choroby hrušiek
Zdroj: istock.com

10 najčastejších letných problémov záhradkárov a ako ich riešiť

Nech sa akokoľvek snažíme, v záhrade sa vždy udejú veci, ktoré nejdú podľa nášho plánu. Rastliny napadnú škodcovia alebo sa im jednoducho prestane dariť. Aj nekontrolovaný rast buriny vyvolá poriadny problém. Našťastie, s trochou vynaliezavosti a predvídavého plánovania môžeme veľa z nepríjemných prekvapení vyriešiť.

Problém č. 1: Útoky vošiek

Ak sa snažíte o ekologické pestovanie plodín, zamerajte sa na prirodzené spôsoby, ktoré eliminujú nepríjemný hmyz. Oplatí sa pestovať širokú škálu rastlín a privolať do záhrady vtáky. Lienky, sieťokrídlovce, osičky jedia vošky a dajú sa privolať výsadbou kvetov. Ďalšia možnosť je odstriekanie škodiaceho hmyzu na rastlinách silným prúdom z hadice. Ak sa rozhodnete pre postrek insekticídom, nezabudnite, že pravdepodobne zabíjate aj užitočné druhy, ktoré škodcov hubia.

vošky na rastlinách
Zdroj: istock.com

Problém č. 2: Rastliny prestávajú kvitnúť

Mnoho druhov zeleniny, napríklad sladký hrášok, prestane kvitnúť, ak ich necháte na semeno. Je to prirodzené. Rozkvitnuté okrasné kvety zberajte a zdobte si nimi interiér, aby ste podporili rast ďalších. Predĺžite kvitnutie rastlín a zároveň bude vaša záhrada vyzerať lepšie, keďže v nej nebudú vädnúce a zvädnuté kvety.

Problém č. 3: Vyschnutý, hnedý trávnik

Je bežné, že v horúcich dňoch sa trávnik vysuší a zhnedne. Nestačí len zalievanie, lepšie urobíte, keď posuniete nože na kosačke do polohy vyššie. Bude odolnejší voči vysychaniu. Našťastie, tráva je prekvapivo odolná a trávnik sa zazelená, keď príde ochladenie či prvý dážď.

Problém č. 4: Krtince

Existuje mnoho trikov, ktorými odradíte krtkov. Pomôžu detské veterné mlyny, ktoré zapichnete do krtinca. Vyberajte také, ktoré najviac vibrujú – vibrácie odradia nevítaných hostí. Vyskúšať môžete aj trik s prázdnymi fľašami od vína. Postavte ich do krtincov mierne šikmo hrdlom hore a nechajte otvorené. Vietor, ktorý bude „pískať“ na hrdlách fliaš, krtkov vyplaší. Existujú aj špeciálne vibračné kovové hroty, ktoré stačí zatlačiť do pôdy.

krtko v záhrade
Zdroj: istock.com

Problém č. 5: Vädnúce rastliny

Nezabúdajte, že rastliny v nádobách a v závesných kvetináčoch sú od vás úplne závislé, pokiaľ ide o prísun vlhkosti. Väčšie nádoby vysychajú menej rýchlo. Pri odchode na víkend alebo dovolenku požiadajte suseda, aby ich večer zalial. Ak máte veľa kvetináčov, zaobstarajte si zavlažovací systém, ktorý je možné ovládať časovačom namontovaným na kohútiku.

Problém č. 6: Osy

Osy sú spočiatku priateľom záhradníka – jedia škodlivý hmyz a húsenice – ale koncom leta tiež jedia ovocie a znepríjemňujú nám stolovanie vonku. Lapte ich do nádob s džemom a vodou s úzkym hrdlom alebo použite umelé hniezda na osy, ktoré ich prilákajú, ale von už nepustia.

osy v záhrade
Zdroj: istock.com

Problém č. 7: Čierna škvrnitosť ruží

Plesňové ochorenia často ničia ruže vtedy, keď sú pod stresom – najmä kvôli nedostatku živín a vody. Náchylné na čierne škvrny sú najmä odrody, ktoré sa plazia po múroch. Zabezpečte, aby mali dostatok živín a vody, mulčujte pôdu okolo rastlín vyzretým hnojom, kompostom alebo štiepanou kôrou, aby ste udržali vlhkosť. Ak sú odrody, ktoré pestujete náchylné na plesňové choroby, vymeňte ich za odrody odolné voči chorobám s kožovitými listami.

Čierna škvrnitosť ruží
Zdroj: istock.com

Problém č. 8: Burina

Kľúčom k záhrade bez burín je zabezpečiť, aby nemala kde rásť. Vysaďte záhony hustejšie, aby voľný priestor zaplavili pestované rastliny, nie burina. Vždy pred vysadením sa ubezpečte, či je pôda správne vyčistená od buriny. Mnohé druhy burín majú silné vytrvalé korene, dokonca dorastú aj z drobných kúskov. Okolo vysadených rastlín naneste vrstvu mulča s hrúbkou 5 cm. Na miestach, kde je obzvlášť ťažké zbaviť sa vytrvalej buriny, rozložte po celej ploche textíliu potláčajúcu rast buriny.

vyplievanie buriny
Zdroj: istock.com

Problém č. 9: Prehriatie skleníka

V horúcich dňoch sa vyhriaty skleník ľahko zmení na nechcenú saunu. Zabezpečte, aby sa doň dostal vzduch, ideálne vetrákmi v hrebeni a po stranách. Zvážte investíciu do žalúzií, ktoré znižujú množstvo priameho slnečného žiarenia prenikajúceho do skla a bránia stúpaniu teplôt. Bielenie skla je síce lacnejšie, ale je ťažšie aplikovať ho a najmä odstrániť.

Problém č. 10: Vtáky, ktoré jedia ovocie

Ako zabezpečiť, aby ste vypestované maliny a jahody jedli vy, a nie vtáky, ktoré sa prídu hostiť do vašej záhrady? Zakryte ich sieťovinou – nie voľnou, do ktorej sa môžu vtáky zamotať, ale pevnou klietkou (vysoká je určená pre maliny, nižšia pre jahody). Klietku po pozberaní úrody jednoducho vyberiete a odložíte na ďalšiu sezónu.

vtáky v záhrade
Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.