červík na egreši
Zdroj: istock.com

Ako bojovať proti ovocným muškám, ktorých larvy škodia na egrešoch a ríbezliach

Ak ste si niekedy odtrhli zrelý egreš a zrazu ste zistili, že sa uprostred ovocia usídlil malý biely červ, je to zážitok, na ktorý tak skoro nezabudnete. Tieto červy sú larvy nepríjemných ovocných mušiek Epochra canadensis.

Zavŕtajú sa do ríbezlí a egrešov, kde vyžierajú dužinu a semená. Okrem nepríjemnej skúsenosti môžu spôsobiť, že ovocie z kríka opadne a prídeme o chutnú úrodu. Ako proti týmto a podobným muškám a ich larvám bojovať?

Dospelé jedince škodcu sú dlhé približne osem milimetrov a majú béžovú, žltú alebo oranžovú farbu s tmavými pruhmi na krídlach. Červy sú dlhé asi päť milimetrov, biele a so zúženými hlavami. Ak ich objavíte v ovocí, pripomínajú zrnko ryže.

V časti záhrady, kde pestujete ríbezle a egreše, si môžete všimnúť žlté mušky – na plote, kríkoch alebo na stromoch v blízkosti. Keď ich zbadáte, je treba skontrolovať bobule, aby ste zistili, či sú v nich nakladené vajcia.

kontrola egrešov
Zdroj: istock.com

Kontrola a signalizácia: Lepové pasce

Najjednoduchším a efektným spôsobom, ako identifikovať nepríjemný hmyz (a nielen tohto druhu), sú žlté lepové pasce. Síce škodcu nezničia, ale upozornia vás na to, že máte problém a znížia počet mušiek.

Biológia a životný cyklus škodcu

Samice kladú vajíčka na jar pod kožu mladých, zelených, vyvíjajúcich sa ríbezlí alebo egrešov. Každá samica môže naklásť až 200 vajec, zvyčajne jedno vajce na bobuľu. To znamená, že jedna mucha môže narýchlo zničiť veľa plodov.

Po niekoľkých dňoch sa vyliahnu červy, ktoré sa zavŕtajú hlbšie do plodu, pričom sa živia dužinou a semenami. Zostávajú uprostred bobule a žerú, kým úplne nedospejú. Jeden červ vyžerie celé vnútro ovocia – sú to nenásytní škodcovia.

Keď plody dozrejú, napadnuté zvyknú sčervenať a spadnúť z rastliny na zem. Potom červy z plodov vylezú do pôdy a vytvoria hnedé kukly veľké ako zrno pšenice. Zvyčajne sa ukladajú blízko základne kríkov, a tam prezimujú. Dokážu v pôde prežiť až 10 mesiacov. Na jar vylietajú z kukiel dospelé mušky. Škodca má na rozdiel od mnohých iných len jednu generáciu ročne, za to však poriadne silnú.

kontrola egrešov
Zdroj: istock.com

Ako ochránite ovocie pred muškami a ich larvami?

Vždy najskôr vyskúšajte ekologické metódy kontroly a ochrany, pretože chémia ničí aj prirodzených nepriateľov škodcu, nehovoriac o prestupe do plodov. Prvým krokom je urobiť všetko pre to, aby vaša záhradka bola nehostinná pre muchy a larvy. Okamžite zbierajte všetky spadnuté bobule, aby ste zabránili zavŕtaniu sa červov do pôdy. Na jeseň odstráňte všetky listy alebo iné zvyšky spod rastlín.

Na jeseň, v zime a na jar jemne prekyprite pôdu okolo kríkov, môžete tak odhaliť kukly a larvy. Chladné počasie ich zabije, ale väčšinu práce urobia vtáky. Myslite však na to, že egreše a ríbezle majú plytké korene.

Ochrana krytmi

Fyzickou ochranou je prekrytie kríkov krytmi, cez ktoré škodlivý hmyz neprenikne. Kryty nepoužívajte vtedy, ak už máte podozrenie na zamorenie.

Kríky zakryte, až keď opadnú z kvetov okvetné lístky, inak by ste zabránili opeleniu a nebudete mať plody. Zo spodku kryt pripevnite k stonke rastliny a uzatvorte ho. Tak nebudú mať možnosť dostať sa k plodom muchy vyletujúce z pôdy.

Prilákajte predátorov škodcu

Urobte všetko pre to, aby ste do svojej záhrady dotiahli lastovičky a iné vtáctvo. Larvy, kukly i muchy chutia aj domácej hydine. Po zbere bobúľ prekyprite pôdu a nechajte zase úradovať vtáctvo.

egreš
Zdroj: istock.com

Použite organické pesticídy

Neexistuje postrek proti larvám, preto je dôležité zamerať sa na kontrolu dospelých múch a načasovať aplikáciu prípravkov skôr, ako mušky začnú klásť vajcia.

Keďže sa objavujú v priebehu niekoľkých týždňov, musíte postrek opakovať najmenej raz týždenne, kým nie sú bobule pripravené na zber a znovu postriekať aj po daždi. Účinné proti muchám sú pyretríny z kvetov chryzantém. V špecializovanej predajni vám poradia, ktoré konkrétne ekologické prípravky sú vhodné proti muche Epochra canadensis a ďalším podobným škodcom.

Náš tip: Dobrým pomocníkom sú tiež esenciálne oleje z mäty piepornej a rozmarínu, ktoré odpudzujú dospelé ovocné muchy. Zmiešajte čajovú lyžičku oleja s pohárom vody a po odkvitnutí rastliny hojne postriekajte. Určite však túto metódu skombinujte s lepovými pascami a keď uvidíte zamorenie, pridajte ďalšiu metódu ochrany.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.