Zber zrelej papriky
Zdroj: shutterstock.com

Problémy s pestovaním papriky: Prečo paprika nekvitne a prečo nerodí?

Pestovanie papriky v jej rozmanitých podobách sa stalo neodmysliteľnou súčasťou našich záhrad. Paprika potrebuje svetlo, teplo a dostatočnú zálievku. Ani zabezpečenie primeraných pestovateľských podmienok však nemusí vždy postačovať. Pozrite sa spolu s nami na najčastejšie problémy pri pestovaní papriky.

Paprika nekvitne

Bez kvetov nebude budúca úroda. Papriky v závislosti od odrody kvitnú priemerne po 60 až 90 dňoch od výsadby. Ak je samotná rastlina zdravá a listy nejavia znaky choroby, problémom môže byť nedostatok svetla, všeobecne nižšie teploty alebo opakované ochladenie v rozpätí niekoľkých, po sebe idúcich dní.

Do budúcna majte na pamäti, že papriky potrebujú slnečnú pozíciu, kde majú 6 – 8 hodín slnečného žiarenia denne. Ak ste papriku vysadili priamo do pôdy, menší „fóliovník“ na vytvorenie teplejšieho prostredia môžete na istú dobu skonštruovať aj pomocou ohybných PVC rúr a fólie/bielej netkanej textílie.

Paprika kvitne, ale nevznikajú plody

Paprika je samoopelivá, čo znamená, že sa opeľuje vlastným peľom. Teoreticky by ste sa k úrode mali dopracovať aj vtedy, ak vysadíte čo i len jednu rastlinu. Niekedy je síce násada kvetov bohatá, no nevznikajú z nich plody. Príčinou býva nedostatočné prúdenie vzduchu okolo rastlín – predovšetkým, ak sú vysadené v teplom a chránenom prostredí fólie.

Kvetom v samoopelení pomôžete tak, že rastlinami jemne potrasiete alebo opatrne pomocou tenkého štetca prenesiete peľ do stredu každého kvetu.

Kvitnutie papriky
Zdroj: shutterstock.com

Plody papriky sú malé

Tento problém je z celkom „opačného súdka“. Veľa kvetov býva predzvesťou množstva plodov, no takáto náhla záťaž vedie k vytváraniu malých plodov. Samotná rastlina papriky nemá dostatok živín, aby vytvárala rovnomerne veľké plody ani dostatočne silný vzrast, aby všetky naraz uniesla. Akonáhle papriky začínajú kvitnúť, potrebujú viac fosforu a menej dusíka, aby vytvorili veľké plody.

Najmenej perspektívne plody odstráňte, paprikám doprajte dostatočnú zálievku a prihnojte ich kvapalným hnojivom na plodovú zeleninu s obsahom prírodného fermentovaného slepačieho trusu (slepačince).

Na plodoch papriky sú škvrny

Na dozrievajúcich plodoch papriky sa môžu objavovať škvrny a lézie rôznych veľkostí a farieb – buď sú svetlejšie ako zdravá dužina, alebo tmavšie. Príčin je v tomto prípade hneď niekoľko.

  • Slnečný úpal sa prejavuje v podobe zosvetlených častí na tej strane plodu, ktorá je priamo vystavená slnku (bez prirodzeného tienenia listami).
  • Menšie fialové škvrny s čiernym stredom sú znakom rýchlo sa šíriacej bakteriózy. Nedá sa proti nej účinne bojovať, iba odstrániť napadnuté plody a ďalšiu sezónu vysadiť papriky na úplné iné stanovisko.
  • Drobné škvrny a jamky na plodoch a listoch papriky sú spôsobené strapkami, ktoré cicajú rastlinné šťavy. Drobný hmyz sa zhromažďuje na spodnej strane listov. Proti strapkám existuje niekoľko účinných prípravkov na chemickej alebo prírodnej báze.
Mladý plod papriky
Zdroj: shutterstock.com

Na listoch sú žlté až hnedé škvrny

Jednou z pomerne bežných komplikácií pri pestovaní papriky je zhoršenie kvality samotných listov. Na listoch sa objavujú zelenožlté až tmavohnedé škvrny, napadnuté miesta zosychajú a listy sa v mieste poškodenia trhajú. Ide o bakteriálnu škvrnitosť, ktorá spôsobuje poškodenie, odumieranie a opadávanie listov. Napáda predovšetkým papriky a rajčiny. Šíri sa mnohými spôsobmi – dažďom, vetrom, nekvalitným osivom, rastlinnými zvyškami aj mechanickým kontaktom – a práve to zhoršuje kontrolu nad jej výskytom.

Preventívnu ochranu poskytuje aplikácia meďnatých prípravkov, po objavení prvých príznakov je potrebné napadnuté rastliny zlikvidovať.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje