Kedy zberať a ako skladovať hlúbovú zeleninu?
K najobľúbenejším a najčastejšie v našich záhradkách pestovaným hlúbovinám patria brokolica, kaleráb, kapusta, kel a karfiol. Z hľadiska výživového je zásobárňou dôležitých živín najmä brokolica a kel, ktoré si môžeme vychutnať nielen varené, ale aj rozmixované v zeleninových smoothie.
Galéria
Samozrejme, keď si dokážeme túto zeleninu vypestovať vo vlastnej záhrade, máme záruku zdravej chutnej zeleniny. Dôležité je však vedieť, kedy zeleninu zberať a ako ju skladovať.
Ako zistíme, že je čas zberať brokolicu?
Brokolicu zberáme od júna až do októbra, a je dôležité dôkladne sledovať ružice, či sú na zber vhodné. Je to vtedy, keď sa nerozpadávajú, ale tvoria kompaktný celok a nevidíme na nich príznaky zakvitnutia. Ak toto štádium premeškáme, brokolica bude prakticky znehodnotená. Neraz i v predajniach ju môžeme vidieť v stave zakvitnutia alebo s náznakmi zlého skladovania. Je to tým, že brokolica sa po odrezaní zo záhona nedá dlho skladovať. V chladničke, či chladiacom boxe v obchode vydrží maximálne desať dní. Čím skôr ju skonzumujeme, tým viac živín prijmeme.
Kučeravý a ružičkový kel
Na Slovensku obľúbená zelenina, ktorá má mnoho zdravotných výhod a stáva sa hitom v zdravom životnom štýle na celom svete. Listy začíname zberať postupne odspodu počas celého vegetačného obdobia. Výhodou je, že rastliny sú odolné voči mrazom, dokonca po prvých mrazoch sú ešte chutnejšie. Odtrhnuté, umyté listy treba zabaliť do mikroténového vrecka a uložiť do chladničky. Spotrebovať by sme ich mali najneskôr do päť dní. Ešte neskôr môžete zberať ružičkový kel, ktorému mráz taktiež neškodí. Oberte ružičky, umyte ich a skladujte rovnakou ako listy kučeravého kelu.
Kapustové hodovanie
Zber kapusty vo veľkom začína od septembra a trvá do neskorej jesene. Toto obdobie poznáme podľa rôznych kapustových pochúťok na trhoch. Hlávky zberáme vyrezávaním a hneď na mieste odstránime vrchné poškodené listy, ktoré môžeme použiť do kompostu. Ideálna teplota na skladovanie kapusty je okolo 0 stupňov Celzia a vlhkosť vzduchu by mala byť vysoký až 90 – 95 percent. Výhodou je, že neskorá kapusta takto vydrží až pol roka. Dobrým zvykom je spracúvať ju hneď po zbere.
Kaleráb pred zberom nepolievame
Kaleráb už nie je len zeleninou do polievky, ale môžeme ho plniť, obaľovať, strúhať do šalátov. Dôležité je vedieť, že týždeň-dva pred zberom ho už netreba polievať, lebo by buľvy začali praskať a mohli by hniť. Zberajme ho, kým je ešte svieži a šťavnatý, väčšie buľvy zvyknú byť drevnaté. Modré odrody sú menej drevnaté. Skladujeme ho aj s vňaťou pri teplote 1 stupeň Celzia. Neskorý kaleráb sa zberá v septembri až v novembri a tomu pred uskladnením odstránime listy a skrátime koreň.
Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey, ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + biologická ochrana
Komentáre