Všetko dôležité, čo by ste mali vedieť o domácom údení a udiarňach
Máte radi údený oštiepok, lososa či kuracie prsia? Radi si pochutnáte na údených rebierkach či bôčiku? Vedzte, že v udiarni dokážete zaúdiť aj bravčovú sekanú, syr, sušenú krkovičku a dokonca i ovocie so zeleninou. Tu je zopár faktov, čo je dobré o udiarňach a údení vedieť.
Kapacita
Na pôžitkárske údenie nepotrebujete veľkú udiareň. Ak sa však chcete blysnúť na rodinných oslavách či večierkoch s priateľmi, mali by ste to zobrať do úvahy.
Teplota
V tom, či udiareň pracuje so studeným, s teplým, alebo horúcim dymom, by ste mali mať vopred jasno. Každý z nich je určený na iné spracovanie surovín.
Údržba
Vyčistiť ohnisko, vyumývať omastok a možno z času na čas vypáliť dechtové povlaky. Udiareň nie je na údržbu náročnejšia ako gril.
Palivo
Elektrina, drevené uhlie alebo štiepka či pelety? Od paliva sa odvíja nielen komfort obsluhy, ale aj dĺžka cyklov.
Studený dym
Bez toho, aby musel byť hustý či výdatný, studený dym sa podobá na tú najjemnejšiu hmlu. Kam dopadne mikroskopická čiastočka dymu, tam sa vytvorí drobná žltkastá škvrnka plná chuti. Surové rybie mäso sa v dyme zmení nadobro, syry nadobudnú príjemnú dymovú príchuť a ak príde na nakladané vajíčka, nespoznáte ich. Jedli ste už údený rezeň?
Teplý dym
Môže trvať dlhé hodiny, kým v teplom vonnom dyme vyúdite veľký kus čerstvého mäsa. Kým sondou sledujete teplotu v jeho jadre, teplý dym pomaly preniká cez povrch do útrob. Bravčové a hovädzie mäso vyjaví svoju jemnosť, teľacina svoju šťavnatosť, ba i špekáčiky si môžete v takomto dyme pripraviť úplne vo vlastnej réžii. Za svitu začnete, pri západe slnka skončíte.
Horúci expres
Ak chcete upiecť v rúre kurča, nemusí vám to zabrať viac ako 40 minút. Podobné je to, ak vezmete kuracie prsia a vložíte ich do udiarne s horúcim dymom. Kým sa nadobro upečú vo svojej prirodzenej šťavnatosti, zo zadymeného povetria prijmú príjemnú údenú chuť. Hydinové delikatesy pripravíte v horúcom dyme naozaj bez čakania. Lepšie ako z obchodu.
Vodná clona
Ak je v udiarni medzi ohnisko a suroviny postavená vanička s vodou, máte clonu, ktorá nielenže na zníženie teploty odcloní žiaru, ale aj naplní vzduch hustou vodnou parou. V takomto parnom dyme žiadne mäso nevysychá, a to ani vtedy, ak ste ho pred údením nakrájali na menšie porcie. Mať v udiarni vodu, to je prednosť, ktorú určite oceníte.
Drevo
Bez ohľadu na to, či teplo vzniká elektrickou špirálou, alebo horením brikiet či dreva, je to práve druh dreviny, ktorá určuje výslednú chuť. Klasikou sú buk a dub, ktoré dávajú v našich končinách výrobkom ich typickú chuť. Pomerne dostupná je lieska a jelša, siahnuť môžete i po trnke či hlohu. Ak si drevo nepripravíte sami, firmy si zaň nechajú draho zaplatiť.
Pelety
Klátiky, štiepky a piliny si dokážete pripraviť i doma. Iné je to však s peletami, ktoré sa dajú vyrobiť iba v špecializovaných lisoch. Ich prednosťou je, že nehoria plameňom, ale vždy iba tlejú a dymia svojím pomalým lenivým tempom. I preto sú palivom pre tie najjednoduchšie udiarne – košíkové i elektrické.
Text: Marcela Gigelová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám
Komentáre