
Toto sú najčastejšie príčiny ich vzniku! Hnilobe a múčnatke jahôd ale môžete predísť vhodnými opatreniami
Jahody sú náchylné na hnilobu a múčnatku najmä pri vysokej vlhkosti, slabom vetraní a zanedbanej prevencii. Tieto plesňové ochorenia dokážu rýchlo zničiť úrodu, no správnou starostlivosťou im môžeme úspešne predchádzať.
Vhodné stanovište
Stanovište vhodné na pestovanie jahôd musí byť dobre osvetlené slnkom. Vyhnite sa ploche, kde by mohlo prísť k zaplaveniu rastlín počas dažďa či po ňom. Jahody obvykle vysádzajte či presádzajte na nový záhon každé 3 – 4 roky do vopred pripravenej pôdy.
Na presadenie vyberajte mladé zdravé sadenice, a to v období rastu zelenej hmoty, pretože vtedy zároveň rastie koreňový systém. Pomocou použitia užitočných húb sadenice môžu rýchlo zakoreniť na novom mieste. Ak je rastlina slabá, prípadne má na listoch škvrny, nie je vhodná na výsadbu.
Jarná starostlivosť
Na jar, keď z jahôd odrežete staré stonky a suché listy, odstránite aj minuloročný mulč, v ktorom prezimujú škodce a ktorý tiež často spôsobuje šírenie hubových chorôb. Okopávanie pôdy medzi sadenicami umožňuje zlepšiť priepustnosť vzduchu a vody. Záhony namulčujte slamou, pilinami alebo senom. To zabráni budúcim plodom dotýkať sa zeme, urýchľuje ich dozrievanie a pomáha udržiavať určitú úroveň pôdnej vlhkosti. Prvá zálievka sa vykonáva na začiatku rastu rastlín, obohaťte ju o prípravok Trifender s obsahom prospešnej huby Trichoderma asperellum, ktorý pomáha udržiavať zdravotný stav a zlepšuje zásobenie živinami.
Rastliny polievajte ku koreňom, najlepšie ráno, aby sa povrch rastlín do večera vysušil. Pôda má byť neustále vlhká, ale nie premokrená. Nadmerná vlhkosť vytvára priaznivé prostredie na šírenie hubových chorôb a škodcov. Keď sa objaví prvé kvetenstvo, zalievajte len v medziradoch.
Hnojenie jahôd
Hnojenie je povinným krokom v starostlivosti o jahody. Prvé hnojenie sa vykonáva pred rozkvitnutím. Stimuluje vývoj plodov a hromadenie zelenej hmoty. Môžete si pripraviť rôzne domáce hnojivé roztoky, ktoré aplikujete ako zálievku do medziradov. Jedným z nich je kompostová infúzia, čiže roztok z odležaného kompostu v pomere 1 : 10, ktorý pomáha nasýtiť rastliny dusíkom.
Alternatívou je roztok kuracieho hnoja v pomere 1 : 12. Neskôr si môžete vyrobiť výluhy na báze žihľavy alebo iných bylín. Vedro naplníte tretinou nasekaných čerstvých byliniek a zalejete vodou. Zmes necháte odstáť v tieni približne 3 – 4 dni, kde fermentuje. Po rozriedení s vodou používate na zavlažovanie. Keď nie je čas na prípravu výluhov, prihnojujte prírodnými hnojivami, napríklad Rokohumínom s obsahom vápnika, draslíka a fosforu, čo sú látky potrebné pre úplný vývoj rastlín. Prísun dusíka zastavíte počas kvitnutia, inak bude nadmerne rásť zelená hmota a plody môžu nahnívať.
Prevencia je základ
Hustý spon, daždivé počasie i nadmerná zálievka vedú k šíreniu chorôb a negatívne ovplyvňujú vývoj a úrodu. Častými chorobami jahôd sú práve múčnatka, škvrnitosť listov a hniloba plodov. Ochranu proti nim robte vždy preventívne. S prevenciou začnite skoro na jar po odstránení starých listov a stoniek. Porast ošetrite zálievkou, v ktorej je rozmiešaný Trifender s obsahom užitočnej huby. Pred kvitnutím môžete použiť výluh z vŕby PlanTonic. Postrek amazoN sa môže používať i počas kvitnutia proti múčnatke, hnilobe koreňov a hnilobe plodov (Botrytis cinerea).
Text: Zoltán Tamašek
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre