Fytoftóra zemiaková na rajčiakoch
Galéria (6) Zdroj: istock.com

Pozor na fytoftóru zemiakovú na rajčiakoch! Ako ju spoznať a poradiť si s ňou?

Pleseň zemiaková, známa tiež ako fytoftóra zemiaková alebo neskorá pleseň, je vážne ochorenie, ktoré neovplyvňuje len zemiaky, ale často zasiahne aj rajčiaky. Dokáže veľmi rýchlo zničiť celé polia, o to väčším problémom je v záhradkách. Na zvládnutie tejto choroby existuje jediné riešenie. Prevencia a včasná identifikácia problému.

Galéria

Fytoftóra zemiaková na rajčiakoch
Fytoftóra zemiaková na rajčiakoch
Fytoftóra zemiaková na rajčiakoch
Fytoftóra zemiaková na rajčiakoch
Fytoftóra zemiaková na rajčiakoch

Prečo je pleseň zemiaková tak vážnou hrozbou?

Existuje veľa rôznych kmeňov tohto patogénu. Niektoré infikujú rajčiaky aj zemiaky, iné sa špecializujú na jedného alebo druhého hostiteľa. Ochorenie si môžeme do záhrady priniesť prostredníctvom infikovaných rastlín rajčiakov alebo zemiakov. Veľmi rýchlo sa šíri, za vhodných podmienok je organizmus spôsobujúci chorobu schopný vyprodukovať milióny spór. Vlhké podmienky prispievajú k rozšíreniu tohto patogénu. Spóry dokážu vo vzduchu cestovať aj kilometre. Nečudo, že fytoftóra sa nazýva ničiteľom rastlín, tak sa dá preložiť aj vedecký názov choroby – Phytophthora.

Fytoftóra zemiaková na rajčiakoch
Rajčiny postihnuté fytoftórou. | Zdroj: istock.com

Podmienky vhodné pre šírenie fytoftóry

Existuje dôvod, prečo sa tento typ patogénu nazýva aj vodná pleseň. Na vyvolanie infekcie potrebuje vlhkosť nad 90 percent a mierne teploty v rozmedzí 15 až 20 °C. Ak sú za týchto podmienok na rastlinách prítomné spóry, dokážu infikovať rastlinu v priebehu 10 hodín. Infekcia sa šíri rýchlo a rastliny jej podľahnú v priebehu niekoľkých dní. Horúce a suché prostredie pomáha zastaviť šírenie choroby.

Fytoftóra zemiaková na rajčiakoch
Rajčiny postihnuté fytoftórou. | Zdroj: istock.com

Ako identifikovať pleseň zemiakovú na rajčiakoch?

Táto choroba sa zvyčajne vyskytuje neskôr v sezóne, po odkvitnutí rastlín a pri priaznivých poveternostných podmienkach. Prvé signály, že sú rastliny rajčiaka infikované, naznačujú malé, vodou nasiaknuté lézie na listoch. Tie sa rýchlo zmenia na veľké nepravidelné fialovo-hnedé škvrny, ktoré sa môžu javiť ako mastné so zeleno-sivým okrajom.

Prezrite spodnú stranu listov pomocou lupy. Za ideálnych podmienok vytvára patogén krúžky sivobielych vlákien a okolo škvŕn sa vytvárajú štruktúry, ktoré produkujú spóry. Celé listy zhnednú a odumrú a infekcia sa rýchlo rozšíri na stopky a mladé stonky.

Ak podmienky pre ďalšie šírenie ochorenia už nie sú priaznivé, lézie budú vyzerať sivo-zeleno, žltkasto alebo ako nasiaknuté vodou.

Napadnuté môžu byť aj plody – zrelé i nezrelé. Zvyčajne sa najskôr prejavia príznaky na hornej časti plodov. Je to preto, že spóry na plodoch pristávajú zhora. Plody zhnednú, ale zostávajú pevné, pokiaľ nie sú infikované inými organizmami. Aj keď technicky sú nepostihnuté časti plodov jedlé, ich konzumácia sa neodporúča. Všetky je potrebné zlikvidovať.

Fytoftóra zemiaková na rajčiakoch
Rajčiny postihnuté fytoftórou. | Zdroj: istock.com

Ako zvládnuť neskorú pleseň na rajčiakoch

V ideálnom prípade by bolo najlepšou voľbou pestovať paradajky, ktoré sú odolné proti fytoftóre. Lenže oomycéty spôsobujúce chorobu sa neustále vyvíjajú a prekonávajú odolnosť rôznych hybridných odrôd.

Na liečbu menšej infekcie môžeme použiť fungicídne prípravky v závislosti od progresie ochorenia a miestnych poveternostných podmienok.

Ak nájdete už choré rastliny, ihneď ich odstráňte a zničte. Vykopte ich a na mieste opatrne dajte do vriec, aby sa spóry nerozšírili. K šíreniu prispievajú aj infikované buriny, preto ich pravidelne likvidujte.

Fytoftóra zemiaková na rajčiakoch
Rajčiny postihnuté fytoftórou. | Zdroj: istock.com

Kľúčová je predovšetkým prevencia

Ak nechcete riskovať zničenú úrodu, môžete vopred urobiť niekoľko krokov, aby ste zabránili fytoftóre zemiakovej vo vašej záhrade:

  • Odstráňte všetky divo rastúce rastliny zo záhrady.
  • Skôr, ako sadenice rajčiakov zasadíte, skontrolujte ich listy a ubezpečte sa, že nemajú príznaky choroby.
  • Nikdy nepolievajte rastliny zhora, ale zalievajte ich k základni.
  • Pravidelne likvidujte burinu.
  • Prerezávajte rastliny, aby mohol medzi listami a stonkami dobre prúdiť vzduch, čím sa zníži vlhkosť.
  • Odrežte aj spodné listy, aby sa nedotýkali zeme.
  • Dbajte o to, aby ste medzi rastlinami pri sadení urobili dostatočný rozstup – podľa odporúčania pre kultivary, ktoré ste vybrali.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.