Najjednoduchší spôsob, ako vypestovať rajčiny: Priamo z plodu!

Najjednoduchší spôsob, ako vypestovať rajčiny: Priamo z plodu!

Možno ste už videli virálne videá, ktoré kolujú po sociálnych sieťach a ukazujú rôzne pestovateľské triky. Napríklad, ako si vypestujete avokádo doma z jeho jadra, či petržlenovú vňať z odrezku petržlenu. Viete, ako si najľahšie vypestujete paradajkové priesady a následne samotné chutné paradajky?

Stačia tri veci

Nepotrebujete k tomu nič viac len primerane veľký kvetináč, jednu paradajku a zeminu. Tento trik vznikol prakticky náhodou, keď istý muž nevedel, čo má robiť so svojimi prezretými paradajkami. Chystal sa ich vyhodiť, lebo na konzum už neboli vhodné, keď mu napadla zaujímavá myšlienka. Samozrejme, určite nebol jediný, ktorého táto myšlienka nadchla.

Prezreté paradajky neskončili v koši

Prezreté paradajky končia najčastejšie v koši, tento pán si však uvedomil, že ich ešte môže upotrebiť – a nie na lečo, ani kečup. Nakrájal paradajky na štyri plátky, do väčšieho kvetináča dal zeminu, na ňu pekne poukladal plátky rajčiny. Následne prekryl tenšou vrstvou pôdy.

Za päť týždňov chutné plody

O týždeň mu v kvetináči rástli malé rastlinky rajčín. Keď trošku podrástli, bolo ich treba presadiť do samostatných kvetináčov. Pri pravidelnom polievaní sa takto môžete dočkať chutných plodov už za päť týždňov. Ďalšou výhodou tohto jednoduchého spôsobu pestovania rajčín je fakt, že si môžete vypestovať presne tú odrodu, ktorá vám najviac chutí. V prípade, že kupujete semiačka alebo priesady, nepoznáte vopred presne chuť a vlastnosti plodov. V tomto prípade áno.

Sabína Zavarská, foto: shutterstock.com

Komentáre

 1. Morfisia says:

  Hahaha 5 týždňov?? Veť len 4 mesiace sa pestujú plánty

 2. waw, to som netusil ze paradajky sa so semiecka pestuju,.. nobelovku tomu panovi… aj redaktorom

  1. kokos, mudrujes, ako keby si vedel, ze ti rajcina vyrastie, ked polozis jej platky na hlinu. to urcite.

   1. kokso, ved to je tajna technologia, to nikto nevedel, az doteraz

 3. zazračnej myčurin

 4. takže si vypestoval plánty…zázrak…a určite mal za 5 týždňov rajčiny ako päsť 😀

 5. sepultura says:

  …..verime aj tomu,ze akasi panna pocala bez porusenia blany a pohlavneho styku….clovek je tvor tupy,naivny,uveei vselicomu…..skor uverim v existenciu 150 druhov mimozemstanov,ako na toto…..

  1. karikatura says:

   kámo podľa tvojho komentára usudzujem, že fakt si veľký človek – hlavne tupý. prečítaj si po sebe akú blbosť si napísal 🙂

 6. Z prezretej rajčiny vyrastie nová rastlina.Už sa nám to stalo na záhrade,ale až na druhý rok bez akého koľvek zásahu.Nechávame to rásť aj úroda je chutná.Za päť týždňov tak asi sadenice.

 7. Antonius1940 says:

  Mám 80 rokov a minimálne s 50 rokov si o. i. pestujem i paradajky. Slušne povedané, tento článok mi riadne dvihol obočie. Aj keď postup sa zdá trochu nereálny. Semienka paradajok sú obklopené akoby gélom, ktorý zabraňuje ich klíčivosti a jeho odstránenie sa volá fermentáciaa. Aj bez nej môžu semienka vyklíčiť. Jednak vyklíčenie trvá potom dlhšie a s menšou účinnosťou čo do počtu vyklíčených. A autor nehovori o čase, v ktorom ročnom období to robil. Ak to urobil z čerstvých paradajok pestovaných našom zemepisnom pásme, t. j zo sadených plánt dopestovaných na jar tak mu budú zrieť až v neskorú jeseň, či vôbec dozrejú v normálnom prostredí. Aby mal z takýmto spôsobom dobrú úrodu začiatkom leta, tak by ich musel do kvetináča koncom januára. A vtedy tzv. zrelú paradajku kúpi napr. V Lídli či Tescu o.i. a to z paradajok pestovaných na juhu Európy, napr v Španielsku, kde je pri Gibraltári oblasť“ foliovníková “ o rozlohe desiatok štvorcových kilometrov (El Ejido, Almera či Campohermoso) a zbierajú sa ešte zelené v správnom čase aby cestou na Slovensko sčervenali a o účinnosti klíčenia z ich semien silne pochybujem. Skúšal som získať semená z týchto paradajok klasickým spôsobom (správne oddeľovanie semien z paradajok) s nulovým výsledkom. Ale ja mu neberiem radosť, nech si myslí, že objavil Ameriku.

  1. Zdravím, tak ja som pred 2 týždňami išla presne podľa návodu , nakrajala paradajku položila na zeminu , prikryla tenkou vrstvou zeminy a polievala, cez deň na slnko , večer dnu a rastlinky vyrástli dosť rýchle , pred 3 dňami som ich presadila a urobila im provizórny skleník z plastových fliaš / spodok odrezala a vrchnou dierkou im ide vzduch, cez deň na parapetu na slnko , v noci dnu a fakt krásne rastú

  2. Sa mi paci, ze niekto pouziva vek ako dokaz o tom, ze zjedol vsetku mudrost na svete..
   Ja som bol v tomto totalny amater, postupoval som presne podna navodu na vysledok je presne taky isty ako na videu.

   Tekze pokial mate miesto na balkone a nechcete vyhadzovat peniaze za semienka, cca 0,70€ za balenie, kde ich je cca 50, samozrejme su aj za cenu 2€ v pocte tak urcite odporucam..vyskusane z cherry paradajky kupených v Kauflande od slovenskeho dodavatela, vypestvane na Slovensku

 8. Ja som takto dopestovala rajciny aj papriku. Ani neviem aky mali povod ale urcite neboli pestovane na slovensku. Takze zbytocne pisat ze sa to neda,pokial to nevyskusam.

 9. Semena paradajok sú nezmar. My sme kal z čističky povylievali okolo ríbezlí, egrešov a stromčekov a zišli nám tam cherry paradajky a mali aj plody, len som ich musela priesady preriediť.

 10. Najskôr to skúste potom mudrujte ja som to skúsila presne tak isto ako na videu a čo sa stalo? Presne to isté čo na videu vošli mi platí dala som kolieska rajčín do hliny a boli stoho priesady ešte raz skúste to najskôr potom mudrujte

 11. Presne tak najskôr skúsiť potom mudrovst že to nejde

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.