Hortenzie v záhone
Zdroj: shutterstock.com

S čím kombinovať hortenzie? Vytvorte si na záhrade rozprávkové miesta

Hortenzie sme si obľúbili pre ich romantický vzhľad, bohaté kvitnutie a pomerne robustný vzrast. Predstavujú zástupcov výrazných solitérnych trvaliek, no to neznamená, že by mali na záhrade zostať celkom osamote. Práve naopak! V spoločnosti iných trvaliek vzniknú na záhrade zákutia s jedinečnou, priam až rozprávkovou atmosférou. Aké trvalky sú pre hortenzie vďačnou spoločnosťou?

Kde sa bude hortenziám dariť?

Azda najdôležitejšie je vybrať hortenziám takú spoločnosť, ktorá má podobné nároky na množstvo svetla, zloženie pôdy a vlahu, aby sa im spoločne bok po boku darilo.

Väčšina hortenzií preferuje vlhkú, kyslú, humóznu pôdu. Keďže ide o vzrastovo objemné rastliny s množstvom listov a veľkých kvetov, vyžadujú si pravidelnú dávku vody. Čím sú hortenzie väčšie, tým sú vyššie aj ich nároky na vodu. Z pohľadu vhodného stanoviska treba rozlišovať, o aký druh hortenzie ide.

Ak máte na záhrade hortenziu kalinolistú alebo hortenziu stromčekovitú, pre ktoré sú typické veľké polguľovité až guľovité súkvetia, je dobré vedieť, že najlepšie sa im bude dariť v tieni alebo polotieni (doobedné slnko, poobedný chládok).

Hortenzie
Hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla) | Zdroj: shutterstock.com
Hortenzie
Hortenzia stromčekovitá (Hydrangea arborescens) | Zdroj: shutterstock.com

Hortenzie metlinaté so zaujímavými kužeľovitými súkvetiami a hortenzie pílovité, ktoré kvitnú efektnou kombináciou malých a veľkých kvetov, zase výborne prosperujú v polotieni alebo pozícii s plným slnkom. Podľa toho, akú hortenziu na záhrade máte, voľte aj susediace trvalky. Nezabudnite pri tom zohľadniť ich vzájomnú farebnosť a môžete vytvoriť vizuálne atraktívne zákutie.

Hortenzie
Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata) | Zdroj: shutterstock.com
Hortenzie
Hortenzia pílovitá (Hydrangea serrata) | Zdroj: shutterstock.com

S čím skombinovať hortenzie v záhrade?

  • Papraď – Zelené odtiene papradí krásne podčiarkujú farebné kvety hortenzií. Výborne si rozumejú najmä s hortenziami, ktoré sú vysadené v chládku. V spodnej časti vytvoria zaujímavú, takmer celoročne zelenú štruktúru.
  • Astilba – Jednou z najkrajších a najpraktickejší volieb pre záhony v polotieni je kombinácii astilby a hortenzie. Astilby sú efektné najmä pre bohaté metliny kvetov, pričom mnohé odrody kvitnú od júla až do októbra.
Hortenzie
Zdroj: shutterstock.com
  • Heuchera – Ak niekto povie, že v tieni sa nedá nič zaujímavé pestovať, potom ešte nevidel pohromade heuchery a hortenzie. Heuchery sú medzi záhradkármi obľúbené pre nízke pestovateľské nároky a dekoratívne listy v obrovskom spektre farieb a odtieňov.
  • Hosta – Ani hosta by ako dokonalý adept k chládkomilným hortenziám nemala uniknúť vaše pozornosti. Či už sa rozhodnete pre hosty s jednofarebnými, no výnimočne lesklými listami, alebo dáte prednosť panašovaným listom, už po jednej sezóne zistíte, prečo sa nazývajú aj „kráľovnami tieňa“.
Hortenzie
Zdroj: shutterstock.com
  • Okrasné trávy – O nádherný kontrast s výraznými kvetmi hortenzií sa postarajú i okrasné trávy. Tu však postupujte s ohľadom na charakter samotného miesta. K hortenzii, ktorá prosperuje v tieni/polotieni, zvoľte napríklad rákosovku alebo ostricu. Pri hortenziu na slnečnom mieste zase vysaďte perovec alebo ozdobnicu.
  • Brunera – Na vyplnenie spodnej zóny pod hortenziami je skvelou voľbou aj čoraz obľúbenejšia brunera. Dorastá cca do výšky 40 cm a hoci kvitne už v jarných mesiacoch, zvyšok roka poteší neprehliadnuteľnými srdcovými listami. Skvelá voľba k hortenziám s kvetmi v chladných odtieňoch!
Hortenzie
Zdroj: shutterstock.com

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje