Pomôcka na brúsenie korčúľ
Galéria (9)

Pomôcka na brúsenie korčúľ

Zimná sezóna sa blíži a ku nej, samozrejme, patrí aj korčuľovanie. Nemohol som odmietnuť prosbu vnuka. Pomerne rýchlo som mu vyrobil pomôcku na brúsenie korčúľ. S jej pomocou ľahko a kvalitne nabrúsite korčule na kotúčovej brúske.

Galéria

Brúsenie korčúl
Brúsenie korčúl
Brúsenie korčúl
Brúsenie korčúl
Brúsenie korčúl
Brúsenie korčúl
Brúsenie korčúl
Brúsenie korčúl

Z bežných materiálov

Pomôcka na brúsenie je jednoduchá a možno ju použiť hádam s každou stolovou brúskou. Prihliadal som aj na nenáročnosť pri jej výrobe. Možno ju zhotoviť z bežne predávaných a typizovaných súčiastok. Prevažnú časť použitého materiálu mám zo šrotoviska.

Jednoduchosť použitia

Snažil som sa navrhnúť prípravok čo najjednoduchšie a tak, aby sa dal kedykoľvek odmontovať a odložiť na ďalšiu zimnú sezónu. Pomôcka vyhovuje aj menej zručným používateľom.

Brúsenie s prípravkom

Dôležité je, aby obe strany žliabku na korčuli boli rovnako vysoké. Pred brúsením žliabku preto najprv jedným ťahom vyrovnáme starý povrch noža na plochom kameni. Brúsenie korčúľ závisí predovšetkým od brusiča a jeho osvojenia si spôsobu brúsenia. Súčasne tento proces ovplyvňuje aj kvalita a frekvencia úpravy brúsneho kameňa. Pri brúsení brusič posúva korčuľu opretú o doraz nahor a nadol po brúsnom kotúči, kým nie je nôž nabrúsený. Tento spôsob si každý rýchlo osvojí, takže mu brúsenie nebude robiť problémy. V našom postupe sa používa kotúč s hrúbkou 6 mm. Pri brúsení tzv. krasokorčuliarskych korčúľ, resp. pri brúsení hokejových korčúľ na ostrú hranu, má zakrivenie žliabku polomer 12 mm alebo sa používa rovné brúsenie. Samozrejme, že treba zohľadniť aj hrúbku korčule.

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 6 hodín
náklady: 20 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 19,50
• dural 5,50 €
veľkosť minimálne 120 × 70 × 35 mm
• šesťhran 2,30 €
mosadz, oceľ alebo hliník, dĺžka 165 mm, priemer 17 mm
 závitová tyč 0,20 €
M6 × 242 mm
• skrutky, podložky, matice 1,50 €
podľa rozpisu
 brúsny kotúč 9 €
tenký, hrúbka 6 – 10 mm
• lepidlo 1 €
na kov, napríklad sekundové

NÁRADIE
• vrtáky na kov
• pílka na kov
• sústruh
• fréza
• brúska

BRÚSENIE KORČÚĽ

1. TIAHLO
Skrutkou s ryhovanou hlavou si výškovo aj uhlovo nastavíme tiahlo. Zasunieme doň doraz. Foto: Jaroslav Lysák

2. ÚPRAVA KOTÚČA
Pomocou brúsneho kameňa upravíme kotúč tak, aby zakrivenie bolo vhodné na žliabok v korčuli.

3. DORAZ
Posúvame ho k brúsnemu kameňu tak, aby sa nôž korčule mohol opierať o doraz a zároveň aby bol nôž nad stredom brúsneho kotúča. Foto: Jaroslav Lysák

4. NASTAVENIE
Skrutkou s ryhovanou hlavou pevne zaistíme doraz v nastavenej polohe. Polohu nastavujeme pomocou korčule. Foto: Jaroslav Lysák

5. BRÚSENIE
Staršie korčule z mäkkého materiálu brúsime tvrdým kameňom a moderné s tvrdými nožmi brúsime mäkkým kameňom. Foto: Jaroslav Lysák

6. POHYB
Začíname pätou a korčuľu plynulo posúvame nahor k špici a opäť sa vraciame k päte. Pohyb niekoľkokrát zopakujeme. Foto: Jaroslav Lysák

7. ŽLIABOK
Správne nabrúsená korčuľa má mať v strede noža žliabok hlboký 0,3 až 0,5 mm. Foto: Jaroslav Lysák

8. ZRAZENIE OSTRAPOV
Brúsnym kameňom zľahka prejdeme po ploche korčuľového noža, aby sme odstránili kovové ostrapy. Foto: Jaroslav Lysák

POSTUP VÝROBY V SKRATKE

TELESO

Teleso pomôcky frézou opracujeme na potrebný rozmer (podľa výkresu). Potom do neho vyvŕtame diery s priemerom 5 mm; 6,8 mm na závit M6 a M8 a diery s priemerom 6 mm; 8,1 mm. Vyrežeme príslušné závity a teleso máme pripravené.

NASTAVOVACIE TIAHLO
Po naformátovaní na správne rozmery doň vyvŕtame dieru s priemerom 6,1 mm a na závit M5 dieru s priemerom 4,2 mm.

ARETAČNÁ SKRUTKA
Najprv si upravíme typizovanú skrutku A M8 × 55 podložkou B, ktorú si vyrobíme. Na upravenú skrutku naskrutkujeme maticu C M8 × 24 až k samotnej hlave skrutky. Do tejto matice podľa výkresu a cez skrutku vyvŕtame dieru s priemerom 4,1 mm, ktorou prevlečieme kolík D. Na oba konce kolíka naskrutkujeme pevne uzavreté matičky E M4.

Zmontovanú aretačnú skrutku naskrutkujeme do telesa prípravku tak, aby nad závitom prečnievala asi o 5 mm. Nasadíme na ňu podložku B a cez technologickú dieru s priemerom 6 mm ju na skrutke zanitujeme.

DORAZY
Zo závitovej tyče M6 na sústruhu vyrobíme doraz I, tyčku a valček dorazu II. Na jeden koniec závitu naskrutkujeme valček tak, aby sa neotáčal. Pre istotu možno pred zaskrutkovaním naniesť na závit kvapku sekundového lepidla. Zo zhotovených súčastí poskladáme prípravok. Do príslušných závitov telesa a tiahla naskrutkujeme skrutky s ryhovanou hlavou.

kresba: J.Lysák

kresba: J. Lysák


       Všetky časti pomôcky na brúsenie korčúľ sú kovové, opracované frézovaním a sústružením.


  Zmontovaná pomôcka je určená na upevnenie na stolovú dosku – v optimálnej vzdialenosti od kotúča brúsky.

autor RADÍ

Úprava kotúča pred brúsením
Skôr ako začneme brúsiť korčule, hrany tenkého brúsneho kotúča zrazíme a zaoblíme brúsnym kameňom.


ručný ostričRUČNÝ OSTRIČ PROSHARP

Týmto praktickým nástrojom nabrúsite nože korčúľ za niekoľko sekúnd. Použitie ostriča nenahrádza brúsenie na elektrickej brúske, ale výborne poslúži na rýchle prebrúsenie, napríklad pri korčuľovaní v prírode, na zápasoch, na turnajoch, tam, kde nie je k dispozícii elektrická brúska na korčule.
cena 9 €, L-SPORTING


Text:
Jaroslav Lysák, Nové Mesto nad Váhom
Foto a kresby: autor, thinknstock.cz
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Anonym says:

    HLAVNE ŽE JE POTREBNÁ FRÉZKA A SňUSTRUH, TO MÁ KAŽDÝ DOMA V SKRINI !!

  2. Edo says:

    Ten doraz je jednoduchý detail, dá sa vyrobiť aj bez sústruhu a frézy. Problém je tvar brúsneho kotúča, aby žliabok bol symetrický. Na rybníku (jazere) to je jedno, na kvalitnom ľade nezatočíte, alebo nezabrzdíte na jednu stranu. Nebezpečný je aj brúsny kotúč bez krytu. Neodporúčam riskovať !!!!

  3. Anonym says:

    estet ze sa mame kde korculovat v BA a okoli, tak pred 30 rokmi este zamrzali jazera ale dnes…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje