premývanie koreňov
Zdroj: istock.com

Premývanie koreňov: Nový trik pre zdravšie stromy a kry?

Premývanie koreňov nie je veľmi známa technika. Avšak pre pestovateľov kríkov a stromov prináša výhody. Je dobrou voľbou, ak chcete rastline dopriať zdravý rast. Za posledných pár rokov sa tento spôsob stáva čoraz obľúbenejší, pretože nie je náročný a poskytuje množstvo benefitov. Ak sa chystáte nejaký stromček či krík presadiť, vyskúšajte ho.

Umývanie koreňov vyplýva z názoru, že stromy a iné rastliny pestované v kontajneroch budú zdravšie, ak pred presadením z koreňov zmyjete všetku pôdu. Môže sa to zdať trochu zvláštne, pretože v minulosti sme často počuli, že sa pri vysádzaní nemáme dotýkať koreňa. Predpokladalo sa, že keď sa dotkneme citlivých koreňov, môžeme zničiť celú rastlinu. Samozrejme, pri práci s koreňom by sme nemali byť drsní a treba opatrnosť, ale vymývanie pôdy z koreňov pred presadením môže byť pre rastliny skutočne zdravé.

Výhody premývania koreňov

Jedným z dôvodov, prečo je umývanie koreňov dobrý nápad je, že uvidíte korene podstatne lepšie, ako keď sú obalené pôdou. Bez nej ľahko zistíte, či má rastlina nejaký problém v tejto najdôležitejšej časti a či je skutočne zdravá. Všímajte si stopy ochorení koreňov a škodcov, ktorí v týchto častiach rady žijú. Zamotané a prepletené korene môžu obmedziť príjem živín i vody z pôdy – takéto korene je vhodné uvoľniť, skrátiť. I keď sa to zdá ako drastický krok, v skutočnosti vedie k pevnejšej a zdravšej rastline. Pre rastlinu je lepšie mať menej rovných koreňov, ako mať veľa koreňov, ktoré sú pokrútené.

Presádzanie z nádoby do väčšieho kontajnera

Premývanie koreňov je vhodné aj pri pestovaní z malých sadeničiek, ktoré ešte plánujete zasadiť do väčších kvetináčov. Postup je jednoduchý – vyberte sadenice z nádob, v ktorých ste ich kúpili, skontrolujte a premyte korene a následne ich v dostatočných rozstupoch vysaďte do väčších nádob. Takto máte istotu, že nevznikne poprepletaný koreňový bal.

presádzanie rastliny
Zdroj: istock.com

Pri kúpe sadeníc si často všímame, že korene sú až tak zamotané v nedostatočne veľkej nádobe, že hľadajú únik, kade sa dá. Ak natrafíte na takúto sadenicu, určite nevynechajte premytie koreňov. Bude ich potrebné aj skrátiť a zamotané časti odstrániť. Premývanie pomáha tiež vyrovnať korene.

Aj počas rastu sadenice sledujte, či korene nevychádzajú z odtokových dierok, to by znamenalo, že nádoba je pre rastlinu malá a rastlina nedostáva potrebnú výživu.

Máte možnosť skontrolovať správnu hĺbku sadenia

Keď presádzame strom z jednej nádoby do druhej, je dôležité, aby sme ho zasadili do správnej hĺbky. Niekedy je už zakúpená sadenica zasadená v zlej hĺbke. Nová pôda z koreňa sadenice zíde ľahko a vy môžete vidieť, pokiaľ bola rastlina zasadená predtým, keď vyrastala vo voľnej pôde alebo vo väčšom priestore. Vďaka tomu viete určiť správnu hĺbku výsadby – koreňový krčok by mal byť na úrovni pôdy.

sadenie rastlín
Zdroj: istock.com

Tipy, ako správne premyť korene rastlín

Buďte opatrní – Korene stromov sú často silnejšie, ako si myslíme. To však neznamená, že sú schopné odolávať veľkému tlaku. Mali by sme s nimi zaobchádzať opatrne, aby dobre fungovali aj po opätovnom vložení do pôdy.

Skontrolujte akékoľvek abnormality – Korene, ktoré vyzerajú poškodené, napadnuté, choré alebo odumreli a korene, ktoré sa krútia, je potrebné odrezať, aby bol chránený zvyšok stromu. Stromček zvládne presadenie aj s menším počtom koreňov, navyše rezom chorých a poškodených koreňov bude celkovo zdravší.

zastrihovanie koreňov
Zdroj: istock.com

Použite jemný prúd vody – Pri premývaní koreňov nepoužívajte tlakovú hadicu, zvoľte jemný prúd vody. Korene znesú mierne umývanie, ale silný prúd ich môže ľahko poškodiť.

Proces robte iba raz – Jedno premývanie koreňov pri presádzaní je v poriadku, ale rozhodne s koreňmi nemanipulujte častejšie. Premyté korene je najvhodnejšie zafixovať, dopriať im dostatok živín a vody a nechať ich žiť svojím životom. Časté presádzanie či manipulovanie s koreňmi vedie len k zhoršeniu zdravia rastlín.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Noro says:

    Super článok a návod ako poškodiť koreňový systém rastliny. Samozrejme treba použiť vodu upravenú chlorom z vodovodu…

  2. pepo says:

    Noro, čo sa čuduješ, aj ja som premýval (či umýval ?) korene na 30-ročnej jabloni…..aby som nezatupil reťaz, keď som ju rezal do pece. Neviem sa rozpamätať ako ten dedko čo si nevedel spomenúť, či v povstaní dostal guľku medzi lopatky, alebo lopatkou po guľkoch. Vyskúšaj, možno má p. Zavarská pravdu.

  3. Betty says:

    Důkladné promytí kořenů je nutné tam, kde koupíte cokoliv v kontejneru a je zasazené do substrátu z mletých kokosových vláken (čistá rašelina nehrozí, ta je pro pěstitele drahá). Kontejner se sazenicí se sice lehký na přepravu na druhý konec světa, ale zasazení do půdy i s tímhle hnusem je záruka, že sazenice spolehlivě uhyne (substrát je hladový, bez živin, a drží vodu, takže sazenice uhnije). No co, koupíte si jinou – a wo to go, kšefty se musejí hejbat.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.