Zrekonštruovaná maringotka na Morave
Galéria (10) Zdroj: Amazing Places

V bazári kúpili starú maringotku a svojpomocne ju premenili na dokonalé bývanie v malebnej dedinke

Utešená maringotka dostala novú tvár a dnes by jej nikto nehádal, že je to už dáma v rokoch. Sabine a Petrovi sa podarilo vytvoriť vlastnú oázu pokoja v malebnej dedinke v srdci strednej Moravy.

Galéria

Zrekonštruovaná maringotka na Morave
Zrekonštruovaná maringotka na Morave
Zrekonštruovaná maringotka na Morave
Zrekonštruovaná maringotka na Morave
Zrekonštruovaná maringotka na Morave
Zrekonštruovaná maringotka na Morave
Zrekonštruovaná maringotka na Morave
Zrekonštruovaná maringotka na Morave

Pravá vidiecka atmosféra. To sme si povedali pri dnešnej návšteve, ktorá je originálna a zaujme hneď na prvý pohľad. Radí sa do glampingovej kategórie bývania a ubytovania, kde sa človek dokáže viac prepojiť s okolitou prírodou a nepotrebuje k tomu ruch veľkomesta. Majitelia Sabina a Petr ju aj patrične pomenovali Maringotka za Humny. Nachádza sa len pár krokov od lesa a každý, kto sem zavíta, tu razom zabúda na starostí bežných dní.

Mali šťastie, že predajca, ktorý maringotku ponúkal, bol poruke. „Maringotku sme kúpili v bazári a nechali si ju doviezť,“ prezrádza nám Petr. Podľa neho je veľmi náročné vôbec zohnať pozemok podľa svojich predstáv a požiadaviek.

Zrekonštruovaná maringotka na Morave
Zdroj: Amazing Places
Celkovo má maringotka 2 × 7 m. K tomu je i zastrešená terasa 2,5 × 5 m. Celková obytná plocha maringotky predstavuje 14 m².

„Pôvodne mala maringotka stáť na inom mieste, ale nakoniec sme sa rozhodli využiť svoje možnosti a umiestnili sme ju na vlastný pozemok za dedinou,“ dodáva.

Práce si robili svojpomocne

Maringotku museli kompletne zrekonštruovať – od opravy podvozka cez vystuženie konštrukcie, novú strechu až po zateplenie. Do prác sa, samozrejme, zapojila aj rodina. „Rekonštrukcia nám trvala približne rok a pol, vždy po práci a vo voľnom čase. Najdôležitejšie bolo vystužiť celú konštrukciu a vymeniť nevyhovujúce časti,“ opisuje Petr.

Zrekonštruovaná maringotka na Morave
Zdroj: Amazing Places

Povolenie nepotrebovali, naopak, bolo treba mať veľa energie a sily. „Na opravu nebolo potrebné žiadne povolenie… iba veľa sily a veľa trpezlivosti,“ usmieva sa majiteľ. A z akých materiálov je vlastne celá maringotka?

Konštrukcia strechy je drevená. Zateplili ju minerálnou izoláciou z vnútornej časti a polystyrénom z vonkajšej časti. „Ako krytina nám slúži odolná strešná fólia.“ Terasa je kompletne zo smrekového dreva vrátane terasových dosiek. „Nanovo sme ju zastrešili plexisklom, ktoré nijako nebráni prieniku svetla a ani výhľadu, keď tu trávite čas,“ vymenúva Petr.

Maringotka stojí na šiestich podperách, ktoré sú umiestnené na veľkoplošných betónových blokoch. Aby nenarušili vzhľad, ponechali pôvodné kolesá. Museli však vykopať diery, do ktorých zapustili predné kolesá. „Maringotka je umiestnená v kopci, týmto spôsobom sme ju mohli lepšie vyrovnať,“ prezrádza nám postup úprav Petr.

Zrekonštruovaná maringotka na Morave
Nábytok v maringotke vyrábal miestny stolár. Vyvýšená posteľ s matracom s pamäťovou penou je doplnená o úložný priestor. | Zdroj: Amazing Places

Zaujímali nás výhody či nevýhody napríklad oproti klasickej chate. Petr v tom má jasno. „My sme najmä chceli netradičné ubytovanie, a tak sme výhody alebo nevýhody oproti iným ubytovaniam ani nehľadali,“ odpovedá.

Z postele vidíte hviezdy

Interiér si síce majitelia dopredu rozvrhli, ale ako už býva zvykom, za pochodu sa veľa vecí neustále upravovalo a prerábalo. „Štýl vybavenia sme kompletne navrhovali podľa svojho. Všetko bolo tvorené tak, aby sme sa tu my a potom aj naši hostia cítili útulne,“ priznáva Petr.

Zrekonštruovaná maringotka na Morave
Strešné okno je ideálne na sledovanie nočnej oblohy. | Zdroj: Amazing Places

V interiéri majitelia oddelili spaciu časť s vyvýšenou posteľou, nad ktorou je veľké okno s výhľadom na hviezdy. Tento kútik je skutočne originálny. Podľa Petra a Sabiny tu absentuje svetelný smog a nočná obloha je jasnejšia. Ďalej pokračujeme jedálenskou časťou so stolom a stoličkami, kuchyňou a nachádza sa tu i oddelené sociálne zázemie so sprchou a toaletou. Nechýba preto studená a teplá tečúca voda, drez v kuchynskom kútiku, chladnička, plynová varná doska. A tak na ploche 14 štvorcových metrov vzniklo ideálne miesto na zážitkový pobyt bez akejkoľvek absencie komfortu.

Zrekonštruovaná maringotka na Morave
Zdroj: Amazing Places

Maringotke dominuje drevo

Vo vnútri hneď zaujme stôl zo storočného orecha. „Toto bola tiež prvá nami vyrobená vec. Preto sú aj ostatné doplnky vyrobené práve z orechového dreva,“ hovorí majiteľ. A že drevo skutočne milujú, potvrdzujú i tým, že si pri ňom našli svoj obľúbený kút. „Naše obľúbené miesto je rozhodne práve pri tomto stole. V lete by sme si radi posedeli aj na terase a vo voľných chvíľach chceme využívať fínsku saunu… zatiaľ nám to ale časovo veľmi nevychádza,“ vzdychne si na záver Petr, ktorý vie, že s prácou tu ešte zďaleka neskončili.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Pripravila: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: Amazing Places
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.