Odtokové mušky – kútovky (Clogmia albipunctata)
Zdroj: iStock

Zaplavili vám domácnosť malé čierne mušky? Môže ísť o tento druh! Vieme, čo na ne platí

Hmyz v domácnosti vie poriadne znepríjemniť každý jeden moment – či to už sú muchy, ovocné mušky, komáre, rybičky alebo hoci aj kútovky. Posledné spomenuté majú biologický názov Clogmia albipunctata, merajú len pár milimetrov a zhromažďujú sa okolo stojatej vody. Drobný čierny hmyz so zaoblenými krídlami najčastejšie vidíme na toaletách, v sprchách a kúpeľniach všeobecne. Ako ich dostať pod kontrolu, aby sa vám doma nepremnožili?

Napriek tomu, že majú krídla, kútovky nelietajú, ale skôr poskakujú z povrchu na povrch. Ak si ich všimnete v domácnosti, vedzte, že samy od seba len tak ľahko nezmiznú, práve naopak. Žijú tri týždne, ale ich vajíčka sa liahnu každých 48 hodín. Milujú vlhkosť, stojatú, plytkú vodu a organické nečistoty, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou nachádzajú v blízkosti zdrojov potravy a v kúpeľniach. Okrem kúpeľní ich môžeme spozorovať aj v pivnici alebo pri dreze v dielni.

Ako zistíte, že máte doma kútovky?

Ak si doma všimnete jednu-dve mušky tohto typu, urobte nočný test: umiestnite kúsky pásky (lepkavou stranou nadol) na odtok, okolo ktorého sa pohybujú. Keď sa pokúsia utiecť, uviaznu na páske a vy budete mať dobrý prehľad o tom, s koľkými muchami máte do činenia.

Hoci nie sú škodlivé, ani neštípu, sú znakom toho, že vaša kúpeľňa alebo kuchyňa potrebuje hĺbkové čistenie.

Čistenie umývadla a odtokov v kúpeľni
Zdroj: iStock

Ako sa zbavíte odtokových mušiek

Dobrou správou je, že väčšina problémov s odtokovými muškami sa dá vyriešiť asi do týždňa pravidelným čistením a starostlivou pozornosťou.

Tu je päť spôsobov, ako to urobiť:

  1. Začnite čistením umývadla a odtoku bežným čistiacim roztokom. Na čistenie okolo odtoku a vo vnútri použite kefku.
  2. Veľmi jednoduchá a rýchla náprava je vyliať do odtoku vriacu vodu. Tak odstránite nakladené vajíčka a zvyčajne aj mušky samotné. Takže raz alebo dvakrát týždenne prevarte stredne veľký hrniec vody a nalejte ju do odtoku a okolo neho.
  3. Ďalšou jednoduchou možnosťou je stará známa pomocníčka – sóda bikarbóna. Zmiešajte ½ šálky soli, ½ šálky sódy bikarbóny a 1 šálku octu, premiešajte, aby sa všetko rozpustilo a vylejte do odtoku. Nechajte cez noc pôsobiť a ráno do odtoku vlejte ešte vriacu vodu.
  4. Ak uprednostníte chémiu, kútoviek sa zbavíte bežnými čističmi odtokov z predajní. Tieto chemické roztoky na odstraňovanie upchatia vyčistia odtok s potrubím a pomôžu odstrániť všetky materiály alebo nečistoty, ktoré vytvárajú živnú pôdu pre rýchlo sa rozmnožujúce mušky. Tak zabraňujú vyliahnutiu nových vajíčok.
  5. Ak ich stále vidíte poletovať či skôr poskakovať v kúpeľni alebo na toalete, vytvorte pascu s jablčným octom. Vlejte ho do malej misky prikrytej plastovou fóliou. Fóliu prederavte napríklad špajdľou. Ocot muchy priláka a cez dierky sa dostanú dnu, von však už nebudú vedieť vyjsť.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.