Odpadové potrubia
Galéria (5)

Odpadové potrubia

Pri zabudovaní do stavby musia byť všetky časti odpadového potrubia certifikované. Pretože je veľmi náročné zostaviť dobre fungujúcu vnútornú kanalizáciu z komponentov od rôznych výrobcov, odporúčajú sa používať celé certifikované systémy.

Galéria

Podľa charakteru odpadových vôd možno potrubie vnútornej kanalizácie zostaviť z rúr a tvaroviek z plastov, z liatinových a kameninových, prípadne z iných vyhovujúcich materiálov.

Na zníženie hluku v odpadovom potrubí treba rúrky z polypropylénu s vysokou hustotou upevniť pomocou špeciálnej fixačnej a podpornej objímky. Potom možno hluk znížiť na 19 dB.Z požiadaviek požiadavky na kanalizačné potrubie sú dôležité najmä:

  • odolnosť proti skúšobnému tlaku vody a tlaku zeminy,
  • vodotesnosť a vzduchotesnosť podľa predpísaných skúšok,
  • hladký vnútorný povrch,
  • odolnosť proti mechanickému obrusovaniu splaveninami,
  • trvácnosť počas životnosti objektu; ak sa použije potrubie s kratšou trvácnosťou, ako je predpokladaná životnosť objektu, musí sa chrániť pred poškodením, musí byť ľahko prístupné a vymeniteľné.


Plasty

Na kanalizačné potrubia sa plasty používajú najmä pre svoju odolnosť proti korózii a inkrustácii (zanášaniu). Nevýhodou vo všeobecnosti je malá odolnosť proti požiaru, malý útlm hluku a veľká tepelná rozťažnosť. Z plastových materiálov sa na domovú kanalizáciu najviac používajú polyvinylchlorid (PVC), polyetylén (PE) a polypropylén (PP). Na trhu sa objavujú moderné hrubšie plastové potrubia, ktoré výrazne tlmia hluk. Pri pretoku vody do 4 l/s (zodpovedá vode z 12 bytov naraz) neprekračuje hluk 17 dB. Na porovnanie: 10 dB zodpovedá šumeniu trávy, 20 dB šepotu.

Na zabránenie spätného prúdenia pri slabom spáde kanalizácie (napríklad počas prívalových dažďov) môžeme do kanalizačného potrubia zaradiť spätnú klapku.Liatina
Je veľmi odolná proti mechanickému i chemickému pôsobeniu pretekajúcich látok. Výhodami liatiny sú trvácnosť, odolnosť proti korózii, spoľahlivé tesnenie, jednoduchá montáž a nízky súčiniteľ tepelnej rozťažnosti. Liatinové rúry sa nesmú namáhať ohybom, sú krehké a majú veľkú hmotnosť. Na zlepšenie odolnosti proti pôsobeniu vonkajších vplyvov majú liatinové rúry bitúmenový povlak, ktorý musí byť celistvý a nesmie sa odlupovať. Spájajú sa hrdlovými, prírubovými a bezhrdlovými spojmi. V súčasnosti sa na utesňovanie hrdiel používajú gumené krúžky.

Kamenina
Kamenina je keramický materiál, ktorého povrch sa po vypálení pokrýva glazúrou, vďaka čomu je povrch rúr z neho nenasiakavý a odolný. Hlavnou výhodou kameninových rúr je ich dlhá životnosť, odolnosť proti obrusu povrchu a proti zemnej vlhkosti. Nevýhodou je nízka pevnosť a veľká krehkosť. Dnes sa v rodinných domoch používa zriedkavo.

Kanalizačné príslušenstvo
Spoľahlivú prevádzku vnútornej kanalizácie zabezpečuje kanalizačné príslušenstvo, a to kanalizačné armatúry, spätné armatúry, zápachové uzávierky a priepady, vpusty, strešné vtoky a lapače strešných splavenín.
–>
Spätné armatúry
Tieto armatúry sú určené na to, aby sa bez zásahu obsluhy zabránilo spätnému prúdeniu odpadovej vody v potrubí (napríklad pri zvýšení hladiny vody vo verejnej kanalizácii), ktoré by mohlo spôsobiť zatopenie podzemných priestorov. V súčasnosti je ich ponuka veľmi bohatá.

Zápachové uzávery
Zabraňujú vnikaniu kanalizačných plynov do miestnosti a sú súčasťou zariaďovacích predmetov (vpustu) alebo zápachových uzávierok, ktoré sa vkladajú do potrubia vnútornej kanalizácie.

Vpusty
Slúžia na odvádzanie odpadovej vody z odvodňovaných plôch. Podľa ich umiestnenia sa rozdeľujú na podlahové (v objektoch) a dvorové (na priľahlých plochách pri objektoch). Ich spoločným znakom je, že majú zápachový uzáver. Podlahové vpusty sa vyrábajú z liatiny alebo z plastov s odtokom s DN 50 až 150, ktorý je naklonený pod rôznym uhlom alebo zvislý.

Text: Ing. Marta Bieleková
Foto a kresby: autorka, Stanislav Botur v spolupráci s bauMax, Geberit, MPL, Prespor, Rehau
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.