zalievanie letnej úrody
Galéria (8) Zdroj: istock.com

Práce, ktoré vás čakajú v záhrade počas júla? Prestrihávanie, polievanie, podpora opelenia

Júl je ideálny čas na relaxáciu v záhradke a potešenie z prvých plodov vašej práce. Avšak stále je potrebné robiť kľúčovú starostlivosť, aby ste sa z úrody mohli tešiť aj ďalej. Tento mesiac je prakticky vrcholom záhradníckej sezóny, preto nepoľavujte. Zamerajte na udržanie a podporu kvitnutia rastlín, chráňte ich pred vysychaním dostatočnou zálievkou, sledujte výskyt škodcov, prestrihávajte.

Galéria

zalievanie letnej úrody
umývanie čerstvých jahôd
letný rez jablone
prestrihávanie rajčín
kosenie trávnika v lete
okrasné letničky v záhrade
opora rastlín v záhrade

Práve v júli sa ukážu prvé výsledky vašich pestovateľských snáh z jari. Všetko je v rozkvete a krásne rastie. Vyťažte z dobrého počasia maximum, nezabudnite svoje rastliny pravidelne polievať a dodávať im potrebné živiny. Ako by mala vyzerať starostlivosť o záhradky v prvom prázdninovom mesiaci?

Starostlivo polievajte a hnojte

Horúce počasie znamená, že pravidelné zalievanie je ešte dôležitejšie, pretože aj rastliny sú smädné. Okrem vody potrebujú prísun živín. Podľa druhu rastliny ich prihnojujte každý druhý týždeň vyváženým tekutým hnojivom, aby ste podporili silný zdravý rast a kvitnutie. V prípade okrasných rastlín odstraňujte odkvitnuté kvety – podporíte tak kvitnutie nových.

Nezabúdajte polievať aj stromy, kríky a trvalky, ktoré ste vysadili na jar. Zalievajte základňu rastliny, vyhýbajte sa zmáčaniu listov, pretože takýmto spôsobom neabsorbujú žiadnu vodu a zmáčanie listového tkaniva podporí plesňové ochorenia.

Ušetrite si námahu a financie zberom dažďovej vody. Zachytávajte taktiež vodu z vertikálnych záhrad alebo závesných kvetináčov.

umývanie čerstvých jahôd
Zdroj: istock.com

Prerieďte husté ovocné stromy

Husté ovocné stromy s množstvom konárov treba prestrihať, aby sa aj do stredu koruny dostalo slnko a vzduch, ktorý minimalizuje poškodenie úrody. Žiaľ, mnohí si myslia, že čím viac má strom konárov, tým lepšia bude úroda. Možno jej síce bude viac, ale chutnejšia určite nebude. A najmä – nebude zdravšia.

Júl je správnym časom na zriedenie hustých ovocných stromov (najmä čerešne, slivky), zároveň odstránite aj prebytočné alebo poškodené plody.

letný rez jablone
Zdroj: istock.com

Postarajte sa o rajčiaky, papriky, uhorky i zemiaky

Rajčiaky, papriky a uhorky si vyžadujú pravidelné kŕmenie paradajkovým hnojivom. Odstrihnite bočné výhonky paradajok, aby sa rastová energia sústredila na plody ovocia. Polievajte pravidelne a dôsledne.

Pokračujte v uzemňovaní zemiakov tak, aby neboli hľuzy vystavené svetlu a nezelenali. Skoré zemiaky sú už v tomto čase pripravené na zber.

prestrihávanie rajčín
Zdroj: istock.com

Pripravte sa na zimnú výsadbu

Už v tomto období môžeme siať pór a hlúbovú zeleninu na zimnú výsadbu. Rovnako vysievame neskoršie druhy červenej repy, reďkovky, šalátu a šalátových plodín. Stále sejeme aj pór, mrkvu, karfiol, brokolicu, kapustu a hrach.

Nezabúdajte na trávnik

V lete všetko rastie mimoriadne rýchlo, vrátane trávnika. Veľmi pravdepodobne ho budete musieť kosiť raz týždenne, aby ste ho udržali v dobrom stave. Je tiež dôležité pravidelne trávnik zalievať, aby ste zabránili jeho hnednutiu a vysušeniu počas horúcich mesiacov.

Oplatí sa nastaviť nože kosačky o čosi vyššie, mierne vyššia tráva lepšie odoláva letnému opotrebovaniu a vysychaniu.

kosenie trávnika v lete
Zdroj: istock.com

Podporte v záhrade prítomnosť včiel

Podporte včelstvo potrebné na opelenie vo vašej záhradke výsadbou levandule, jazmínu a okrasných kvetov. Taktiež si môžete zaobstarať malý včelí úľ alebo „domček“ pre včely.

okrasné letničky v záhrade
Zdroj: istock.com

Zbierajte a skladujte semená

Vlastnoručne vypestované semená sú vždy lepšie ako kúpené. Samozrejme, treba ich včas zberať a dobre uskladniť. V júli je ideálny čas na zber semiačok z viacerých kvetov, ktoré chcete na budúci rok opäť vypestovať. Semená skladujte v papierových vreckách alebo v malých obálkach označených názvom rastliny a dátumom zberu. Uchovajte ich na chladnom a suchom mieste.

Pravidelne kontrolujte oporu rastlín

Ak pestujete popínavé rastliny, vysoké rajčiaky a ďalšie plodiny, ktoré potrebujú oporu pri raste, nezabudnite ich pravidelne kontrolovať. Silný vietor a prívalové dažde na ne vyvíjajú značný tlak, ale pri pravidelnej kontrole tieto nástrahy zvládnete podstatne lepšie a s minimálnymi stratami.

opora rastlín v záhrade
Zdroj: istock.com

Nezabudnite pravidelne odstraňovať burinu na záhonoch a prestrihajte vistérie, živé ploty, kríky a  okrasné rastliny. Podporíte ich zdravý rast a odrezkami si skrášlite interiér. Zoberte odrezky z rastlín, ktoré sa nimi rozmnožujú (výborný čas na množenie fuchsií) a nechajte ich vo vode vytvoriť korene. Budete mať nový prírastok.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.