Šachta vŕtanej studne
Zdroj: Miro Pochyba

Ako využiť priestor šachty okolo vŕtanej studne? Inšpirujte sa výborným nápadom zo slovenských záhrad

Po inšpiráciu sme zašli do malého mesta v okrese Nitra. Majitelia nám ochotne porozprávali, kto ich k nápadu využiť priestor šachty okolo studne na uskladnenie ovocia a zeleniny priviedol.

Prečo ste sa rozhodli pre vlastnú studňu?

K nášmu rodinnému domu prislúcha pozemok s rozlohou 7 árov. Značná časť z neho je zatrávnená, ale nájde sa tu priestor aj na pestovanie zeleniny či drobného ovocia. Na pozemku sú aj okrasné rastliny a stromy, ktorých úlohou je skrášliť exteriér a okolie nášho domu. Realizáciou vlastnej studne sme chceli, samozrejme, ušetriť výdavky na dodávku pitnej vody. Zavolali sme si studniara, aby v prvom kroku overil, či sa na našom pozemku nachádza dostatočné množstvo vody. Keď studniar potvrdil výdatnosť podzemnej vody, rozhodli sme sa pre vŕtanú studňu. Dôvodom bolo najmä časové hľadisko, pretože jej realizácia je rýchlejšia. Navyše je vŕtaná studňa zárukou dostatočného množstva vody počas celého roka. Studniar následne určil miesto vrtu a potrebnú hĺbku studne, ktorá je v našom prípade 17 m.

Na aký účel vodu zo studne používate?

Voda z našej studne však neslúži ako zdroj pitnej vody. Využívame ju najmä na zavlažovanie trávnika a záhrady, prípadne na čistenie terasy a ostatných spevnených plôch v okolí domu.

Šachta vŕtanej studne
Pod kovovým poklopom sa skrýva priestor 1,5 x 2 m, ktorý by bolo škoda nevyužiť. | Zdroj: Miro Pochyba

Z čoho je zhotovená šachta okolo vrtu?

Okolo vrtu studne sme inštalovali šachtu zo železobetónového prefabrikátu bez dna s rozmermi 1,5 × 2 m, ktorej súčasťou je kovový poklop. Ide o hotový produkt kúpený v stavebninách. S vykopaním jamy a osadením šachty nám pomohla realizačná firma, ktorá nám stavala dom. Podlahu tvorí štrkové lôžko, ktoré slúži na to, aby mohla vlhkosť vsakovať do zeme. Pre pohodlný vstup sme do šachty umiestnili rebrík.

Priestor šachty okolo studne je pomerne veľký, vy ste našli spôsob, ako ho vhodne využiť. Povedzte nám niečo o tomto nápade.

Chceli sme priestor okolo vrtu efektívne využiť. Keďže nemáme dom podpivničený a úložných priestorov nie je nikdy dosť, šachta slúži ako malý sklad na uskladnenie ovocia a zeleniny. Už túto zimu sme tu skladovali jablká uložené v debničkách. Okrem ovocia môžete v šachte skladovať napríklad aj koreňovú zeleninu alebo zemiaky. Priestor šachty okolo studne je pomerne veľký, pokojne by sa sem zmestilo 20 veľkých debničiek.

Pri realizácii tohto nápadu sme sa inšpirovali manželovými rodičmi a starými rodičmi, ktorí rovnakým spôsobom využívajú priestor v okolí studne. V našich končinách to však nie je nič výnimočné a vo viacerých záhradách možno takýto malý sklad nájsť.

Šachta vŕtanej studne
Priestor betónovej šachty môžete využiť na uskladnenie zeleniny a ovocia z vlastnej záhrady. | Zdroj: Miro Pochyba

Ako dlho vydrží takto uskladnené ovocie a zelenina?

Ovocie a zelenina nám v našom sklade vydržia celú zimu. Keď ju v septembri/októbri nazbierame, pochutnávame si na nej celá rodina až do neskorej jari.

Uskladňujete prevažne úrodu z vašej záhrady?

Áno, v sklade máme najmä úrodu z našej vlastnej záhrady. Ale keďže všetci máme veľmi radi jablká a vlastné zásoby sú pre naše potreby nedostačujúce, chodíme si ich pravidelne oberať aj do ovocných sadov v blízkom okolí. Tieto jablká potom takisto skladujeme v priestore našej šachty a počas dlhých zimných večerov ich postupne konzumujeme. Niet napríklad nad dobrú jablkovú štrúdľu so škoricou 🙂

Redakčná úprava: Andrea Dingová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Urob si sám špeciál

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.