Ako pestovať a chrániť zeleninu, ktorá prezimuje na záhrade?

Ako pestovať a chrániť zeleninu, ktorá prezimuje na záhrade?

V týchto dňoch by sme mali mať už všetku teplomilnú zeleninu pozberanú. Ešte chvíľu, najmä za príjemného počasia môžeme nechať vonku neskorú bielu a červenú kapustu, reďkovku pekinskú kapustu, čakanku a fenikel. V každom prípade do konca mesiaca ich treba pozberať.  Aké druhy zeleniny zostávajú na záhone aj v zime a ako sa o ne postarať?

Z druhov zeleniny, ktoré zostávajú v záhradách aj cez zimu sú u nás najobľúbenejšie: ružičkový kel, kučeravý kel, pór, čierny koreň a cesnak. Na ich ochranu by sme mali mať pripravenú čiernu textíliu a čečinu, ktorými ich ochránime v prípade krutých mrazov. Petržlen, čierny koreň a kel a pór môžeme dokonca tiež počas zimy zberať – ak nie je pôda úplne zamrznutá.

Z rastlín z jesennej výsadky bez problémov v záhradke prezimuje zimný špenát, cibuľka, šalát a cesnak. Zberať ich môžeme už skoro na jar. V každom prípade už pred príchodom zimy je potrebné rastliny pretriediť – odstrániť choré a staré listy, či porasty. Dôsledne odstráňme burinu, hriadky plytko prekyprime. Dobre urobíme, ak okolo rastlín nasypeme trošku kompostu.

Tieto druhy sa zimy neboja

Cesnak zimný, ktorý sa sadí v októbri sa do obdobia mrazov zakorení a vyvinie aj prvé listy. Takto bez problémov prezimuje, podobne aj cibuľa. Mimoriadne odolný voči mrazom je chren, ktorý nevyžaduje žiadne špeciálne opatrenia na zimu a zberať ho môžeme až do trvalého zamrznutia pôdy. Kel ružičkový i kučeravý je mrazuvzdornou dvojročnou rastlinou, ktorá zostáva cez zimu na záhone – zaujímavé je, že po príchode mrazov je ešte chutnejší – stačí si kúsok ulomiť a bežne pripraviť. Bez problémov na záhone vydrží petržlen, čierny koreň, pór – ten je vhodné prihrnúť zeminou.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteNaopak, na mrazy je citlivá pažítka, a to najmä v prvom roku života, kým nie sú trsy dostatočne silné. Preto ich treba prikryť lístím, čečinou a nahrnúť k nim zeminu. Treba vedieť, že z pažítky na jednom stanovišti sa môžeme tešiť aj 6 – 8 rokov! V prvom roku treba zakryť čečinou, či inou nástelkou na zimu aj rebarboru a mladý štiav. Staršie rastliny sú však už odolné voči mrazom.

Čo s prázdnymi hriadkami?

Už teraz je čas pripraviť ich na jar. Ako? Pohnojíme ich maštaľným hnojom alebo kompostom a hnojivami – najlepšie fosforečnými a draselnými. Následne hriadky nahrubo zrýľujeme. Takto má mráz šancu lepšie zničiť škodcov a tiež semená burín, ktoré vo svojej záhrade nevidíme radi.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey, ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + biologická ochrana

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.