Strih levandule
Galéria (6) Zdroj: istock.com

Teraz je ten správny čas získať levandule zadarmo! Pozrite sa, ako ľahko si ju viete rozmnožiť

Kto by nesníval o bujne kvitnúcej a voňavej levanduľovej obrube okolo záhona ruží? Ak máte trochu trpezlivosti, nemusíte míňať veľa peňazí, pretože levanduľa sa dá ľahko rozmnožiť odrezkami.

Galéria

Strih levandule
Strih levandule
Rozmnožovanie levandule
Rozmnožovanie levandule
Rozmnožovanie levandule

Ideálne obdobie na rozmnožovanie levandule je neskoré leto alebo skorá jar. V tomto období sa levanduľa musí aj tak ostrihať. A práve tieto odrezky sú ľahko dostupný rozmnožovací materiál, z ktorého získate nové rastlinky.

Rozmnožovanie na jar má tú výhodu, že nemusíte rastliny prezimovať. Avšak každý, kto vlastní skleník alebo parenisko, by mal uprednostniť rozmnožovanie koncom leta. Hoci straty sú o niečo vyššie ako pri jarnom rozmnožovaní, mladé ujaté rastlinky môžete na jar presadiť už priamo do záhona. V nasledujúcich krokoch vám ukážeme, ako ľahko si viete levanduľu rozmnožiť.

Tip: Pri rozmnožovaní koncom leta musíte mladé rastliny počas zimných mesiacov udržiavať na svetlom a bezmrazom mieste.

Rozmnožovanie krok za krokom

Z materskej rastliny odoberte niekoľko zelených výhonkov. Podľa možnosti vyberajte nerozkonárené výhonky bez kvetov, prípadne z nich odkvitnuté kvety odstráňte.

Strih levandule
Zdroj: istock.com

Výhonky narežte na časti dlhé asi 7 až 10 cm. Aby sa odrezky dobre rozvetvovali, vrcholce zrežte. Rovnako odstráňte aj všetky listy pozdĺž spodnej tretiny výhonky, ktorý neskôr zapichnete do substrátu.

Rozmnožovanie levandule
Zdroj: istock.com

Pripravte si substrát (jeden diel hrubého piesku a jeden diel zeminy) a naplňte ním črepníky. Dobre ho navlhčite, zhutnite a kolmo doň pozapichujte pripravené odrezky až po základňu listov. Na zvýšenie úspešnosti namočte konce odrezkov do práškového stimulátora rastu.

Rozmnožovanie levandule
Zdroj: istock.com

Odrezky postriekajte vodou pomocou rozprašovača a črepníky prikryte krytom miniskleníčka alebo fóliou, aby bola vlhkosť vysoká. Následne ich umiestnite na teplé a svetlé, ale nie príliš slnečné miesto v záhrade. Pravidelne polievajte a vetrajte skleníček.

Rozmnožovanie levandule
Zdroj: istock.com
Pozrite si aj video, ako si levanduľu môžete rozmnožiť:

Text: Jana Komadelová
Foto:  istock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje