Vápnenie pôdy: Dôležité opatrenie pred koncom roka!

Vápnenie pôdy: Dôležité opatrenie pred koncom roka!

Každá rastlina na to, aby bola zdravá, mohla kvitnúť a mať plody, potrebuje živiny – podobne ako človek. Ak ich nemá dostatok, odzrkadlí sa to na jej zdraví i stave úrody.

Základným predpokladom úspechu pestovania väčšiny druhov zeleniny je dostatok vápnika. Preto šikovní záhradkári na jeseň pôdu vápnia. Ak ste to ešte doposiaľ neurobili, ešte máte možnosť využiť príjemnejšie novembrové dni.

Ako zistíte, že treba vápniť?

Základným poznávacím znakom toho, že v pôde chýba vápnik, je kyslá reakcia pôdy. Objavujú sa buriny typické pre kyslé pôdy, a tiež môžete na záhonoch spozorovať zelený povlak. Korene rastlín zahnívajú a môžete mať skúsenosť s nádorovitosťou hlúbovín. Je to preto, že v kyslej pôde trpí koreňová sústava a rastliny rastú pomaly. Väčšina druhov zeleniny optimálne rastie a rodí v pôdach s pH 6,5 až 7,5.

Ako vápnik pomáha?

Pridanie vápnika do pôdy ma veľký význam aj kvôli ničeniu pôdnych húb. Tie totiž bývajú často pôvodcom mnohých ochorení. V prvom rade je vápnik pre rastlinu dôležitý na to, aby si dokázala vybudovať zdravé pletivo stoniek a koreňov – bez neho nemôže fungovať tak, ako by sme si želali a ani neprinesie očakávaný osoh. Mnohí pestovatelia zistia nedostatok vápnika v pôde až vtedy, keď im to „povedia“ plody rajčín alebo paprík. Tie totiž pri nedostatku vápnika na koncoch zasychajú a černejú.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteAkým vápnikom vápniť?

Na vápenie sa všeobecne používajú tri druhy vápnika: pálené vápno, mletý vápenec a dolomitický vápenec. Pálené vápno je vhodné pre ťažšie pôdy, tiež ho môžeme použiť ako prípravok proti chorobám a škodcom. Z mletý vápenca sa vápnik uvoľňuje postupne, pomaly a dlhodobo, je vhodný na vápnenie ľahších alebo stredne ťažkých pôd. Tretí druh – dolomitický vápenec je okrem vápnika tiež zdrojom horčíka.

Pozor na kombinovanie

Vápno treba kvalitne zapracovať do pôdy, ale len do jej hornej vrstvy. Optimálne je, ak viete, aké pH má vaša pôda, aby ste vedeli nastaviť správnu dávku vápna. Opatrnosť je dôležitá. Samozrejme, nie je dobré to s vápnením ani preháňať. Tiež myslite na to, že nie je vhodné, keď vápnik príde do styku s organickými, dusíkatými, fosforečnými ani kombinovanými priemyselnými hnojivami. Môžu sa navzájom znehodnotiť. Konkrétne informácie nájdete vždy na balení daného druhu vápna alebo u predajcu.

Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey, ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + biologická ochrana

Komentáre

  1. vraj drevený popol povápni ešte lepšie ako vápno + minerály, len nerozumiem prečo mám pocit že úroda je po ňom ešte menšia

    1. popol pôdu aj dezinfikuje a prevzdušňuje ťažššiu pôdu. je vhodné ho rozsýpať aj tam kde je lúka prerarastená machom, na odstránenie machu.

  2. treba ešte upozorniť ľudí, že sa nesmie kombinovať vápno s mastalnym hnojom,lebo sa to potom neguje,hnoj kysli zem a vápno odkysluje

    1. Ved to tam je: Tiež myslite na to, že nie je vhodné, keď vápnik príde do styku s organickými, dusíkatými, fosforečnými ani kombinovanými priemyselnými hnojivami. Môžu sa navzájom znehodnotiť.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.