Jeseň sa blíži a paradajky sa nečervenajú? 5 trikov, ako urýchlite ich dozrievanie
Rastliny rajčiaka plné zelených paradajok, ktoré nie a nie dozrieť, nepotešia žiadneho pestovateľa. Našťastie, existuje pár vecí, vďaka ktorým môžete proces dozrievania urýchliť.
Ak chceme dozrievanie paradajok na rastlinách urýchliť, najskôr si musíme uvedomiť, v akých podmienkach dozrievajú najlepšie. Kedy vlastne paradajky sčervenajú? Do hry vstupuje mnoho faktorov. Vo všeobecnosti by sa plody rajčiaka mali farbiť asi 6 až 8 týždňov po opelení kvetov. Záleží aj od odrody. Druhy s malými plodmi zvyčajne začnú dozrievať skôr ako veľké odrody. Aj vonkajšie teploty zohrávajú významnú úlohu. Paradajky produkujú karotén a lykopén (látky, ktoré spôsobujú červené sfarbenie) pri teplote 10 až 30 °C. Ak sú vonkajšie teploty nižšie alebo vyššie ako toto rozmedzie, paradajky zostanú zelené.
Bez etylénu by nedozrievali
Na zrenie paradajok je potrebná aj chemická látka nazývaná etylén. Táto chemikália je bez zápachu, chuti a na pohľad neviditeľná. Keď paradajka dosiahne zelenú fázu zrelosti, začne produkovať etylén a vďaka tomu sa farbí dočervena.
Etylén pridávajú niektorí distribútori paradajok za účelom umelého zafarbenia zelených paradajok na červeno – sú síce červené, ale rozhodne nechutia tak dobre ako paradajky dozreté na rastline prirodzene.
Ako urýchliť zrenie paradajok na rastline?
Problémy dozrieť majú často aj preťažené rastliny rajčiakov. Keď rastlina spotrebuje príliš veľa energie na tvorbu listov a kvetov, nezostane jej veľa energie na sfarbenie zelených paradajok. Väčšina záhradníkov vie, že treba odstraňovať výhonky v podpazuší vetvičiek, ale nie každý vie, že je vhodné skrátiť aj hlavnú stonku rastliny rajčiaka. Potom prestane plytvať energiou na tvorbu nových listov a ďalších a ďalších kvetov. Energiu použije na dozrievanie zelených paradajok, ktoré sú ešte na rastline. Paradajky budú mať aj lepšiu chuť, pretože rastlina všetky svoje cukry nasmeruje na existujúce plody.
Doprajte rajčiakom optimálne teplo
Mnoho pestovateľov rajčín sa čuduje, prečo plody nedozrievajú, keď je teplo a slnečno. Zvyčajne je to preto, že je až priveľmi teplo, teda nad 30 °C. Vtedy je riešením vytvoriť paradajkám viac tieňa. Na druhej strane, koncom leta a začiatkom jesene môžu prekvapiť aj chladné noci – ak teploty prudko poklesnú, prikryte ich ochrannou tkaninou.
Viete o tom, že plody, ktoré sú aspoň mierne zrelé, ľahko dozrejú v interiéri? Môžete ich zberať a nechať dozrieť vo vnútri. Tým rastline zostane viac energie na zafarbenie ďalších plodov.
S plodmi odrežte aj výhonky, na ktorých rástli
Nenechávajte zbytočne na rastlinke výhonky, ktoré zostali po zbere plodov. Neslúžia už na žiaden účel, len zbytočne oberajú rastlinu o energiu. Vytvárajú nové stonky, ktoré konkurujú ostatným vetvám v boji o živiny. Ak ich necháte na rastline, môžete získať viac plodov, ale paradajky budú menšie a rastlina bude ťažšia. Keď ich odstrihnete, plody dozrejú rýchlejšie a budú väčšie.
Odstráňte kvety, ktoré už nemajú šancu vytvoriť plody
Trvá niekoľko týždňov, kým paradajky po opelení kvetov dozrejú. Ak sa blíži jeseň (približne šesť týždňov pred očakávaným prvým mrazom) je jasné, že z týchto kvetov už plody nevyrastú. Lepším riešením je ich odstrihnúť. Takto urýchlite dozrievanie plodov, ktoré na rastline už sú.
Odrežte tiež všetky listy, ktoré vädnú alebo vyzerajú nezdravo.
Menej zalievajte
Ak obmedzíte rajčiakom zálievku, nepriamo vyšlete správu, aby dozreli plody, ktoré na rastline už sú. Množstvo vody, ktoré rastlina rajčiaka potrebuje, závisí od toho, v akom bode rastového cyklu sa nachádza. Ak však nemá dostatok zálievky v období rýchleho rastu, vädne.
Odstráňte všetky malé paradajky
Žiaden záhradkár nechce likvidovať plodiny, ktoré vypestoval, ale niekedy je to treba urobiť. Kedy? Keď viete, že malé paradajky nebudú mať čas dozrieť. Takto prispejete k rýchlejšiemu zreniu väčších plodov.
Vyskúšali ste všetky tipy na dozrievanie paradajok a nič nezabralo, alebo len trochu? Ak už je vonku zima, jednoducho vytiahnite zo zeme celú rastlinu a zaveste ju hore koreňmi v garáži, v skleníku alebo v kôlni, kde bude chránená pred chladnejším počasím. Pamätajte: čím teplejšie miesto, tým rýchlejšie dozrie, ale neurobte rastline teplotný šok tým, že ju dáte do teplého interiéru.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Šiesty trik je: vyfackať, aby očerveneli.
Ja dávam do 4l pohára,na dno dám jedno jablko,a následne doplním paradajky.Mám ich v špajzičke.Paradajky priebežne dozrievajú.Vlani som mal paradajky ešte na vianoce.Na nete som našiel ďalší trik,ktorý som ale nevyskúšal.Zabaliť do papiera,a dať do krabice,vraj dozrejú.