Vyskúšali sme elektrickú udiareň: Aké sú naše skúsenosti?
Galéria (10)

Vyskúšali sme elektrickú udiareň: Aké sú naše skúsenosti?

Túto skrinku pripomínajúcu chladničku na nápoje som dostal chuť vyskúšať hneď, ako som sa dozvedel, že ide o elektrickú udiareň.

Galéria

Údenie elektrinou
Údenie elektrinou
Údenie elektrinou
Údenie elektrinou
Údenie elektrinou
Údenie elektrinou
Údenie elektrinou
Údenie elektrinou

Pochutnajte si aj vy na domácej údenine v ktoromkoľvek ročnom období.

NÁROČNOSŤ: *

ČAS: 5 hodín

NÁKLADY: 21 € + cena udiarne

ĽUDIA: 1

OBDOBIE: I – XII

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 21 €

bravčové plece 2 kg 9 €
hovädzie zadné 1 kg/10 €
safaládky 2 €

NÁRADIE
napr. Char-Broil 725
digitálne ovládanie, 3 rošty 38 × 31 cm, príkon 800 W, napätie 230 V, teplomer na meranie teploty potraviny, rozsah teplôt 38 – 135 °C, kolesá uľahčujúce presun, rozmery 82,55 × 46 × 41,9 cm, hmotnosť 25 kg, cena 392 €.

POSTUP PRÁCE

Ako si vyrobiť chutné domáce údeniny?

Na veľkosti sme ocenili, že celá škatuľa s udiarničkou sa zmestí do kufra bežného auta a prenesie ju jeden muž. 

Rozbaľovanie všetkých kovových častí je trošku zdĺhavé, ale koho by nebavilo zoznamovať sa s novým úlovkom? Misku na šťavu umiestnime vľavo. 

Zásobník na drevo Malú plechovú škatuľku naplníme drevnými štiepkami. My sme mali štiepky z jablone, ktoré pri údení krásne voňali. 

Mäso sme nakorenili dva dni pred údením a nechali ho odležať. Použili sme hotovú grilovaciu zmes, cesnak pri bravčovom a borievky pri hovädzine. 

Štiepky sme zakryli špeciálnym vekom, aby tleli a nezačali horieť. Plechový box sme vložili napravo. Do mäsa sme zapichli teplomer. 

Udiareň sme zatvorili a jednoduchým dotykovým ovládačom sme navolili teplotu 107 °C. Nastavenie je ľahké a udiarnička sa zapla. 

Dym z tlejúcich štiepok naplnil celú udiarničku a začal z nej vychádzať aj bočnými otvormi. Plná dávka v boxe stačila na jedno údenie. 

Nasledujúcich 5 hodín sme sa mohli venovať iným činnostiam. Keď teplota vnútri mäsa dosiahla 88 °C, mäso bolo hotové a veľmi chutné. 

NAŠE HODNOTENIE

Krátke skúsenosti, ktoré sme nadobudli počas niekoľkých údení, sú pozitívne. Výsledkom bol výborný obed s chrumkavým a šťavnatým mäsom s nezabudnuteľnou arómou jabloňového dreva. Údili sme všeličo – bravčové a hovädzie mäso, safaládky, ryby, jabĺčka. Všetky pokrmy boli dobré. Dôležité je pozrieť sa do tabuľky a nastaviť si správnu vnútornú teplotu mäsa. Počas údenia môžete udiareň otvoriť, mäso okoreniť či natrieť olejom a potom znova spustiť proces údenia, prípadne zmeniť nastavenie teploty. Keď už získate s údením skúsenosti, nemusíte používať teplotnú sondu, ale môžete údiť tak, že si nastavíte čas údenia.

Výhody

+ Takto údené jedlo je naozaj veľmi chutné, mäkké a šťavnaté.
+ Údený pokrm je ihneď po údení pripravený na jedenie.
+ Automatické dosiahnutie nastavenej teploty alebo času údenia.
+ Po dosiahnutí predpísanej teploty sa udiareň prepne do prihrievacieho režimu a neskôr sa vypne.
+ Možnosť pochutnať si na domácej údenine v každom ročnom období.
+ Zdravšie jedlo vďaka relatívne krátkemu času údenia, resp. pomalej tepelnej úprave.

Nevýhody

– Pomerne prácne čistenie po skončení údenia.
– Vyššia cena zariadenia (očakávali by sme cenu do 300 €).

Celkovo sme boli s udiarňou veľmi spokojní.

DOBRÉ RADY

Horúce údenie

V anglosaskej kulinárskej kultúre je zaužívané najmä tzv. teplé (35 až 70 °C) či horúce údenie (pri teplotách nad 70 °C, až do 120 °C). K výhodám tohto spôsobu patrí predovšetkým to, že mäso je po dosiahnutí určitej vnútornej teploty ihneď pripravené na konzumáciu, naozaj sa aj ihneď konzumuje. Na západnom brehu Atlantiku býva domáce grilovanie ako spoločenská udalosť často spojené aj s údením. Z tohto dôvodu musí byť kvalita dreva na údenie stopercentná. Výborné sú bukové štiepky, ale aj tie z ovocného dreva – napríklad z jablone, hrušky, slivky.

Studené údenie

Našinec si pod kvalitnou údeninou predstaví tradičnú dobre vyúdenú suchú klobásku, slaninku, bravčové stehno či koleno. Tieto jedlá sa po dlhšom marinovaní údia v studenom dyme s teplotou do 20, prípadne 25 °C aj niekoľko dní a potom sa niekoľko týždňov až mesiacov sušia v studenom vzduchu. V takomto prípade hovoríme o tzv. studenom údení.
Najlepším časom na takéto údenie je studená zima, keď nehrozí, že by sa k mäsovým výrobkom dostali muchy a iný hmyz.

Text a foto: Stanislav Botur
Výrobok zapožičal Mountfield
Zdroj: časopis Urob si sám 8/2018

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje