Ako nemať červivé čerešne?
Galéria (5)

Ako nemať červivé čerešne?

Radosť z bohatej úrody krásnych čerešní neraz pestovateľom prekazí červivosť, ktorá znehodnotí mnoho plodov. Ako jej zabrániť? 

Galéria

Červivé čerešne?
Červivé čerešne?
Červivé čerešne?
Červivé čerešne?

Škodcom je vrtivka čerešňová

Červivosť čerešní spôsobujú mladé larvy vrtivky čerešňovej, ktoré sa vyvíjajú v plodoch. Vrtivka je dlhá približne 5 milimetrov a podobá sa malej muche domácej, prezimuje v štádiu kukly. Dospelé samičky kladú vajíčka do nezrelých žltozelených plodov. To je dôvod, prečo skoré odrody čerešní najčastejšie zostávajú bez červivosti. Teda „májovky“ netreba ošetrovať. Neskoršie odrody potrebujú ochranu. Vrtivka postihuje najmä neskoré odrody sladkých čerešní (chrupky).

Použite žlté lepové doštičky

Podľa knihy autorov Ivan Hričovský, Lucia Harničárová, Boris Horák OVOCNÁ ZÁHRADA: Práce podľa mesiacov termín rojenia škodcu môžeme relatívne spoľahlivo zistiť pomocou žltých lepových doštičiek, ktoré je vhodné už začiatkom mája rozvešať do korún stromov. Pri malom počte čerešní s nimi bez problémov zvládnete i odchyt dospelých múch. Zaveste ich na miesta, kam dopadajú slnečné lúče.

Kedy ošetrujeme čerešne?

Dôležité je uvedomiť si, že k hlavnému rojeniu vrtivky čerešňovej dochádza na prelome mája a júna, vtedy je potrebné urobiť prvý ochranný postrek. Vhodný čas je vtedy, keď kvitne baza čierna – asi tri dni po začiatku kvitnutia. Druhý postrek urobte o 7 až 10 dní neskôr – to je čas liahnutia lariev.

Čím striekať?

Môžete si vybrať s overených prípravkov také, ktoré dostať aj v menších baleniach: Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis Protech, Mospilan 20 SP. Pozor, prípravok Decis EW 50 je povolené použiť len dvakrát za sezónu a prípravok Mospilan 20 SP len raz za sezónu. Ošetrenie je vhodné len v miestach pravidelných škôd, tam, kde bol aj minulý rok silný výskyt vrtivky.

Sabína Zavarská
Zdroj: OVOCNÁ ZÁHRADA: Práce podľa mesiacov, autori: Ivan Hričovský – Lucia Harničárová – Boris Horák
Foto: isifa/shutterstock

 1. kutil says:

  Mám obrovskú cca 50 rokov starú čerešňu s plodmi extra dobrej chuti i veľkosti, každý rok neskutočne bohato zarodí. Červivosť je minimálna, ale si neviem predstaviť, ako by som takú veľkú korunu striekal.

  1. Labužníčka says:

   Zdravím vás, chcela by som sa opýtať či by ste s tých čerešní nemohol poslať na dobierku, ked ich máte tak veľa,rada by som si z nich kúpila.

   1. Peter says:

    Na taketo vysoke stromy sa pouzivaju motorove postrekovace s dostrekom cca 12m. Do daneho postreku doporucujem dodat aj tekute hnojivo.

  2. mio says:

   staci aj pod korunou pokopat.. a posypat hasene vapno… pomaha to tiez..

  3. Zita says:

   Kedysi davno som citala radu, ze zaciatkom maja staci nastlat pod ceresnu, v okruhu koruny + nejaka rezerva igelit, myslim ze dnes by sa pouzila netkana textilia, aby dospelce, ktore prezimovali v zemine pod cerasnou nemohli vyletiet a naklast vajicka do nezrelych ceresni. Larvy sa do pody dostanu s popadanymi cervivymi ceresnami. Proste sa prerusi zivotny cyklus vrtivky. Ekologicke, jednoduche, lacne. Po niekolkych rokoch sa v podstate vyriesi problem s cervivostou.

 2. niznan1956 says:

  Tatry
  Ja mam problem so škorcami. Všetku urodu zničia. Ako na nich.

  1. viktor says:

   jediná možnosť, kŕmiť ich niečim iným, čo maju radi.

 3. vviktor says:

  Rád by som sa opýtal, ak budem tie červivé čerešne jesť, bude to vadiť, alebo len esteticky?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje