Ako pestovať a chrániť zeleninu, ktorá prezimuje na záhrade?

Ako pestovať a chrániť zeleninu, ktorá prezimuje na záhrade?

V týchto dňoch by sme mali mať už všetku teplomilnú zeleninu pozberanú. Ešte chvíľu, najmä za príjemného počasia môžeme nechať vonku neskorú bielu a červenú kapustu, reďkovku pekinskú kapustu, čakanku a fenikel. V každom prípade do konca mesiaca ich treba pozberať.  Aké druhy zeleniny zostávajú na záhone aj v zime a ako sa o ne postarať?

Z druhov zeleniny, ktoré zostávajú v záhradách aj cez zimu sú u nás najobľúbenejšie: ružičkový kel, kučeravý kel, pór, čierny koreň a cesnak. Na ich ochranu by sme mali mať pripravenú čiernu textíliu a čečinu, ktorými ich ochránime v prípade krutých mrazov. Petržlen, čierny koreň a kel a pór môžeme dokonca tiež počas zimy zberať – ak nie je pôda úplne zamrznutá.

Z rastlín z jesennej výsadky bez problémov v záhradke prezimuje zimný špenát, cibuľka, šalát a cesnak. Zberať ich môžeme už skoro na jar. V každom prípade už pred príchodom zimy je potrebné rastliny pretriediť – odstrániť choré a staré listy, či porasty. Dôsledne odstráňme burinu, hriadky plytko prekyprime. Dobre urobíme, ak okolo rastlín nasypeme trošku kompostu.

Tieto druhy sa zimy neboja

Cesnak zimný, ktorý sa sadí v októbri sa do obdobia mrazov zakorení a vyvinie aj prvé listy. Takto bez problémov prezimuje, podobne aj cibuľa. Mimoriadne odolný voči mrazom je chren, ktorý nevyžaduje žiadne špeciálne opatrenia na zimu a zberať ho môžeme až do trvalého zamrznutia pôdy. Kel ružičkový i kučeravý je mrazuvzdornou dvojročnou rastlinou, ktorá zostáva cez zimu na záhone – zaujímavé je, že po príchode mrazov je ešte chutnejší – stačí si kúsok ulomiť a bežne pripraviť. Bez problémov na záhone vydrží petržlen, čierny koreň, pór – ten je vhodné prihrnúť zeminou.

Naopak, na mrazy je citlivá pažítka, a to najmä v prvom roku života, kým nie sú trsy dostatočne silné. Preto ich treba prikryť lístím, čečinou a nahrnúť k nim zeminu. Treba vedieť, že z pažítky na jednom stanovišti sa môžeme tešiť aj 6 – 8 rokov! V prvom roku treba zakryť čečinou, či inou nástelkou na zimu aj rebarboru a mladý štiav. Staršie rastliny sú však už odolné voči mrazom.

Čo s prázdnymi hriadkami?

Už teraz je čas pripraviť ich na jar. Ako? Pohnojíme ich maštaľným hnojom alebo kompostom a hnojivami – najlepšie fosforečnými a draselnými. Následne hriadky nahrubo zrýľujeme. Takto má mráz šancu lepšie zničiť škodcov a tiež semená burín, ktoré vo svojej záhrade nevidíme radi.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey, ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + biologická ochrana

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.