Premývanie koreňov: Nový trik pre zdravšie stromy a kry?

premývanie koreňov
Zdroj: istock.com

Premývanie koreňov nie je veľmi známa technika. Avšak pre pestovateľov kríkov a stromov prináša výhody. Je dobrou voľbou, ak chcete rastline dopriať zdravý rast. Za posledných pár rokov sa tento spôsob stáva čoraz obľúbenejší, pretože nie je náročný a poskytuje množstvo benefitov. Ak sa chystáte nejaký stromček či krík presadiť, vyskúšajte ho.

Umývanie koreňov vyplýva z názoru, že stromy a iné rastliny pestované v kontajneroch budú zdravšie, ak pred presadením z koreňov zmyjete všetku pôdu. Môže sa to zdať trochu zvláštne, pretože v minulosti sme často počuli, že sa pri vysádzaní nemáme dotýkať koreňa. Predpokladalo sa, že keď sa dotkneme citlivých koreňov, môžeme zničiť celú rastlinu. Samozrejme, pri práci s koreňom by sme nemali byť drsní a treba opatrnosť, ale vymývanie pôdy z koreňov pred presadením môže byť pre rastliny skutočne zdravé.

Výhody premývania koreňov

Jedným z dôvodov, prečo je umývanie koreňov dobrý nápad je, že uvidíte korene podstatne lepšie, ako keď sú obalené pôdou. Bez nej ľahko zistíte, či má rastlina nejaký problém v tejto najdôležitejšej časti a či je skutočne zdravá. Všímajte si stopy ochorení koreňov a škodcov, ktorí v týchto častiach rady žijú. Zamotané a prepletené korene môžu obmedziť príjem živín i vody z pôdy – takéto korene je vhodné uvoľniť, skrátiť. I keď sa to zdá ako drastický krok, v skutočnosti vedie k pevnejšej a zdravšej rastline. Pre rastlinu je lepšie mať menej rovných koreňov, ako mať veľa koreňov, ktoré sú pokrútené.

Presádzanie z nádoby do väčšieho kontajnera

Premývanie koreňov je vhodné aj pri pestovaní z malých sadeničiek, ktoré ešte plánujete zasadiť do väčších kvetináčov. Postup je jednoduchý – vyberte sadenice z nádob, v ktorých ste ich kúpili, skontrolujte a premyte korene a následne ich v dostatočných rozstupoch vysaďte do väčších nádob. Takto máte istotu, že nevznikne poprepletaný koreňový bal.

presádzanie rastliny
Zdroj: istock.com

Pri kúpe sadeníc si často všímame, že korene sú až tak zamotané v nedostatočne veľkej nádobe, že hľadajú únik, kade sa dá. Ak natrafíte na takúto sadenicu, určite nevynechajte premytie koreňov. Bude ich potrebné aj skrátiť a zamotané časti odstrániť. Premývanie pomáha tiež vyrovnať korene.

Aj počas rastu sadenice sledujte, či korene nevychádzajú z odtokových dierok, to by znamenalo, že nádoba je pre rastlinu malá a rastlina nedostáva potrebnú výživu.

Máte možnosť skontrolovať správnu hĺbku sadenia

Keď presádzame strom z jednej nádoby do druhej, je dôležité, aby sme ho zasadili do správnej hĺbky. Niekedy je už zakúpená sadenica zasadená v zlej hĺbke. Nová pôda z koreňa sadenice zíde ľahko a vy môžete vidieť, pokiaľ bola rastlina zasadená predtým, keď vyrastala vo voľnej pôde alebo vo väčšom priestore. Vďaka tomu viete určiť správnu hĺbku výsadby – koreňový krčok by mal byť na úrovni pôdy.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestesadenie rastlín
Zdroj: istock.com

Tipy, ako správne premyť korene rastlín

Buďte opatrní – Korene stromov sú často silnejšie, ako si myslíme. To však neznamená, že sú schopné odolávať veľkému tlaku. Mali by sme s nimi zaobchádzať opatrne, aby dobre fungovali aj po opätovnom vložení do pôdy.

Skontrolujte akékoľvek abnormality – Korene, ktoré vyzerajú poškodené, napadnuté, choré alebo odumreli a korene, ktoré sa krútia, je potrebné odrezať, aby bol chránený zvyšok stromu. Stromček zvládne presadenie aj s menším počtom koreňov, navyše rezom chorých a poškodených koreňov bude celkovo zdravší.

zastrihovanie koreňov
Zdroj: istock.com

Použite jemný prúd vody – Pri premývaní koreňov nepoužívajte tlakovú hadicu, zvoľte jemný prúd vody. Korene znesú mierne umývanie, ale silný prúd ich môže ľahko poškodiť.

Proces robte iba raz – Jedno premývanie koreňov pri presádzaní je v poriadku, ale rozhodne s koreňmi nemanipulujte častejšie. Premyté korene je najvhodnejšie zafixovať, dopriať im dostatok živín a vody a nechať ich žiť svojím životom. Časté presádzanie či manipulovanie s koreňmi vedie len k zhoršeniu zdravia rastlín.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

  1. Super článok a návod ako poškodiť koreňový systém rastliny. Samozrejme treba použiť vodu upravenú chlorom z vodovodu…

  2. Noro, čo sa čuduješ, aj ja som premýval (či umýval ?) korene na 30-ročnej jabloni…..aby som nezatupil reťaz, keď som ju rezal do pece. Neviem sa rozpamätať ako ten dedko čo si nevedel spomenúť, či v povstaní dostal guľku medzi lopatky, alebo lopatkou po guľkoch. Vyskúšaj, možno má p. Zavarská pravdu.

  3. Důkladné promytí kořenů je nutné tam, kde koupíte cokoliv v kontejneru a je zasazené do substrátu z mletých kokosových vláken (čistá rašelina nehrozí, ta je pro pěstitele drahá). Kontejner se sazenicí se sice lehký na přepravu na druhý konec světa, ale zasazení do půdy i s tímhle hnusem je záruka, že sazenice spolehlivě uhyne (substrát je hladový, bez živin, a drží vodu, takže sazenice uhnije). No co, koupíte si jinou – a wo to go, kšefty se musejí hejbat.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.