instalaterske naradie
Galéria (6)

Inštalatérske náradie

Každý, kto si upravuje byt alebo rekonštruuje dom, spravidla mení staré potrubia za nové – vodovodné z medi, plastov, vrstvené alebo z nehrdzavejúcej ocele a poškodené azbestové či liatinové odpadové potrubie za moderné plastové. Na montáž potrubných systémov využívame bežné alebo špeciálne náradie. Profesionálni montážnici sa nezaobídu bez špeciálnych strojov. Na bežnú prehliadku, údržbu a opravy niektorých inštalačných zariadení, ako sú niektoré vodovodné batérie a sifóny systémov, vystačíme aj s malou súpravou náradia pre domácnosť.

Galéria

Pri rozsiahlejších inštalatérskych prácach sa používa veľké množstvo náradia. Niektoré bežne používame aj pri iných prácach v domácnosti (pílka, skrutkovač, kliešte a pod.). Medzi nimi je aj univerzálne náradie, ktoré má možnosť výmeny nadstavcov, a tak s jedným náradím je možné vykonávať rôzne práce.

Pri väčších opravách inštalatérskych rozvodov a jeho príslušenstva je nevyhnutné zabezpečiť si špeciálne inštalatérske náradie, ktoré má v porovnaní s klasickým ručným náradím celý rad výhod. Je vyrobené z veľmi kvalitného a trvanlivého materiálu, preto má dlhú životnosť, kvalitnú povrchovú úpravu a pomerne nízku hmotnosť. Rukoväte sú ergonomicky prispôsobené na pevné uchytenie. Ľahko, rýchlo a presne sa s ním pracuje aj na ťažko dostupných miestach a pri jeho použití nie je potrebná dodatočná úprava opracovaného materiálu.  Má zabezpečený dobrý servis, je sústavne inovované a zdokonaľované. Pri preprave a uskladnení je chránené proti poškodeniu uložením v špeciálnych kovových alebo plastových kufríkoch.

Kúpiť alebo požičať
Jedinou nevýhodou špeciálneho inštalatérskeho náradia je jeho cena. Na našom trhu je pomerne vysoká a rozhoduje o nej okrem kvality aj značka (Rems, Rothenberger, Unior, Knipex, Proxxon a iné). Skôr, ako sa rozhodnete pre kúpu náradia, treba zvážiť, či nie je výhodnejšie si ho radšej požičať. Skoro v každom meste sú zriadené požičovne náradia za celkom prijateľné ceny.

Uťahovacie náradie
Používa sa pri závitových spojoch rúr, závitovom spojení armatúr, regulačných prvkov a pod. Na ich uťahovanie slúžia rôzne hasáky, kliešte a kľúče.

Hasáky
Vyrábajú sa zo špeciálnej ocele. Vrúbkované čeľuste majú indukčne kalené zuby. Samodržiacia rúčka hasáku má ergonomický tvar, ktorý zabezpečuje pohodlnú prácu. Umožňuje bezpečne uchytiť obrábaný materiál bez kĺzania. Hasáky sú bezpečné a majú dlhú životnosť. Poznáme niekoľko druhov hasákov, napr. s nastaviteľnou skrutkou, s vodiacou maticou, kĺbové, retiazkové, univerzálne a pod.

Kliešte
Vyrábajú sa zo špeciálnej ocele a povrch majú chrómovaný. Ergonomicky konštruovaná rúčka zabezpečuje vysokú výkonnosť a pohodlné použitie. Môžu byť posuvné ľahké, ťažké a rúrkové.

Kľúče
Pri použití kvalitnej chrómvanádiovej ocele majú vysokú trvanlivosť a dlhú životnosť. Najčastejšie sa používajú kľúče posuvné obojstranné (francúzsky kľúč), posuvné jednostranné, maticové otvorené, univerzálne, hasákové.

Medené potrubia
Rezač na rúrky s rezacím kolieskom sa najviac využije pri rozsiahlych inštaláciách alebo pri rezaní rúrok väčších rozmerov. Vhodný je na rezanie rúrok z medi, hliníka a nehrdzavejúcej ocele, ale aj viacvrstvových rúrok s priemerom od 6 do 67 mm. Pracuje sa s ním rýchlo a bez problémov sa vždy vytvorí kolmý rez rúrky, ktorý už nie potrebné ďalej upravovať.

–>
Spájkovacia lampa

Pri montáži medeného potrubia je nevyhnutným nástrojom na roztavenie spájky. Väčšina moderných lámp má plyn v plechovej nádobke, ktorú možno odskrutkovať a ľahko vymeniť. Väčšie nádobky sú relatívne lacnejšie ako malé. Na lampu sa nasadzujú rôzne druhy dýz pre rôzne typy plameňov. S lampou sa najlepšie pracuje na pracovnom stole. Pri zhotovení kapilárneho spoja priamo na potrubí alebo ak je potrubie skryté, treba horľavé materiály okolo potrubia zakryť hrubou tkaninou zo sklených vlákien, ktorá je odolná proti otvorenému ohňu.

Namiesto lampy môžeme využiť elektrický spájkovací prístroj na spájkovanie medených rúr bez plameňa. Použiteľný je kdekoľvek, aj v úzkych miestach, k dispozícii však musí byť elektrická sieť. Pomerne rýchlo je pripravený na prevádzku, stačí ho iba pripojiť do zásuvky. Vďaka vysokému tepelnému výkonu (900 °C) spájkuje rýchlo. Zospájkovanie rúrky s priemerom 18 mm rúrky trvá 18 sekúnd.

Spájka
Zliatina cínu a olova a kupuje sa ako cievka drôtu alebo vo forme pasty. Jej výhodou pri zhotovení kapilárneho spoja je, že po odstránení zdroja tepla rýchlo tuhne.

Spájkovacia pasta pri spájkovaní medi očistí povrch kovu a zároveň ho ochráni pred oxidmi vznikajúcimi pri nahrievaní medi spájkovacou lampou. Nanáša sa tenkým štetcom alebo drievkom. Zvyšky pasty treba z povrchu odstrániť mydlovou vodou.

Pri medených potrubiach sa okrem spájkovania používa aj lisovanie pomocou špeciálnych tvaroviek a lisovacích klieští.

Text: Ing. Marta Bieleková
Foto a kresby: autorka, Makita, Technia, Rigid
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.