Údržba pásovej brúsky

11.04.2013
Údržba pásovej brúsky
Jemný prach dokáže zablokovať dôležité časti nejednej lacnej brúsky. Ak nám pri práci vypínač prestane reagovať na povely, neznamená to, že brúska patrí na skládku. Rozoberieme ju a štetcom odstránime nánosy. O pol hodiny bude opäť pri živote.
UROB SI SÁM
náročnosť: *    
čas: 30 minút
náklady: 0 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

Náradie a pomôcky
► skrutkovač
► štetec
► vysávač
► odmasťovač
► mazivo

PRACOVNÝ POSTUP


pásová brúska, údržba,

1. Príprava
Odpojíme kábel zo zásuvky. Odmontujeme z nej všetko príslušenstvo. Uvoľníme a stiahneme brúsny pás, odskrutkujeme držiak na brúsenie na stole a pomocné dorazy.2. Kryt remeňa
Na boku brúsky odmontujeme kryt, pod ktorým sa ukrýva remeň náhonu pásu. Uvidíme, ako sa počas doterajšej služby opotreboval.

pásová brúska, údržba,

3. Opierky
Na mäkkých opierkach vyhľadáme skrutky, pod ktorými sa zvyčajne skrývajú zapustené otvory s ďalšími skrutkami. Prekážkou môže byť i predné držadlo.

pásová brúska, údržba,

4. Remeň

Uvoľníme remeň z náhonu a odstránime prach. Prekontrolujeme opotrebovanie gumy a oživíme jej povrch vrstvičkou glycerínu. Možno je čas objednať nový remeň.

pásová brúska, údržba,

5. Otváranie
Odmontujeme všetky skrutky vo vrchnej časti brúsky, aby sme mohli oddeliť plastové telo od kovovej základne. Použijeme skrutkovač s dlhým driekom.

pásová brúska, údržba,

6. Čistenie
Odstránime nánosy živice, pilín a prachu z odhaleného priestoru. Vhodné náradie: vysávač, štetec.
Technickým liehom zotrieme nános živice.

pásová brúska, údržba,

7. Kryt motora
Odskrutkujeme sériu skrutiek vo vnútri brúsky. Pod krytom sa nachádza rotor motora, odťahová turbína, elektronika a spínač.

pásová brúska, údržba,

8. Čistenie
Postupne odstránime nánosy prachu. Ak sa prilepili k vrstve maziva, uvoľníme ich prípravkom WD40 a po očistení súčasti premažeme voskom alebo silikónovým olejom.

pásová brúska, údržba,

9. Vypínač
Uvoľníme kabeláž vypínača, vytiahneme ho von. Opatrne otvoríme mechanizmus vypínača. Uvoľníme dvojicu kovových kontaktov a pružinu.

pásová brúska, údržba,

10. Čistenie
Vyčistíme časti vypínača a kontakty preleštíme handričkou. Po zložení stlačíme vypínač, skúsime, či západka pracuje správne. Spolu s kabelážou ho vložíme späť.

pásová brúska, údržba,

11. Turbína
Môžeme vyčistiť aj odsávaciu turbínu na prach, ktorá sa spolu s chladiacou turbínkou nachádza pod plastovým krytom. Hotovo, brúsku môžeme opatrne zložiť.-->

 

dobré rady

PRIESTOR
Urobíme si na stole dostatok miesta. Pri odkladaní častí na stôl si k nim priložíme skrutky, aby sa nám rôzne druhy nepomiešali.

POZOR NA PRACH
Pracujeme pomaly, aby sme nerozvírili prach a nenadýchali sa ho viac, ako je nutné. Môže byť karcinogénny. Okrem dreveného prachu nájdeme pod krytom jemné čiastočky gumy, ktoré sa uvoľnili z remeňa.


SKLADANIE BRÚSKY
Pri skladaní brúsky postupujeme opatrne. Použijeme všetky skrutky a remeň znova s citom nasadíme.


Prečo brúska nefunguje?

KÁBEL
Iba málokedy sa stáva, že sa pri práci v dielni poškodí prívodný kábel brúsky. Ak nereaguje ani pri postupnom ohýbaní kábla pri zapnutom vypínači, chyba bude inde.

VYPÍNAČ
Ak sa vypínač prestane pohybovať po celej svojej dráhe a každým týždňom sa situácia zhoršuje, na vine je prach, ktorý sa dostal dovnútra. Treba ho vyčistiť.

ELEKTRONIKA
Chyba elektroniky pomalého rozbehu a regulácie otáčok môže znefunkčniť celú brúsku. Ak ju v zapojení vynecháme, môžeme brúsku núdzovo opraviť. Po zapnutí však pôjde ihneď na plný výkon.

MOTOR
Zhorené vinutie motora pošle celé náradie do šrotu a nie je v našich silách prebrať ho k životu. Budeme sa musieť uspokojiť s ručným brúsením.


ODBORNÍK RADÍ
Ak je náradie v záručnej lehote a nie je pri dokončovaní nášho projektu kľúčové, mali by sme opravu nechať na servis. Môže sa stať, že na výmenu dostaneme nový kus náradia s plnou záručnou lehotou.


HLAVNÉ ČASTI PÁSOVEJ BRÚSKY

Údržba pásovej brúsky 14

Údržba pásovej brúsky 13

Text a foto: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Alexander Varga | 16.05.2018, 16:02
Ako by sa mohol rozobrať/opraviť "hnací valec" pásovej brúsky; zasekáva sa - pravdepodobne je poškodené ložisko.
Prečítajte si
Reklama