odvadzanie odpadovej vody
Galéria (10)

Odvádzanie odpadovej vody

Domová kanalizácia sa skladá zo zberných potrubí veľkých rozmerov (ústia do nich všetky kanalizačné rúry) a z podzemného potrubia pripojeného na verejnú kanalizačnú sieť. V súčasnosti sa najviac používajú systémy, ktoré sú ľahké, trvanlivé a dajú sa jednoducho inštalovať.

Galéria

Materiál a príslušenstvo
Takmer vo všetkých oblastiach odtokovej techniky sa presadili plastové potrubia, ktoré postupne vytláčajú predtým bežne používané materiály, ako sú liatina, oceľový plech, olovo a kamenina (obr. 1). Materiály môžu byť lepené, zvárané alebo zasúvané – v tomto prípade sa o potrebnú mechanickú zaťažiteľnosť a tesnosť spojov starajú vhodné systémové komponenty.

Ak chceme domový kanál vyrobiť alebo opraviť svojpomocne, veľmi vhodné sú systémy zasúvacích rúr. Na ich spracovanie a kladenie totiž netreba špeciálne a drahé nástroje.

Na všetky potrubia pod pivnicou a v zemi potrebujeme základné kanálové potrubie. Vyrába sa z tvrdého polyvinylchloridu (PVC) alebo z ekologickejšieho polypropylénu (PP). V rodinných domoch sa používajú dimenzie rúr DN 110, DN 125 a DN 160. Zvyčajné dĺžky potrubí začínajú pri 500 mm a siahajú až do 3 000, prípadne 5 000 mm. Doplňujúcim inštalačným materiálom sú rozličné tvarovky ako kolená a odbočky s rôznymi uhlami, spojky, zátky do hrdlových trubiek, čistiace trubky, redukčné kusy, poklopy, dná šácht, teleskopické kryty a prípojky na existujúce rúry z kameniny alebo liatiny.

Obr. 2 zobrazuje liatinový spoj rúry a plastovú prípojku na liatinové trubky, na obr. 3 sú príslušné adaptéry a tesnenia na keramické rúry.
–>
Dôležité inštalačné pokyny
Pri všetkých potrubiach odpadovej vody treba dbať na dostatočný spád 1 až 2 cm/m.
Aby sme zabránili upchaniu úsekov kanálov, mali by sme sa čo najviac vyhýbať  kolenám s uhlom 90°. Ďalej treba naplánovať dostatočný počet čistiacich kusov – rúr, ktoré majú na vrchnej strane čistiaci otvor. Zmysel má aj čistiaci kus (šachta) na najhlbšom mieste zberného potrubia.

Tiež treba dbať na dimenzie potrubia, pretože pri príliš nízkom priereze potrubia dochádza k obťažujúcemu hluku. Kanalizačné potrubie sa naplní odpadovou vodou a vzniknutý podtlak môže celkom vysať sifóny, čo sa prejavuje kloktaním. Pri priereze zvolenom príliš vysoko nestačí množstvo vody na odplavenie nečistôt z potrubia a potrubie sa môže ľahko upchať.

Rúrové spoje sa tvoria zasúvacími hrdlami, v ktorých je vložené krúžkové tesnenie. Konce hrdiel musia byť nasmerované proti smeru tečenia. Naopak, uhly odbočiek toto nikdy nesmú!

Pri zastrčení hladkého konca rúry do objímky sa O-krúžok roztiahne a vtlačí na svoje miesto. Aby sa koniec rúry dal ľahšie vtlačiť, treba predtým O-krúžok natrieť špeciálnym klzným prostriedkom.

Bezpečnostný tip
Základné kanálové potrubia nie sú odolné proti vysokým teplotám, preto ich možno používať len ako zberné a podzemné potrubia. Na odpadové potrubia vnútri domu sa nehodia, pretože pri teplotách od 65 °C sa môžu z plastu uvoľniť zdraviu škodlivé zložky.

Oprava existujúcich potrubí
Jednou z veľkých výhod plastových rúr je, že ich môžeme bez problémov svojpomocne vymeniť. Dajú sa ľahko prirezať pílkou s jemnými zubami (píla na kov, dierovacia píla alebo elektrická chvostová píla) a spojiť s existujúcim potrubím. Ani tesné pripojenie k rúram z iného materiálu nie je problém, ak použijeme zodpovedajúci adaptér. Vo všeobecnosti je dôležité, aby sme pritom dodržali spád a usporiadanie objímok zo starej rúry.

Pri výmene chybnej časti potrubia (obr. 4) sa rúra najskôr na mieste poškodenia oddelí aj s trochou „tela“ a vyhotoví sa príslušná kanálová základná rúra (obr. 5). Prefabrikované konce rúr sú skosené (zošikmené), aby sa dali ľahšie vsunúť do objímok. Odpílené rúry môžeme zošikmiť sami pomocou jemného pilníka (obr. 6). Aby v rúre nezostalo nič visieť a nevznikli žiadne vírenia, skosíme pre istotu zľahka aj vnútorné hrany reznej plochy (obr. 7). Obr. 8 schematicky ukazuje, ako sa vkladá nová odbočka.

Materiál a náradie

  • kanálové základné rúry a tvarovky
  • klzný prostriedok
  • krúžkové tesnenia
  • polkruhový pilník
  • brúsny papier
  • stierka
  • nôž
  • skrutkovač
  • ručná píla alebo dierovacia píla
  • rezačka

V spolupráci s Baumax-om

Zdroj: Časopis Urob si sám

  1. ppp says:

    Chcem sa spytat ci mozem dat odpadovy sifon na pracku dolehlavou, teda naopak, ze hadica nepojde od spodu, ale od vrchu, v tom pripade bude aj gulickavlastne stale v sifone padnuta dole. Navyse, pri prani mi vypina pracku, kvoli tomu ze v potrubi je podtlak po tom co prvy krat vypusti vodu, ako to urobim? Nemam moc miesta na manevre davat tam este aj iny sifon a odvzdusnovaci filter. Ake su typy ale tych filtrov?

  2. Anonym says:

    cena za trubki

  3. Anonym says:

    cena za trubki

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje