Viete, ako si môžete doma vypestovať hlivu ustricovú?
Galéria (5)

Viete, ako si môžete doma vypestovať hlivu ustricovú?

Vysoký obsah vlákniny, vitamínov, minerálov a betaglukánov stavia hlivu ustricovú medzi prírodné potraviny, ktoré dokázateľne podporujú ľudské zdravie. Hovorí sa jej aj elixír večnej mladosti, podporuje imunitu, znižuje cholesterol v krvi, dodáva energiu a krásu. Viete o tom, že tento chutný zázrak si môžete vypestovať aj doma?

Galéria

Hlivu ustricovú - iStock-621838464
Hlivu ustricovú - iStock-811816270
Hlivu ustricovú - iStock-922341862
Hlivu ustricovú - iStock-991578320

Na drevených klátikoch

Obľúbený spôsob domáceho pestovania hlivy ustricovej je na drevených klátikoch. Potrebujete klátiky z topoľa, osiky, vŕby, brezy, lipy, buku alebo hrabu, ale na jej pestovanie sú vhodné aj drevá z ovocných stromov: orecha, jablone, hrušky alebo slivky.

Pravidlom, bez ktorého sa úrody hlivy nedočkáte je, že drevo nemá byť vysušené, musí obsahovať dostatok vody – nemalo by byť odpílene dávnejšie ako pred pol rokom. Klátiky musia byť upravené tak, aby mali čisté rezné plochy. Tie by mali byť dostatočne veľké na to, aby tu mohli huby vyrásť.

hliva ustricová
Zdroj: istock.com

Ako zaočkovať kláty?

Okrem vhodného dreva potrebujete takzvaný očkovací substrát, ktorý zoženiete v predajniach so záhradkárskymi potrebami. Najoptimálnejší čas na zaočkovanie klátikov substrátom je apríl až máj, ale môžete to skúsiť i skôr.

Substrát nanášame na rezné rany dreva jednoducho, najlepšie lyžicou. Niektorí odborníci odporúčajú do dreva vyhĺbiť jamky alebo zárezy, v ktorých sa substrát lepšie udrží. Takto upravené a naočkované kláty vložíme do čistých igelitových vriec – môžete použiť napríklad tie, ktoré sa používajú na odpad. Navrchu vrecia zviažeme, ale tak, aby mohol do nich prúdiť vzduch, teda na voľno. Ak sa obávate sucha, prilejte aj troška vody.

hliva ustricová
Zdroj: istock.com

V tieni, ale nie v úplnej tme

Vrecia s naočkovanými klátmi opatrne uložte do tienistého priestoru, kde je stála teplota približne 20 až 25 stupňov Celzia – pivnica alebo špajza, garáž, či na jar pod strom. Pozor, ani úplná tma nie je dobrá! Po mesiaci-dvoch začne mycélium huby prerastať cez drevo a na povrchu sa objaví biela „vata“. To je dobré znamenie. Potom stačí klátiky vysadiť von, ale na tienisté miesto, tak aby tretina z neho trčala nad zemou. Do dvoch týždňov uvidíte prvé plodnice.

hliva ustricová
Zdroj: istock.com

Vyberajte vždy celý trs

Úrodu zberajte postupne tak, že vždy pootočíte celý trs a vyberiete ho aj s časťou substrátu. Naočkované klátiky rodia tri až päť rokov, ak sa vám nedarí vypestovať ďalšie hlivy, premiestnite substrát na pár dní na miesto s teplotou 6 až 12 stupňov Celzia. Hliva rodí po fázach – medzi obdobiami plodenia je vždy 14 až 20 dní pauza.

Túto chutnú hubu si môžete doma vypestovať aj vo vreciach so slamou, je to však o čosi náročnejšie a životnosť substrátu je len dva – tri mesiace. Výhodou však je, že nepotrebujete záhradku, huby vyrastajú priamo z vriec.

Sabína Zavarská
Foto: iStock.com
Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey, ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + biologická ochrana

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.