/ Chalupa /

Zaplavili vám domácnosť malé čierne mušky? Môže ísť o tento druh! Vieme, čo na ne platí

Odtokové mušky – kútovky (Clogmia albipunctata)
Zdroj: iStock

Hmyz v domácnosti vie poriadne znepríjemniť každý jeden moment – či to už sú muchy, ovocné mušky, komáre, rybičky alebo hoci aj kútovky. Posledné spomenuté majú biologický názov Clogmia albipunctata, merajú len pár milimetrov a zhromažďujú sa okolo stojatej vody. Drobný čierny hmyz so zaoblenými krídlami najčastejšie vidíme na toaletách, v sprchách a kúpeľniach všeobecne. Ako ich dostať pod kontrolu, aby sa vám doma nepremnožili?

Napriek tomu, že majú krídla, kútovky nelietajú, ale skôr poskakujú z povrchu na povrch. Ak si ich všimnete v domácnosti, vedzte, že samy od seba len tak ľahko nezmiznú, práve naopak. Žijú tri týždne, ale ich vajíčka sa liahnu každých 48 hodín. Milujú vlhkosť, stojatú, plytkú vodu a organické nečistoty, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou nachádzajú v blízkosti zdrojov potravy a v kúpeľniach. Okrem kúpeľní ich môžeme spozorovať aj v pivnici alebo pri dreze v dielni.

Ako zistíte, že máte doma kútovky?

Ak si doma všimnete jednu-dve mušky tohto typu, urobte nočný test: umiestnite kúsky pásky (lepkavou stranou nadol) na odtok, okolo ktorého sa pohybujú. Keď sa pokúsia utiecť, uviaznu na páske a vy budete mať dobrý prehľad o tom, s koľkými muchami máte do činenia.

Hoci nie sú škodlivé, ani neštípu, sú znakom toho, že vaša kúpeľňa alebo kuchyňa potrebuje hĺbkové čistenie.


Čistenie umývadla a odtokov v kúpeľni
Zdroj: iStock

Ako sa zbavíte odtokových mušiek

Dobrou správou je, že väčšina problémov s odtokovými muškami sa dá vyriešiť asi do týždňa pravidelným čistením a starostlivou pozornosťou.

Tu je päť spôsobov, ako to urobiť:

  1. Začnite čistením umývadla a odtoku bežným čistiacim roztokom. Na čistenie okolo odtoku a vo vnútri použite kefku.
  2. Veľmi jednoduchá a rýchla náprava je vyliať do odtoku vriacu vodu. Tak odstránite nakladené vajíčka a zvyčajne aj mušky samotné. Takže raz alebo dvakrát týždenne prevarte stredne veľký hrniec vody a nalejte ju do odtoku a okolo neho.
  3. Ďalšou jednoduchou možnosťou je stará známa pomocníčka – sóda bikarbóna. Zmiešajte ½ šálky soli, ½ šálky sódy bikarbóny a 1 šálku octu, premiešajte, aby sa všetko rozpustilo a vylejte do odtoku. Nechajte cez noc pôsobiť a ráno do odtoku vlejte ešte vriacu vodu.
  4. Ak uprednostníte chémiu, kútoviek sa zbavíte bežnými čističmi odtokov z predajní. Tieto chemické roztoky na odstraňovanie upchatia vyčistia odtok s potrubím a pomôžu odstrániť všetky materiály alebo nečistoty, ktoré vytvárajú živnú pôdu pre rýchlo sa rozmnožujúce mušky. Tak zabraňujú vyliahnutiu nových vajíčok.
  5. Ak ich stále vidíte poletovať či skôr poskakovať v kúpeľni alebo na toalete, vytvorte pascu s jablčným octom. Vlejte ho do malej misky prikrytej plastovou fóliou. Fóliu prederavte napríklad špajdľou. Ocot muchy priláka a cez dierky sa dostanú dnu, von však už nebudú vedieť vyjsť.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.