Ružičkový kel
Zdroj: istock.com

Tri najčastejšie choroby ružičkového kelu a tipy, ako s nimi bojovať

Letnej zelenine sa venuje všetka pozornosť. Paradajky, tekvice, baklažány, fazuľa a melóny nájdete v každej predajni potravín a na trhoch. Avšak skorá jarná a najmä jesenná zelenina nie je taká všeobecne známa a oslavovaná. Pritom ružičkový kel a viaceré jesenné plodiny obsahujú množstvo cenných látok a rozhodne by sme ich nemali obchádzať. Poznáte základné choroby ružičkového kelu? Ako proti nim bojovať?

Základom je prevencia. Mnohým problémov, s ktorými sa rastliny ružičkového kelu stretávajú, sa dá vyhnúť správnou základnou hygienou v záhrade. Výborným pomocníkom v prevencii pred chorobami a škodcami je striedanie plodín. Ak ste dva roky pestovali ružičkový kel na jednom mieste, je načase zmeniť miesto jeho pestovania. Nemalo by to byť tam, kde ste predtým pestovali inú rastlinu z rodu kapustovité.

Nezabudnite odstraňovať burinu, pretože niektoré druhy patria do rovnakého rodu, takže môžu pôsobiť ako hostitelia mnohých typov húb a baktérií, ktoré infikujú ružičkový kel.

A posledná preventívna rada: Vždy sa snažte polievať kel na úrovni pôdy, a nie na listy alebo hlávky rastlín. Ideálne je zalievanie ráno.

Ružičkový kel
Zdroj: istock.com

Alternáriová škvrnitosť listov

Všetky plodiny rodu kapustovité sú obzvlášť náchylné na ochorenia spôsobené hubovými patogénmi.  Alternáriová škvrnitosť listov sa prejavuje čiernymi škvrnami na stonkách a listoch. Ochorenie v prípade ružičkového kelu spôsobujú huby Alternaria brassicicola a A. brassicae. Spočiatku sa táto choroba prejavuje na listoch ako veľa malých čiernych škvŕn s veľkosťou špendlíka, takže si ich nemusíte hneď všimnúť. Rozširujú a spájajú sa veľmi rýchlo. Výsledkom je, že list je nekrotický a vädne.

Príznaky zvyčajne začínajú na dolných starších listoch, ale s postupujúcim problémom môžu pokryť celú rastlinu vrátane hlávok klíčkov.

Našťastie je to väčšinou len kozmetický problém. Aj keď napadne klíčky, po zbere je ešte možné odlúpnuť vonkajšie listy a vnútorné časti sú v poriadku.

Na ochranu pred hubovými ochoreniami pomáhajú fungicídy, existujú tiež kultivary hybridného ružičkového kelu, ktorý je odolný voči alernáriovej škvrnitosti.

Bakteriálna škvrnitosť listov

Ružičkovému kelu sa najlepšie darí, keď je chladné a vlhké počasie. Bohužiaľ, to isté vyhovuje aj baktérii Pseudomonas syringae pv. maculicola, ktorá spôsobuje škvrny na listoch. Škvrny sú zvyčajne čierne alebo purpurové so žltastými miestami, postupne sa zoskupujú a spôsobia, že listy budú pokryté veľkými, suchými, hnedými škvrnami. Patogén žije v rastlinných zvyškoch a semenách a ako hostiteľ pôsobí kapusta, ružičkový kel, reďkovka a repa.

Dbajte o to, aby nevznikalo nadmerné premočenie pôdy, zalievanie ráno ku koreňu rastlín zabezpečí, že vlhkosť sa do večera vyparí. Vždy kupujte certifikované osivo a likvidujte všetky zvyšky rastlín.

List postihnutý bakteriálnou škvrnitosťou
Zdroj: istock.com

Čierna hniloba

Čierna hniloba je z uvedených ochorení kelu najnebezpečnejšia, pretože dokáže veľmi rýchlo zabiť celú rastlinu. Ešte horšie je, že proti nej neexistuje žiadny liek. Môže sa nám podariť maximálne spomaliť priebeh ochorenia. Za tento zničujúci problém je zodpovedná baktéria Xanthomonas campestris pv. Campestris. Spôsobí hnitie koreňov a rastlina odumiera.

Napadnuté rastliny ružičkového kelu nemajú spočiatku žiadne príznaky. Neskôr si však na okrajoch listov všimnete žlté škvrny. Postupne sa rozširujú na veľké, žlté škvrny v tvare písmena V, pričom špicatý hrot smeruje do stredu listu. S postupom choroby listy schnú a sú hnedé s nekrotickými pruhmi.

Kapusta postihnutá čiernou hnilobou
Zdroj: istock.com

Postupne začne hniť stonka zvnútra, rovnako aj korene pod zemou. Rastlina nakoniec vädne, aj keď je v pôde dostatok vlhkosti. Nepríjemnou správou je, že chorobu je veľmi ťažké zachytiť v jej začiatkoch, pretože nevidíte dôkazy choroby a počiatočné symptómy sa môžu podobať na mnoho ďalších vecí. Ak sa vám podarí spozorovať prvé príznaky, rastliny ošetrite fungicídom s obsahom medi. Chorobu nezastaví, ale spomalí jej priebeh.

Nezabúdajte na to, že zalievaním z výšky a špliechaním vody sa šíria patogény čiernej hniloby aj iných ochorení.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje