických prípravkov dokážu spoločne s prítomnou zvýšenou vlhkosťou na stenách postupne narúšať povrchové vrstvy. Ak takýto prípravok použijete, povrch treba vždy dôkladne zmyť.
Základnými zložkami plesní sú hýfy, ktoré prenikajú hlboko do podkladovej vrstvy a spôsobujú značné poškodenie povrchovej úpravy, nezriedka aj podkladového muriva. V prípade, že sa plesne na stene vyskytli, jedinou účinnou ochranou pri ich odstraňovaní je použitie ucelených systémov, ktoré sú schopné preniknúť až do „koreňov“ plesne a zamedziť tak ich ďalšiemu šíreniu.
… jedine vetrať a kúriť !!! … ľudia robia chybu – zateplia dom, vymenia plastové okná – a šetria na kúrení + nevetrajú skoro vôbec (aby teplo von nepustili a tým UŠETRILI EŠTE VIAC !!!) … = do roka je pleseň v múroch … ktorú všetci ľudia v dome dýchajú = nástup nezbaviteľných respiračných (dýchacích) zdravotných problémov …
Tak staršie domy (1990 a staršie) bez podpivničenia môžu mať problém v závislosti od lokality. Napríklad ja bývam pri potoku a nemám hydroizolaciu.zateplenie je 6 cm. V miestnostiach bez podpivničenia bolo v lete vlhko aj 70%. Vymenil som podlahy, stierky a je to ok. Okná robia svoje, dnes už je lepe trojsklo alebo hliníkové drevené okná. Len je strašne draho všetko. Takže vetrať je určite výborne. No nestačí vždy.