Montáž odkvapov
Na zabezpečenie funkčnosti každej strechy je potrebný aj správny odkvapový systém. Údržba a drobné opravy systému odvodu dažďovej vody môžeme urobiť aj svojpomocne, práce väčšieho rozsahu zveríme do rúk šikovného majstra.
Galéria
V súčasnosti sa na trhu vyskytuje veľké množstvo materiálov a typov odkvapových prvkov. Od klasických plechových, cez rôzne zliatiny kovov, plastové, hliníkové odkvapy či kombinácia kovu a plastu.Chýbajúce, poškodené alebo upchané odkvapové žľaby zapríčiňujú, že voda steká po povrchu steny, spôsobuje vlhnutie a nakoniec deštrukciu omietky a steny. Výber je vždy na nás, či opravíme len jednotlivé časti odkvapových žľabov, alebo vymeníme kompletný systém.
Kovové odkvapy
Pozinkovaný oceľový plech, tzv. pozink, patrí k cenovo najdostupnejším materiálom. Tento typ plechu si však vyžaduje povrchovou úpravu, ktorá ho chráni pred poveternostnými vplyvmi. Táto vrstva sa musí postupom času obnovovať.
Titánzinok a meď – odkvapy z týchto materiálov už patria do vyššej cenovej skupiny než pozinkované. Je to najmä pre ich odolnosť. Nepotrebujú totiž žiadnu povrchovú úpravu. Pôsobením poveternostných podmienok menia postupom času svoj vzhľad, pričom ich vlastnosti sa nemenia.
Antikorové odkvapy možno vyrobiť (a u nás sa aj predávajú) z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Je pevná, dobre tvarovateľná, má stály vzhľad, umožňuje opracovanie aj pri nízkych teplotách, pretože nie je krehká a neláme sa. Používa sa najmä pre svoju dlhú životnosť, odoláva korózii a je ekologicky neškodná.
Odkvapový systém z titánzinku. Žľabový hák je zapustený do latovania pod strešnou krytinou. Alternatívou je použitie žľabových hákov, ktoré môžeme pripevniť priamo na fasádu zdroj: Rheinzink
Poplastované odkvapy
Ide o hlboko žiarovo pozinkovaný oceľový plech, po pasivácii vybavený základným náterom a navyše ešte vrstvou plastu. To všetko je vytvrdené v peci. Použitý materiál výborným spôsobom kombinuje vlastnosti ocele a plastu. Od ocele preberá najmä jej pevnosť, húževnatosť a tepelnú stabilitu, pričom odolnosť proti korózii a farebnú stálosť mu poskytuje plastová vrstva.
Plastové systémy
Začali sa dodávať zo severských krajín, kde majú už dlhoročnú tradíciu. Dnes sú už u nás bežne rozšírené. Plastové odkvapy sú odolné proti nízkym teplotám a vďaka pružnosti sú aj odolné proti mechanickému poškodeniu. Od toho sa odvíja ich cena, ktorá je porovnateľná s titánzinkom.
Ceny rôznych systémov sú závislé od zložitosti strechy a od toho, koľko pomocných prvkov (čelá žľabov, žľabové kúty a rohy, kotlíky, …) použijeme na streche.
Demontáž
Demontáž začíname v časti, ktorá spája odkvapový žľab s odpadovou rúrou. Jednotlivé časti starých žľabov sú často priskrutkované. Ak sa nepodarí povoliť skrutky, odrežeme matice. Uvoľníme spoje medzi jednotlivými časťami žľabu a vyberieme ich z hákov. Pozor, niekedy môžu byť priskrutkované priamo k odkvapnici. Pri ďalšom postupe treba odstrániť háky. Môžu byť priskrutkované k odkvapnici priamo pod odkvapovou latou, vtedy ich odskrutkujeme alebo vypáčime kladivom z nosom. V starších domoch môžu byť háky priskrutkované aj k horným alebo bočným hranám krokvy, aby niesli váhu odkvapových žľabov. Ak je na streche odkvapnica, na ktorú môžeme namontovať nové háky, konce hákov len odrežeme pílkou na železo. Inak budeme musieť pri ich odstraňovaní nadvihnúť časť strešnej krytiny. Skontrolujeme odkvapnicu, ak je pripevnená dobre, tak len vyplníme diery po skrutkách a natrieme ju. A nie, budeme ju musieť vymeniť.
Viacvrstvová ochrana oceľového plechu proti korózii: pozinkovanie, pasivačný a základný náter, polyesterový náter foto: Ruukki | Pri kúpe odkvapového systému si možno vybrať vhodný farebný odtieň ku každej farbe strešnej krytiny a fasády. foto: Lindab |
Montáž hliníkových žľabov
Žľabové dielce vložíme do namontovaných hákov a vzájomne ich spojíme zasunutím. Odporúča sa minimálna hĺbka zasunutia 30 mm. Pred zasunutím plochy na koncoch žľabov zdrsníme na dĺžke približne 8 cm brúsnym papierom. Handričkou nanesieme čistidlo na odmastenie materiálu, ktoré je súčasťou lepiacej súpravy. Počkáme 5 minút, aby čistidlo vyprchalo. Vo vzdialenosti 5 cm od okraja spodného žľabu nanesieme lepidlo v šírke asi 8 mm. Potom žľaby spojíme zasunutím do seba, čím sa zlepia, a pomocou špeciálneho zveráka stiahneme dva konce žľabov k sebe. V najvyššom mieste a pri zadnej vodnej drážke žľab prenitujeme dvomi nitmi. Práca je ukončená uzatvorením vodnej drážky v zadnej strane žľabu. Do dielcov vyvŕtame otvory s priemerom 4,1 mm z vonkajšej strany. Používame trhacie nity 4 ×10 mm v rovnakej farebnej úprave ako sú žľaby. Počet nitov: pri žľabe šírky 250 mm 6 nitov, pri šírke 280 a 333 m – 8 nitov a pri šírke 400 mm – 10 nitov. Konce žľabov najprv natrieme silikónom v šírke približne 40 mm a potom nasleduje nitovanie žľabov. Tu je veľmi dôležité nezabudnúť na vstavanú dilatačnú vložku, ktorá sa montuje na každých 12 m dĺžky žľabu pri podstrešných žľaboch a každých 6 m pri žľaboch nástrešných, a to z dôvodu výraznej dilatácie hliníka.
Prvý a posledný hák inštalujeme najmenej 150 mm od konca odkvapu. Používame dve krátke inštalačné skrutky na jeden hák. Odporúčaný sklon k strešnému zvodu je približne 2 až 3 mm na meter. | Pomocou pílky na železo vyrežeme otvor v spodnej časti žľabu. |
Prednú časť kotlíka zasunieme do prednej časti žľabu. Kotlík otočíme. | Ohneme zadnú prírubu zásuvky okolo zadného návalku, čím kotlík pripevníme. |
Čelo žľabu dobre pritlačíme, aby zaskočilo ku koncu žľabu. Môžeme si pomôcť gumovým kladivkom. kresba: Ruukki | Žľab vložíme do háku najprv pod zadný držiak stlačením zadného okraja, potom ho pevne pritlačíme nadol a ohneme predný držiak do správnej polohy. Po inštalácii už neodporúčame presúvať odkvap pozdĺžne, aby sa nepoškriabal ochranný lak. |
Nainštalujeme aj rohové kusy, pričom medzi jednotlivými dielcami nechávame medzeru 1 až 2 mm. | Polkruhové žľaby možno predĺžiť pomocou žľabovej spojky. |
Polkruhové žľaby možno predĺžiť pomocou žľabovej spojky. | Polkruhové žľaby možno predĺžiť pomocou žľabovej spojky. |
Pri odhadovaní vzdialenosti medzi kolenami majme na pamäti, že zvod musí byť vzdialený približne 4 cm od steny a druhý koniec šikmého potrubia sa vloží do kolena. | Upravíme priame časti zvodu na správnu dĺžku. Koniec zvodu s výstupným otvorom nainštalujeme minimálne 30 cm nad zemou. Dažďový vpust musí byť vzdialený od vonkajšieho povrchu steny približne 25 cm. |
Pomocou dlhých inštalačných skrutiek do dreva a príchytiek nainštalujeme držiaky rúr. Objímky by nemali byť od seba vzdialené viac než 2 m. Utiahneme objímky a uzavrieme ich zámky špeciálnym dielcom. Pri zasúvaní môžeme použiť gumové kladivo. Počas montáže pri zemi chránime rúru pred poškriabaním tak, že ju podložíme kartónom. kresby: Ruukki | |
–>
Odpadové potrubie
Odvod vody zo strechy prostredníctvom žľabov zaisťuje odpadové potrubie. Spojenie žľabu s potrubím sa rieši pomocou žľabového hrdla alebo žľabového kotlíka.
Príslušenstvo odpadového potrubia
Horné koleno, tzv. koleno S, slúži na vymedzenie vzdialenosti medzi osou odpadového hrdla žľabu a osou odpadového potrubia. Odskokové koleno sa používa na prekonanie výstupkov fasády, napr. rímsy, v zvislom smere odpadového potrubia. Objímka pripevňuje odpadové potrubie k stavbe. Prechodový kus využijeme, ak nie je rozmer odpadového potrubia zhodný s rozmerom kanalizačnej rúry. Výtokové koleno a výpust využijeme, ak chceme zachytávať dažďovú vodu.
Pripojenie odpadových rúr
K stavebnej konštrukcii sa rúry pripevňujú každé 3 m a ešte pred a za každou zmenou smeru rúry, napríklad pred a za odskokovým kolenom. Vzdialenosť medzi potrubím a stavbou by mala byť aspoň 20 mm.
Text: Ing. Mária Kostolná
Foto a kresby: Lindab, Rheinzink, Ruukki
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
Je to nádherne nakreslené a vyzerá, že to zvládne aj malé decko. OMYL!!! Nenechajte sa pomýliť. Neodporúčam systémy typu „skladačka“ pretože jedna dve zimy a Vaše žľaby budú pokrčené ako papier (zvlášť zjavné je to u lacných výrobcov typu Poľsko a pod.) a rozhodne ich nemontujte ak v tom nemáte prax a potrebné náradie. P. Kostolná nemá ani jedno ani druhé lebo by nič podobné neodporúčala. Ak Vám niekto povie aby ste otvor do žľabu vypílili pilkou na železo tak je to diletant a hrubozrnný amatér ktorý nikdy nič podobné ani len nevidel robiť. Bol by som veľmi rád aby mi p. Ing. Kostolná predviedla ako sa to robí. Je to úplne na smiech. Osobne odporúčam slovenských výrobcov odkvapových systémov a odborníkov s praxou lebo čo ušetríte na svojpomoci to preplatíte na zničenom materiály alebo neskoršej nefunkčnosti odkvap. systému
ty si blb
nie to ty!!!, pilenim sa poškodzuje povrchova vrstva, u plechov by sa vždy mali použit nožnice, nie pilky, karbobrusky a podobne blbosti.
Ruthen ma pravdu, musite byt dvaja, mat vsetko v hlave v poriadku a poruke slusne naradie, aby ste sa mohli pustit do odkvapov. Inak ani nezacinajte. Prave som zlaby dokoncil a dazd mi to cele aj preveril. Ukoncovaky som lepil Sikaflexom aj spajanie rur, tie som navyse este nitoval. Myslim, ze by to malo byt fajn.
No nie je to zas žiadna veda a ako vypíliť otvor do žľabu? Normálne do kríža napíliť, potom prípadne ešte nastrihnúť do potrebnej dĺžky a kliešťami vyhnúť von, nasadiť koltík a hotovo!
Tento článok je o ničom. To nie je ani návod na montáž ani rada, ktorý systém zakúpiť. Neviem, čo tým chcel autor povedať. Článok ba tak dobrý na honorár od editora. Také články robia 2/3 študentov v diplomových prácach – poskladajú texty a obrázky z internetu dokopy a okótujú odstavce referenciami. – a zato im dajú titul.
Mimochodom silikón nepatrí do žľabov, vydržal by tam pol roka. ale strešný (butylový) tmel. Hrôza…
Dobrý deň,chcem sa opýtať či čelo žľabu je tesnené gumou alebo treba nacínovať-pri pozinkovanom žľabe Dakujem?!
Cielko sa robí tak že sa urobí falc gombinackami na zlabe taký malý 0,5 cm aby tam cielko voslo,priloží sa a sfalcuje sa spolu so žľabom gombinackami ..vnútro sa zatrie strešným silikónom .