Záhradné nožnice
Galéria (9) Zdroj: istock

Test záhradných nožníc: Ktoré prepadli a ktoré sa osvedčili?

Záhradné nožnice by mali okrem kvalitného strihu a spracovania pohodlne sedieť v ruke. Preto si ich pred kúpou vyskúšajte.

Galéria

Záhradné nožnice
Záhradné nožnice
Záhradné nožnice
Záhradné nožnice
Záhradné nožnice
Záhradné nožnice
Záhradné nožnice
Záhradné nožnice

Bez záhradných nožníc sa nezaobídete v žiadnej záhrade, v ktorej sa nachádzajú okrasné kríky či stromy. Pri záhradných nožniciach platí, že by mali byť ostré a dostatočne odolné. Na tenšie vetvičky vám postačia aj malé jednoručné záhradné nožnice. Na hrubšie konáre a tvrdšie drevo sú vhodnejšie väčšie nožnice na konáre.

Koľkočepeľové nožnice kúpiť?

Vyberať môžete z jednočepeľových alebo dvojčepeľových nožníc. Dvojčepeľové nožnice fungujú rovnako ako bežné domáce nožnice. Majú dve ostré čepele, ktoré sa pohybujú proti sebe. Jednočepeľové nožnice majú jednu čepeľ, ktorá sa pohybuje proti pomerne širokej „nákovke“ a vetvy tak skôr ako strihom oddeľujú „odcvaknutím“.

Jednočepeľové nožnice sú vhodnejšie pre začiatočníkov. Ich nákovka pri strihu tlačí kolmo na vetvu, čo zaručuje rovný rez aj pri hrubších konároch. Nevýhodou širokej nákovky je, že znemožňuje strihať vetvy tesne pri vetvovom krúžku, teda na mieste, kde vetva dosadá na korunu. Tým ostávajú na kmeni neodstrihnuté zvyšky vetiev, tzv. vešiaky.

Záhradné nožnice
Zdroj: istock

Ako na správny rez

Rozličné dreviny majú odlišný čas rezu. Jadroviny (jablone, hrušky) majú čas rezu na začiatku jari (pred pukom), ale môžu sa rezať aj na jeseň hneď po obratí plodov. Kôstkoviny (slivka, čerešňa) striháme v apríli alebo v máji (mierne v puku až v kvete). Pri kôstkovinách je správne načasovanie rezu veľmi dôležité pre tzv. glejotok, teda vytekanie miazgy.

Ruže si vyžadujú strih na jar, keď teplota už neklesá veľmi hlboko pod nulu. Správny rez musí byť hladký (dosiahne sa predovšetkým voľbou kvalitných nožníc), nemal by mať rozstrapkané okraje, drevená časť by mala ostať neporušená a konár by nemal vykazovať mechanické poškodenie (pozor na otlačenie kôry pri použití jednočepeľových nožníc). Rez by ste mali viesť mierne šikmo, aby na ňom nezostávala dažďová voda a vlhkosť nespôsobovala rozvoj plesní alebo iných ochorení. Konáre s priemerom do 2 cm nie je potrebné po reze inak ošetrovať, ak je rez dostatočne hladký.

Rezy na hrubších alebo po hrubších konároch je potrebné začistiť a zatrieť výhradne stromovým balzamom (zmes stimulátorov rastu a živíc, môžete si ju zakúpiť v záhradných potrebách). Rany v žiadnom prípade neprikrývame, musia voľne dýchať. Jednoduchšie pristrihnutie vetvy dosiahneme jej miernym „napružením“.

Pri strihu na vetvový krúžok (tesne pri kmeni) vetvu „napružte“ po smere rastu ku kmeňu, nožnice nasaďte hornou (strižnou) čepeľou k spodnej časti vetvy. Ak hrubšiu vetvu neodstrihnete na prvý pokus, nožnice vyberte, opäť nasaďte do rezu čo najtesnejšie a vetvu dostrihnite. Páčením alebo otáčaním nožníc môžete spôsobiť poškodenie, následkom býva vznik chorôb alebo výskyt škodcov.

Redakcia radí

Pri práci so záhradnými nožnicami by ste mali používať rukavice, pretože plastové rukoväte môžu obsahovať toxické látky – ftaláty alebo polycystické aromatické uhľovodíky. Ftaláty môžu negatívne ovplyvňovať činnosť obličiek alebo pečene, zvyšovať riziko alergie alebo astmy a negatívne vplývať na mužské reprodukčné orgány. Polycystické aromatické uhľovodíky sú rakovinotvorné látky.

Záhradné nožnice
Zdroj: istock

Typy rezov

Výchovný rez je určený na založenie správnej koruny, teda na tvarovanie novovysadených stromov do finálnej podoby. Väčšinou ponechávame len päť až osem kostrových vetiev a môžeme ponechať terminálny výhonok, kolmo rastúcu hlavnú vetvu.

Udržiavací rez sa vykonáva pri každoročnej údržbe. Jeho cieľom je udržanie vitality a plodnosti stromu. Pri udržiavacom reze sa odstraňujú krížiace sa vetvy, jednoročné výrastky a choré či mechanicky poškodené vetvy.

Omladzovací rez slúži na obnovenie zdravého a mladého plodonosného dreva. Vykonáva sa rovnako ako udržiavací rez pri obnove starých stromov. Môže sa robiť iba na stromoch, ktoré sa už strihali. Pri omladzovacom reze sa však nesmie do stromu veľmi zásadne zasahovať. Neprimeraný zásah by mal za následok nárast neplodnej hmoty.

Starostlivosť o záhradné nožnice

Kvalitné záhradné nožnice vám môžu slúžiť celý život, ak sa o ne budete dobre starať. Miazga a ďalšie nečistoty môžu časom blokovať pružinu a spôsobovať koróziu čepele a ďalších kovových častí. Najlepšie je teda po každom použití nožnice očistiť (prípadne umyť mydlovou vodou) a dobre osušiť. Nenechávajte ich dlho vlhké či mokré a pravidelne ich ošetrujte vhodným olejom.

Udržujte nožnice ostré. S tupými sa ťažko strihá, navyše rastliny poškodíte. Len čo si všimnete, že nestrihajú čisto, nabrúste ich. Ak sa na to necítite, obráťte sa na profesionálneho brusiča.

Ak striháte choré rastliny, pred ďalším použitím nožnice očistite vhodným dezinfekčným prostriedkom.

Testované nožnice

Záhradné nožnice
Zdroj: dTest,

Fiskars SmartFit P68

Celkové hodnotenie: dobre (69 %)

Technické skúšky: uspokojivo (57 %)
Praktické skúšky: dobre (75 %)
Maximálny odporúčaný priemer strihu: 24 mm
Hmotnosť: 190 g
Cena: 19,60 €

Záhradné nožnice
Zdroj: dTest,

Stihl PG10

Celkové hodnotenie: dobre (78 %)

Technické skúšky: dobre (70 %)
Praktické skúšky: veľmi dobre (83 %)
Maximálny odporúčaný priemer strihu: 20 mm
Hmotnosť: 230 g
Cena: 10,60 €

Záhradné nožnice
Zdroj: dTest,

Hornbach/for_q Klassik Bypass

Celkové hodnotenie: dobre (69 %)

Technické skúšky: dobre (68 %)
Praktické skúšky: dobre (70 %)
Maximálny odporúčaný priemer strihu: 18 mm
Hmotnosť: 260 g
Cena: 15,70 €

Záhradné nožnice
Zdroj: dTest,

Okatsune 103

Celkové hodnotenie: veľmi dobre (88 %)

Technické skúšky: veľmi dobre (83 %)
Praktické skúšky: veľmi dobre (91 %)
Maximálny odporúčaný priemer strihu: 25 mm
Hmotnosť: 202 g
Cena: 51,30 €

Záhradné nožnice
Zdroj: dTest,

Kreator KRTGR1004

Celkové hodnotenie: nedostatočne (19 %)

Technické skúšky: nedostatočne (12 %)
Praktické skúšky: dostatočne (22 %)
Maximálny odporúčaný priemer strihu: 23 mm
Hmotnosť: 220 g
Cena: 5,90 €

Technické skúšky

Nožnicami sa vykonalo 10 skúšobných strihov do drevených kolíkov s priemerom 6 a 9 mm. Posudzovala sa sila potrebná na prestrihnutie a čistota rezu.

Praktické skúšky

Hodnotilo sa, ako dobre sa nožnicami strihajú mäkké stonky a vetvičky; posudzovala sa rukoväť, jej pohodlnosť, pevnosť úchopu; jednoduchosť manipulácie s bezpečnostnou poistkou a kvalita pružiny; ďalej sa sledovala veľkosť nožníc, hmotnosť a vyváženosť nožníc; viditeľnosť nožníc, vhodnosť nožníc pre ľavákov či ľudí so slabým stlačením ruky.

Ako dTest hodnotil

Podiel skupiny skúšok na celkovom hodnotení:

• technické skúšky: 33,3 %,

• praktické skúšky: 66,7 %.

Testy výrobkov, rady pri výbere a ešte viac informácií hľadajte na www.dtest.sk

TEXT: dtest, Článok bol redakčne upravený. Kompletný test nájdete na
www.dTest.sk
FOTO: dTest, iStock
ZDROJ: časopis Urob si sám

  1. dhydkfjv says:

    Zakúpiť??????
    Kúpiť nestačí??? „Zakúpiť“ je nezmysel. Doma povieš decku „chod do obchodu a zakúp mi chlieb“??? Určite nie.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje