obnova podlahy brusenim alakovanim
Galéria (8)

Obnova podlahy brúsením a lakovaním

Použitie drevených podláh a parkiet má dlhoročnú tradíciu v dotváraní interiéru. K ich prednostiam okrem estetického vzhľadu patrí dlhšia životnosť, priaznivý vplyv na klímu v miestnosti, pružnosť a jednoduchá údržba.

Galéria

PRACOVNÝ POSTUP
Ukladáme podlahu
drevená podlaha, parkety, podlaha,
PRACOVNÝ POSTUP


Text:
Ing. Jarmila Počarovská
Foto: Bona CZ , thinkstock.com
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
–>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

obnova podlahy brusenim alakovanim
Galéria (9)

Obnova podlahy brúsením a lakovaním

 Veľkoplošné parkety sa predávajú ako hotové, teda aj s povrchovou úpravou. Po opotrebovaní laku ho treba obnoviť. Táto situácia môže nastať asi za 10 rokov po položení parkiet.

Galéria

podlaha, rekonštrukcia
Ak je viditeľné zosivené drevo, spolu s náterom sa zbrúsi aj vrstva nášľapnej vrstvy do hĺbky približne 1 mm. Pri hrúbke pohľadovej vrstvy z dreva s hrúbkou 3 mm možno odhadnúť životnosť parkiet asi na 30 rokov.
Pri brúsení podláh sa obyčajne používajú tri brúsne chody – hrubé, stredné a jemné brúsenie. Na starej podlahe použijeme viac brúsnych chodov:
  • hrubé brúsenie so zrnitosťou 24 (túto zrnitosť použijeme na výnimočne nerovných povrchoch alebo tvrdých podlahách),
  • hrubé brúsenie so zrnitosťou 36,
  • stredné brúsenie so zrnitosťou 60 až 80 odstráni stopy po hrubom brúsení a po brúske, ktoré sa vytvárajú pri jej spúšťaní,
  • jemné brúsenie so zrnitosťou brúsneho papiera 100 (120 uplatníme pri veľmi jemne opracovaných plochách a použití lakov riediteľných vodou, ktoré dvíhajú vlákna dreva).
Na nových podlahách stačí zrnitosť 36, 80 a 100 (resp. 120). Po každom brúsnom chode podlahu povysávame tak, aby sme ju nepoškriabali. Brúskou postupne prechádzame v pruhoch, ktoré na seba nadväzujú. Prechody medzi pruhmi brúsime tiež. Ak na podlahe ostanú po prvom výbruse nerovnosti, treba celú plochu brúsiť ešte raz kolmo na pôvodný smer. Potom vymeníme papier za jemnejší. Parketové podlahy z veľkoplošných dielcov majú smer vlákien všade rovnaký, preto brúsime po smere vlákien. Najjemnejšie brúsenie robíme v smere dopadajúceho svetla. Potom ručne alebo malou ručnou brúskou obrúsime ťažko prístupné miesta a nakoniec okrajovou brúskou obrúsime pruhy popri stenách. Na brúsku netlačíme, aby sa nespálila podlaha.
 

Pri brúsení musíme zachovať čistotu povrchu pravidelným vysávaním, nosením čistej a mäkkej obuvi, ktorá nezanecháva viditeľné stopy. Na brúsenú podlahu nestúpajme ani bosou nohou, lebo pot môže zanechať stopy, ktoré možno odstrániť len brúsením. Vždy používajme respirátor a okuliare. 

Tmelenie
Pred posledným brúsením všetky škáry a praskliny vyplníme tmelom z brúsneho prachu a spojiva, alebo špeciálnym tmelom. Materiál nanášame pomocou jemnej stierky na plochu podlahy tak, aby vošiel do škár, teda smerom šikmo na škáry. Po stvrdnutí tmelu urobíme posledný výbrus, povysávame a povrch môžeme ďalej upraviť lakom.
 
Brusivo
Na kvalitu brúsenia vplýva kvalita brusiva. Brúsne kotúče sa používajú v okrajových a rohových tanierových brúskach. Upevňujú sa k tanieru pomocou suchého zipsu. Pásy je potrebné použiť pri pásových a valcových brúskach. Pri výrobe brusív sa prejavuje snaha výrobcov o minimálne zanášanie brusiva pilinami a živicami z dreva. Dosahuje sa to tzv. otvoreným posypom z tvrdých zŕn korundu a karbidu kremíka. Povrch môže mať navyše stearátový náter, ktorý bráni usádzaniu zvyškov laku. Antistatické brusivá zabraňujú usádzaniu prachu na brusive. Moderné brúsky odstraňujú prach z brusiva elektrostatickými odlučovačmi brúsneho prachu.
 
Lakovanie
Vo väčšine prípadov použijeme jednozložkový polyuretánový alebo akrylátový lak riediteľný vodou, ktorý možno nanášať valčekom. Nanáša sa vo dvoch alebo viacerých vrstvách, medzi ktorými sa robí medzibrúsenie. Na prvú vrstvu použijeme základný lak a ďalšie dve vrstvy urobíme vrchným lakom. Namiesto základného laku sa však môže použiť aj vrchný lak, takže pri obmenenom spôsobe lakovania nanesieme len tri vrstvy špeciálneho vrchného laku. Nanášame ho podľa možnosti v smere proti svetlu, takže začneme pri okne a cúvame po úsekoch širokých 1,5 m k protiľahlej stene. Takto môžeme najľahšie spozorovať výskyt prípadných chýb. Po predpísanom čase podlahu zľahka prebrúsime (aj ručne) jemným brúsnym papierom č. 120, resp. 150 a brúsny prach dôkladne povysávame. Účelom brúsenia je najmä skosiť vlákna dreva, ktoré sa účinkom laku riediteľného vodou vztýčia a zdrsňujú povrch. Po obrúsení základného laku opatrne povysávame a nanesieme vrchný lak. Lak vysokej kvality nanášajme v dostatočnom množstve podľa predpisu výrobcu (výdatnosť lakov sa pohybuje okolo 9 m2/1 l). Podlahu zaťažujeme podľa predpisu výrobcu laku, lebo laky na podlahy dosahujú maximálnu tvrdosť až za niekoľko dní po nanesení. Koberce (behúne) položíme do miestnosti až po týždni.
 
Okrem bezfarebných (transparentných) lakov sa predávajú aj pigmentované laky, ktorými možno upraviť farebný odtieň dreva. Pracuje sa s nimi rovnako ako s transparentnými. Pri pigmentovaných lakoch je však dôležité neprekrývať vrstvy, aby mal odtieň povrchu rovnakú intenzitu na každom mieste podlahy.
 
 
Text: Stanislav Botur
Foto: bauMax, Berthold, Bona, 
DLH Nordisk, Henkel, Knauf Insulation, Kronospan, PAM, Parador, Rigips, Sika

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.