Najjednoduchší spôsob, ako vypestovať rajčiny: Priamo z plodu!

Najjednoduchší spôsob, ako vypestovať rajčiny: Priamo z plodu!

Možno ste už videli virálne videá, ktoré kolujú po sociálnych sieťach a ukazujú rôzne pestovateľské triky. Napríklad, ako si vypestujete avokádo doma z jeho jadra, či petržlenovú vňať z odrezku petržlenu. Viete, ako si najľahšie vypestujete paradajkové priesady a následne samotné chutné paradajky?

Stačia tri veci

Nepotrebujete k tomu nič viac len primerane veľký kvetináč, jednu paradajku a zeminu. Tento trik vznikol prakticky náhodou, keď istý muž nevedel, čo má robiť so svojimi prezretými paradajkami. Chystal sa ich vyhodiť, lebo na konzum už neboli vhodné, keď mu napadla zaujímavá myšlienka. Samozrejme, určite nebol jediný, ktorého táto myšlienka nadchla.

Prezreté paradajky neskončili v koši

Prezreté paradajky končia najčastejšie v koši, tento pán si však uvedomil, že ich ešte môže upotrebiť – a nie na lečo, ani kečup. Nakrájal paradajky na štyri plátky, do väčšieho kvetináča dal zeminu, na ňu pekne poukladal plátky rajčiny. Následne prekryl tenšou vrstvou pôdy.

Za päť týždňov chutné plody

O týždeň mu v kvetináči rástli malé rastlinky rajčín. Keď trošku podrástli, bolo ich treba presadiť do samostatných kvetináčov. Pri pravidelnom polievaní sa takto môžete dočkať chutných plodov už za päť týždňov. Ďalšou výhodou tohto jednoduchého spôsobu pestovania rajčín je fakt, že si môžete vypestovať presne tú odrodu, ktorá vám najviac chutí. V prípade, že kupujete semiačka alebo priesady, nepoznáte vopred presne chuť a vlastnosti plodov. V tomto prípade áno.

Sabína Zavarská, foto: shutterstock.com

 1. Morfisia says:

  Hahaha 5 týždňov?? Veť len 4 mesiace sa pestujú plánty

 2. pista says:

  waw, to som netusil ze paradajky sa so semiecka pestuju,.. nobelovku tomu panovi… aj redaktorom

  1. fero says:

   kokos, mudrujes, ako keby si vedel, ze ti rajcina vyrastie, ked polozis jej platky na hlinu. to urcite.

   1. rad says:

    kokso, ved to je tajna technologia, to nikto nevedel, az doteraz

 3. Anonym says:

  zazračnej myčurin

 4. evelayn says:

  takže si vypestoval plánty…zázrak…a určite mal za 5 týždňov rajčiny ako päsť 😀

 5. sepultura says:

  …..verime aj tomu,ze akasi panna pocala bez porusenia blany a pohlavneho styku….clovek je tvor tupy,naivny,uveei vselicomu…..skor uverim v existenciu 150 druhov mimozemstanov,ako na toto…..

  1. karikatura says:

   kámo podľa tvojho komentára usudzujem, že fakt si veľký človek – hlavne tupý. prečítaj si po sebe akú blbosť si napísal 🙂

 6. jozef14 says:

  Z prezretej rajčiny vyrastie nová rastlina.Už sa nám to stalo na záhrade,ale až na druhý rok bez akého koľvek zásahu.Nechávame to rásť aj úroda je chutná.Za päť týždňov tak asi sadenice.

 7. Antonius1940 says:

  Mám 80 rokov a minimálne s 50 rokov si o. i. pestujem i paradajky. Slušne povedané, tento článok mi riadne dvihol obočie. Aj keď postup sa zdá trochu nereálny. Semienka paradajok sú obklopené akoby gélom, ktorý zabraňuje ich klíčivosti a jeho odstránenie sa volá fermentáciaa. Aj bez nej môžu semienka vyklíčiť. Jednak vyklíčenie trvá potom dlhšie a s menšou účinnosťou čo do počtu vyklíčených. A autor nehovori o čase, v ktorom ročnom období to robil. Ak to urobil z čerstvých paradajok pestovaných našom zemepisnom pásme, t. j zo sadených plánt dopestovaných na jar tak mu budú zrieť až v neskorú jeseň, či vôbec dozrejú v normálnom prostredí. Aby mal z takýmto spôsobom dobrú úrodu začiatkom leta, tak by ich musel do kvetináča koncom januára. A vtedy tzv. zrelú paradajku kúpi napr. V Lídli či Tescu o.i. a to z paradajok pestovaných na juhu Európy, napr v Španielsku, kde je pri Gibraltári oblasť“ foliovníková “ o rozlohe desiatok štvorcových kilometrov (El Ejido, Almera či Campohermoso) a zbierajú sa ešte zelené v správnom čase aby cestou na Slovensko sčervenali a o účinnosti klíčenia z ich semien silne pochybujem. Skúšal som získať semená z týchto paradajok klasickým spôsobom (správne oddeľovanie semien z paradajok) s nulovým výsledkom. Ale ja mu neberiem radosť, nech si myslí, že objavil Ameriku.

  1. Alena says:

   Zdravím, tak ja som pred 2 týždňami išla presne podľa návodu , nakrajala paradajku položila na zeminu , prikryla tenkou vrstvou zeminy a polievala, cez deň na slnko , večer dnu a rastlinky vyrástli dosť rýchle , pred 3 dňami som ich presadila a urobila im provizórny skleník z plastových fliaš / spodok odrezala a vrchnou dierkou im ide vzduch, cez deň na parapetu na slnko , v noci dnu a fakt krásne rastú

  2. Bob says:

   Sa mi paci, ze niekto pouziva vek ako dokaz o tom, ze zjedol vsetku mudrost na svete..
   Ja som bol v tomto totalny amater, postupoval som presne podna navodu na vysledok je presne taky isty ako na videu.

   Tekze pokial mate miesto na balkone a nechcete vyhadzovat peniaze za semienka, cca 0,70€ za balenie, kde ich je cca 50, samozrejme su aj za cenu 2€ v pocte tak urcite odporucam..vyskusane z cherry paradajky kupených v Kauflande od slovenskeho dodavatela, vypestvane na Slovensku

 8. Jana says:

  Ja som takto dopestovala rajciny aj papriku. Ani neviem aky mali povod ale urcite neboli pestovane na slovensku. Takze zbytocne pisat ze sa to neda,pokial to nevyskusam.

 9. Maja says:

  Semena paradajok sú nezmar. My sme kal z čističky povylievali okolo ríbezlí, egrešov a stromčekov a zišli nám tam cherry paradajky a mali aj plody, len som ich musela priesady preriediť.

 10. Ivana says:

  Najskôr to skúste potom mudrujte ja som to skúsila presne tak isto ako na videu a čo sa stalo? Presne to isté čo na videu vošli mi platí dala som kolieska rajčín do hliny a boli stoho priesady ešte raz skúste to najskôr potom mudrujte

 11. Ivana says:

  Presne tak najskôr skúsiť potom mudrovst že to nejde

 12. Milan says:

  Kde vezmem na jar zrelú paradajku? To ich budem na zimu sadiť?
  Semiačka si vyberiem na jeseň a na jar posadím.

 13. jano says:

  Vtip je v tom, že v našom klimatickom pásme sa väčšinou posledné rajčiny urodia, alebo pozbierajú koncom augusta, alebo v priebehu septembra. Teda vyrastú mi z ich plátkov priesady, a čo ďalej?? Ide november, december, január…. čo s nimi až do budúceho mája (nasledujúceho roku), kedy by sa mali rajčiakové planty tradične vysadiť?
  Pokiaľ si kúpim koncom zimy rajčiaky v supermarkete, mám veľkú šancu na to, že sa mi z nich nič neurodí (plody), pretože sú to väčšinou hybridy z fariem pre celoročné pestovanie v skleníkoch, kde je všetko riadené počítačom – teplota, závlaha, svetlo, hnojenie – nereálne v záhradkárskych podmienkach jednotlivca. Teda planty z plátkovaných rajčín vyrastú, veď sú v nich semienka, ale čo potom s nimi – cez našu stredoeurópsku zimu?

 14. Alena says:

  Asi pred mesiacom som si kúpila v Lidli pruhované paradajky. Sú drahé, ale chutia mi a urobila som presne to isté. Polovicu paradajky som zjedla a druhú polovicu som nakrájala na tenké plátky, ktoré som dala do plastovej nádobky (do ktorej sa počas covidu balil obed v niektorých reštauraciach). Použila som zeminu na množenie. Celé to malo výšku cca 2 – 2,5 cm (nádobka aj so zeminou). Jemne som to s rozprašovačom striekala každý deň. Asi po 10 dňoch mi vyšli prvé malé „stonky“. Cez víkend som ich už presádzala do téglikov od joguru (stredne veľký téglik). Mali výšku asi 6 cm. Nechala som ich na okne, kde ostanú (v našich klimatických podmienkach – som viac na severe, kde je všetko oneskorené minimálne o 2 – 3 týždne) minimálne do polovice mája. Potom pôjdu do jednoduchého skleníka (bez nejakej kvapkovej závlahy) , prípadne neskôr aj vonku. Takýmto spôsobom som si minulý rok vypestovala paradajky z paradajok, ktoré mi chutili a boli zo supermarketu (datlové paradajky, žlté – hruštičky a milujem čierne paradajky, ktoré mali úrodu až do jesene). Treba to načasovať tak, aby ste mali priesady niekedy v máji.

 15. Mama says:

  Všetko pekné, tie rajčiny vám aj vyrastú, ale načo zahrabať do kvetináča polovicu rajčiny, keď stačí zasadiť pár semienok? A druhá dosť dôležitá vec je, že väčšina rajčín v obchode sú hybridné odrody F1, z ktorých vám môže vyrásť naozaj hocičo a občas sa to ani nemusí podobať na pôvodnú odrodu. Takže za mňa neodporúčam, radšej si kúpim nehybridné semienka, zasadím, vypestujem a následne si odložím semienka na ďalší rok.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje