Uskladňujete úrodu správne? Aké podmienky skladovania sú pre jednotlivé druhy zeleniny a ovocia ideálne?
V záhrade sa zvyčajne vyprodukuje oveľa viac úrody, ako sme schopní priamo skonzumovať. V takomto prípade je dobré úrodu uskladniť tak, aby ste si kúsok leta mohli vychutnávať aj uprostred zimy. Poradíme vám niekoľko osvedčených skladovacích tipov, aby vydržala dlho čerstvá.
Na dlhodobé skladovanie sú vhodné takmer všetky druhy ovocia a zeleniny. Z ovocia tvoria výnimku plody s mäkkou dužinou, ako majú napríklad slivky, ringloty či všetky druhy drobného ovocia. Na kvalitu skladovania výrazne vplýva aj načasovanie zberu. Jadroviny, ako sú jablká a hrušky, by sa nemali zberať na uskladnenie príliš skoro, pretože ovocie nebude dostatočne aromatické, a ani príliš neskoro. Prezreté ovocie je totiž menej trvanlivé. Správny čas zberu však ľahko zistíte tak, že stopka ide z konára ľahko odtrhnúť. Aj pozberaná zelenina stále žije a často môže pokračovať v dozrievaní, respektíve môže začať v pivnici klíčiť. Správnym skladovaním na správnom mieste im však zvýšite šancu, aby vydržali vo dobrom čerstvom stave čo najdlhšie. Niektorým plodinám dokonca správne skladovanie prospieva a sú oveľa chutnejšie.
Ktoré plody sa môžu uskladňovať?
K výberu plodov pristupujte naozaj zodpovedne. Na uskladnenie vyberajte iba také plody, ktoré sú bezchybné. Ak sú poškodené alebo otlačené, takéto plody sú určené na okamžitú spotrebu. Môžete ich zavariť, spracovať na mušt alebo jablčný sirup. Na trvanlivosť ovocia máte značný vplyv aj vy. Stačí, keď budete plody opatrne zberať a opatrne ich ukladať po jednom do debničky alebo prepravky. Plody s akýmikoľvek poškodeniami (vyhryzené od hmyzu, poškriabané, otlčené či nahnité) nedávajte do priameho styku so zdravými plodmi. Aj jediné takto poškodené jablko by mohlo kvalitatívne ovplyvniť jablká v celej debničke. Jablká preto zberajte zo stromu buď ručne alebo šetrne pomocou špeciálneho náradia na oberanie.
Ako predĺžiť skladovanie slivkám a spol.?
Slivky a ich príbuzné druhy majú jednu špecialitu. Povrch šupky je pokrytý jemným bielym filmom, ktorý mnoho ľudí považuje za zvyšok po chemickom ošetrení. V skutočnosti je to prírodná vrstva vosku, ktorá ochraňuje plod pred preschnutím, a preto by počas ich zberu mala byť čo najviac zachovaná. V opačnom prípade sa skráti ich trvanlivosť, ktorá aj tak nie je veľmi dlhá. Na tmavom a suchom mieste pri teplote 1 až 2 °C však môžete neporušené ovocie skladovať aj niekoľko týždňov. Môžete ich uložiť do drevenej debničky alebo do plastového vrecka s dierkami.
Využite skleník i parenisko na uskladnenie koreňovej zeleniny
Ak počas zimy nevyužívate skleník na pestovateľské práce, môžete do neho uskladniť zeleninu. Pri chladných teplotách a vysokej vlhkosti zostane koreňová i hľuzová zelenina dlho čerstvá. Rovnako dobre poslúži aj studené parenisko. Červená repa, zeler, reďkovka a mrkva sú tolerantné k teplotám pár stupňov pod nulou. Treba ich však zo záhona pozberať ešte pred prvým silným mrazom. Inak budú počas skladovania náchylnejšie na hnitie. Po zbere mrkvy či petržlenu odrežte listovú časť 1 až 2 cm nad koreňom. Korene ukladajte do debničky s pieskom a rašelinou (v pomere 1 : 1) vždy v zvislej polohe alebo pod miernym uhlom. Potom v skleníku vyhĺbte 40 až 50 cm hlbokú jamu a uložte do nej debničku. V prípade silných mrazov takto uskladnenú zeleninu prikryte slamou alebo suchým lístím. Pri takomto spôsobe uskladnenia vám vydrží čerstvá zelenina bohatá na vitamíny až do budúcej jari.
Kedy zberať zeleninu na zimné uskladnenie?
Najlepší čas na zber je večer po slnečnom jesennom dni. Vtedy má najnižší obsah vody a dusičnanov, čo vedie aj k obzvlášť intenzívnej chuti. Veľa záhradkárov dokonca pri zbere koreňovej a hľuzovej zeleniny striktne dodržiava požiadavky lunárneho kalendára. Podľa neho je optimálny zber počas dní, kedy Mesiac cúva.
Keď začnú konce vňate na mrkvy žltnúť, zo zberom už dlho neotáľajte, pretože ak mrkva prezrie, môže popraskať a potom sa ťažko skladuje. Vyčistiť záhony treba aj vtedy, keď začínajú hraboše napádať paštrnák a prvý mráz ohrozuje cviklu. Ak neplánujete cviklu rozvariť a zamraziť, buľvy môžete skladovať niekoľko týždňov vo vlhkom piesku. Musí byť však zrelá a zdravá, takže pri vyberaní z pôdy dajte pozor, aby ste ju rýľovacími vidlami nepoškodili.
Neskladujte zeleninu s ovocím
Zelenina počas skladovania stráca hlavne vodu, preto by v skladovacích priestoroch mala byť vlhkosť aspoň 80 %. Pri teplote pod 10 °C zostávajú metabolické procesy čo najvyrovnanejšie, čo zaisťuje, že hniloba a plesne nemajú šancu sa šíriť. Okrem správnej teploty treba mať na pamäti aj to, že nemožno skladovať zeleninu spolu s jablkami či iným ovocím. Ovocie vytvára zrejúci etylén, ktorý stimuluje metabolizmus zeleniny a časom sa tak znehodnotí.
Aké podmienky skladovania sú najideálnejšie?
Text: Redakcia
Foto: isifa/shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre