4 prírodné recepty, ako zvíťaziť nad múčnatkou v záhrade

múčnatka na listoch
Zdroj: istock

Múčnatka je v našich záhradách jedným z najčastejších ochorení a dá sa veľmi jednoducho rozpoznať. Vyzerá totiž presne tak, ako hovorí jej názov. Vytvára biely alebo sivý práškový povlak na listoch, stonkách i na samotných plodoch.

Múčnatka je plesňové ochorenie spôsobené odrodami húb, ktoré patria do radu Erysiphales. Darí sa im v teplom a vlhkom prostredí, prezimujú v pôde. Pleseň vytvára spóry, ktoré sa šíria vetrom, hmyzom a odtokom vody – tak sa prenáša na okolité rastliny. Okrem chemických prípravkov určených na boj proti múčnatke a niektorým ďalším plesňovým ochoreniam rastlín môžete vyskúšať aj prírodné prípravky.

Hydrogénuhličitan draselný proti múčnatke

Hydrogénuhličitan draselný je bezpečný a účinný fungicíd, ktorý pri kontakte usmrcuje spóry. Rovnako ako sóda bikarbóna, funguje aj preventívne. Zvyšuje hladinu pH nad 8,3. Tak vznikne zásadité prostredie, ktoré nie je ideálne pre rast húb.

Zmiešajte 3 lyžice hydrogénuhličitanu draselného, 3 lyžice rastlinného oleja a 1/2 lyžičky tekutého mydla do 3,8 litra vody. Premiešajte a nastriekajte na zasiahnuté rastliny.

múčnatka na listoch
múčnatka na listoch | Zdroj: istock

Mlieko proti múčnatke

Viaceré štúdie preukázali, že mlieko alebo srvátka sú pri usmrcovaní múčnatky ešte účinnejšie ako chemické fungicídy. Štúdia Univerzity v Connecticute v roku 2009 testovala ošetrenie roztokom 40 percent mlieka a 60 percent vody na rastlinách infikovaných múčnatkou. Ukázala, že ošetrenie týmto roztokom bolo minimálne rovnako účinné ako chemické ošetrenie, navyše, nemalo žiadne vedľajšie vplyvy. Nie je úplne jasné, prečo mlieko takto liečivo funguje, ale veci predpokladajú, že keď reaguje so slnkom, vytvára voľné radikály, ktoré sú toxické pre huby.

Zmiešajte 60 dielov vody so 40 dielmi mlieka alebo srvátky a raz za týždeň roztokom postriekajte zasiahnuté rastliny. Ak chcete dosiahnuť silný účinok, použite neriedené mlieko.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestemúčnatka
múčnatka | Zdroj: istock

Ocot proti múčnatke

Kyselina octová z jablčného octu je veľmi účinná pri ničení múčnatky. Dávajte pozor, aby zmes nebola príliš silná, pretože kyslosť octu môže spáliť listy rastlín.

Zmiešajte 4 lyžice jablčného octu (5 % roztok) s 3,8 litra vody. Použite opakovane každé tri dni.

múčnatka
múčnatka | Zdroj: istock

Cesnak proti múčnatke

Cesnak má vysoký obsah síry a je účinným fungicídom. Cesnakový olej si môžete kúpiť alebo urobiť doma. Opäť stačí postriekať postihnuté miesta rastlín.

Rozdrvte šesť strúčikov cesnaku, pridajte 30 mililitrov organického oleja a 30 mililitrov alkoholu. Nechajte pôsobiť dva dni. Prelejte cez husté sitko. Cesnak, ktorý vám v ňom zostane zalejte šálkou vody a nechajte ešte deň odstáť. Potom ho vyhoďte. Zmiešajte zmes oleja s alkoholom s cesnakovou vodou a rozrieďte v 3,8 litra vody. Dobre premiešajte, striekajte iba na postihnuté listy.

Sabína Zavarská
Zdroj: dengarden.com
Foto: istock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.