udrzba pasovej brusky
Galéria (17)

Údržba pásovej brúsky

Jemný prach dokáže zablokovať dôležité časti nejednej lacnej brúsky. Ak nám pri práci vypínač prestane reagovať na povely, neznamená to, že brúska patrí na skládku. Rozoberieme ju a štetcom odstránime nánosy. O pol hodiny bude opäť pri živote.

Galéria

udrzba pasovej brusky 1961 big image
11 milangigel big image
10 milangigel big image
pásová brúska, údržba,
09 milangigel big image
08 milangigel big image
07 milangigel big image
06 milangigel big image
UROB SI SÁM
náročnosť: *    
čas: 30 minút
náklady: 0 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

Náradie a pomôcky
► skrutkovač
► štetec
► vysávač
► odmasťovač
► mazivo

PRACOVNÝ POSTUP

1. Príprava
Odpojíme kábel zo zásuvky. Odmontujeme z nej všetko príslušenstvo. Uvoľníme a stiahneme brúsny pás, odskrutkujeme držiak na brúsenie na stole a pomocné dorazy.

2. Kryt remeňa
Na boku brúsky odmontujeme kryt, pod ktorým sa ukrýva remeň náhonu pásu. Uvidíme, ako sa počas doterajšej služby opotreboval.

3. Opierky
Na mäkkých opierkach vyhľadáme skrutky, pod ktorými sa zvyčajne skrývajú zapustené otvory s ďalšími skrutkami. Prekážkou môže byť i predné držadlo.



4. Remeň

Uvoľníme remeň z náhonu a odstránime prach. Prekontrolujeme opotrebovanie gumy a oživíme jej povrch vrstvičkou glycerínu. Možno je čas objednať nový remeň.

5. Otváranie
Odmontujeme všetky skrutky vo vrchnej časti brúsky, aby sme mohli oddeliť plastové telo od kovovej základne. Použijeme skrutkovač s dlhým driekom.

6. Čistenie
Odstránime nánosy živice, pilín a prachu z odhaleného priestoru. Vhodné náradie: vysávač, štetec.
Technickým liehom zotrieme nános živice.

7. Kryt motora
Odskrutkujeme sériu skrutiek vo vnútri brúsky. Pod krytom sa nachádza rotor motora, odťahová turbína, elektronika a spínač.

8. Čistenie
Postupne odstránime nánosy prachu. Ak sa prilepili k vrstve maziva, uvoľníme ich prípravkom WD40 a po očistení súčasti premažeme voskom alebo silikónovým olejom.

9. Vypínač
Uvoľníme kabeláž vypínača, vytiahneme ho von. Opatrne otvoríme mechanizmus vypínača. Uvoľníme dvojicu kovových kontaktov a pružinu.

10. Čistenie
Vyčistíme časti vypínača a kontakty preleštíme handričkou. Po zložení stlačíme vypínač, skúsime, či západka pracuje správne. Spolu s kabelážou ho vložíme späť.

11. Turbína
Môžeme vyčistiť aj odsávaciu turbínu na prach, ktorá sa spolu s chladiacou turbínkou nachádza pod plastovým krytom. Hotovo, brúsku môžeme opatrne zložiť.–>

 

dobré rady

PRIESTOR
Urobíme si na stole dostatok miesta. Pri odkladaní častí na stôl si k nim priložíme skrutky, aby sa nám rôzne druhy nepomiešali.

POZOR NA PRACH
Pracujeme pomaly, aby sme nerozvírili prach a nenadýchali sa ho viac, ako je nutné. Môže byť karcinogénny. Okrem dreveného prachu nájdeme pod krytom jemné čiastočky gumy, ktoré sa uvoľnili z remeňa.

SKLADANIE BRÚSKY
Pri skladaní brúsky postupujeme opatrne. Použijeme všetky skrutky a remeň znova s citom nasadíme.

Prečo brúska nefunguje?

KÁBEL
Iba málokedy sa stáva, že sa pri práci v dielni poškodí prívodný kábel brúsky. Ak nereaguje ani pri postupnom ohýbaní kábla pri zapnutom vypínači, chyba bude inde.

VYPÍNAČ
Ak sa vypínač prestane pohybovať po celej svojej dráhe a každým týždňom sa situácia zhoršuje, na vine je prach, ktorý sa dostal dovnútra. Treba ho vyčistiť.

ELEKTRONIKA
Chyba elektroniky pomalého rozbehu a regulácie otáčok môže znefunkčniť celú brúsku. Ak ju v zapojení vynecháme, môžeme brúsku núdzovo opraviť. Po zapnutí však pôjde ihneď na plný výkon.

MOTOR
Zhorené vinutie motora pošle celé náradie do šrotu a nie je v našich silách prebrať ho k životu. Budeme sa musieť uspokojiť s ručným brúsením.


ODBORNÍK RADÍ
Ak je náradie v záručnej lehote a nie je pri dokončovaní nášho projektu kľúčové, mali by sme opravu nechať na servis. Môže sa stať, že na výmenu dostaneme nový kus náradia s plnou záručnou lehotou.

HLAVNÉ ČASTI PÁSOVEJ BRÚSKY

Text a foto: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Alexander Varga says:

    Ako by sa mohol rozobrať/opraviť „hnací valec“ pásovej brúsky; zasekáva sa – pravdepodobne je poškodené ložisko.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje