zabudovanie sprchovacieho kuta
Galéria (26)

Zabudovanie sprchovacieho kúta

Osadenie sprchovacieho kúta v novostavbe alebo pri rekonštrukcii kúpeľne môžeme zvládnuť aj bez remeselníkov. V malej kúpeľni je sprcha vítaným riešením pri úspore plochy, no aj tam, kde je miesta dostatok, je často žiadaným vybavením. Pri sprchovaní ušetríme oproti kúpeľu vo vani viac ako dve tretiny vody – a každá kvapka niečo stojí, takisto ohrev vody. Sprchovanie je navyše hygienickejšie. Na rekonštrukciu kúpeľne potrebujeme súhlas majiteľa domu, a pokiaľ sa mení jej dispozícia a prekladáme inštalačné rozvody vody a elektriny, aj povolenie príslušného stavebného úradu.

Galéria

plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
Materiál
pórobetón, lepidlo na pórobetón, malta, lepidlo na dlaždičky, škárovací tmel, silikónový sanitárny tmel, lepidlo na odpadové potrubie, montážna páska

Náradie

vodováha, liehová fixka, zvinovací meter, príklepová vŕtačka, vrták do muriva, vrták na kov, akumulátorový skrutkovač, pílka na kov, skrutkovač, nôž, nastaviteľný kľúč alebo kliešte, murárska lyžica, špachtľa, zubová stierka, gumová stierka, hubka či handra

1. Sprchovaciu kabínu štvorcového alebo štvrťkruhového pôdorysu vybalíme, skontrolujeme, či je tovar kompletný, a pozorne si prečítame návod na zmontovanie. V mieste inštalácie musíme mať vyústenie odpadu aj prívodných potrubí studenej a teplej vody.2. Sprchovaciu vaničku umiestnime do vybraného rohu a pomocou prestaviteľných nožičiek a vodováhy ju vyrovnáme do vodorovnej polohy. Ak je určená na podmurovanie, vytvoríme murované lôžko, v ktorom ju opäť pomocou vodováhy vyrovnáme a z čelnej strany obmurujeme.3. Ak je naša vanička vybavená pružným odpadovým potrubím (harmonikou), pripojíme k nej ešte pred inštaláciou kompletnú zostavu na odpad. Nesmieme zabudnúť na všetky tesnenia.
4. Pružnú odpadovú rúru pripojíme k vyústeniu odpadu v podlahe.5. V prípade, že sa odpadová zostava skladá z bežných pevných rúrok a kolien, vymeriame najprv na podlahe miesto vyústenia odpadového systému.6. Odmeriame správnu dĺžku rúrok a odpad si nasucho (bez použitia lepidla) zostavíme a nasadíme na vaničku. Pri montáži odtokového systému je nutné zaistiť spád 1 cm na každých 100 cm jeho dĺžky. Potom celé odpadové potrubie zlepíme.
7. Lepidlo necháme zatvrdnúť. Po zatvrdnutí lepidla vaničku ešte zložíme a skontrolujeme tesnosť všetkých spojov. Potom vaničku na odpadové potrubie nasadíme definitívne. V prípade pevného odpadového potrubia ju nasadíme pomocou tvarového krúžku na odpadový sifón. Oba dielce zvnútra zoskrutkujeme (skrutkou alebo napájacím kusom a špeciálnym kľúčom).8. Ak sme sprchovaciu vaničku osadzovali do murovaného sokla, zvyčajným spôsobom ho obložíme dlaždicami; rátame s tým, že obkladanie oblúkov a zaoblenia vaničky je náročnejšie.9. Dokončíme aj dlaždicový obklad nad vaničkou sprchovacieho kúta. Škáru na styku obkladu a vaničky vyplníme sanitárnym silikónovým tmelom. Výrobcovia často dodávajú sprchovací kút aj so špeciálnou tesniacou súpravou zloženou z ochrannej lišty a tmelu.
10. Vybalíme všetky dielce sprchovacieho kúta. Rozložíme si ich na čistú plochu, najlepšie na rozprestretú mäkkú tkaninu, aby sme nepoškriabali lakované rámy a sklá stien.11. Montáž jednotlivých výrobkov sa môže v detailoch líšiť. Preto musíme postupovať podľa návodu.12. Podľa návodu zmontujeme najprv steny kabíny. Dávame pozor, aby sme (najmä pri montáži skiel do rámov) jednotlivé dielce nepoškriabali.
13. Osadíme spojovacie dielce, ochranné kryty, rohy, držadlá a vodiace prvky umožňujúce pohyb dverí.14. Vsadíme všetky tesniace dielce. Musíme pracovať pozorne, pretože akékoľvek netesnosti by sa nám počas prevádzky vypomstili.15. Zostavíme dvere, namontujeme na ne vodiace kladky alebo závesy a osadíme ich na určené miesto.
16. Všetky dielce vyrovnáme tak, aby dvere dobre doliehali, hladko sa pohybovali a boli zarovnané aj so stenami kabíny.17. Rozmeriame umiestnenie stien kabíny. Meriame od hornej hrany sprchovacej vane. Pomocou dlhej vodováhy označíme miesta na montáž zvislých líšt – profilov v tvare U. Vyvŕtame otvory a osadíme ich príchytkami (hmoždinkami).18. U-profily pripevníme pomocou hmoždiniek na obložené steny v zvislom smere. Opäť použijeme vodováhu. Pri vŕtaní do obkladov dávame pozor na prípadné skryté rozvody.
19. Zmontovanú kabínu zasunieme do pripravených U-profilov na stenách. Vyrovnáme ju tak, aby dobre dosadala na vaničku sprchovacieho kúta a aby hrany boli presne vo zvislej aj vodorovnej polohe.20. Presne osadený sprchovací kút upevníme na stenách skrutkami do zvislých U-profilov. Ďalej zostáva zabezpečiť sprchovací kút proti vode.21. Sanitárnym silikónovým tmelom zatmelíme škáry na styku dlaždicového obkladu a U-profilov sprchovacieho kúta, prípadne aj styk steny sprchovacieho kúta a U-profilov.
22. Rovnakým spôsobom zatmelíme po celej dĺžke spoj vaničky a steny sprchovacieho kúta. Na túto prácu zrežeme dýzu kartuše len tak, aby otvor zodpovedal veľkosti tmelenej škáry.23. Silikón po aplikácii vtlačíme do škáry a uhladíme prstom namočeným do saponátu (aby sa silikón nelepil na prst). Ak chceme mať istotu, že prebytkom silikónu neznečistíme okolie, oblepíme pred nanášaním silikónu boky tmeleného miesta maskovacou maliarskou páskou. Tú ešte pred zatuhnutím silikónu odstránime.24. Ak sme nenamontovali sprchovú vodovodnú batériu už skôr, urobíme to teraz zvyčajným postupom. Tiež namontujeme sprchovú tyč. Práca je hotová.

Spracované  z podkladov bauMax

.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje