Ovocná záhradka na 3 ároch? Druhy a odrody vhodné do malého priestoru
Ovocné druhy sa pomaly vytrácajú z našich záhrad. Neraz je „na vine“ aj nedostatok priestoru. A tak si radšej namiesto sladkých jahôd či cukrových hrušiek necháme okolo domu položiť trávnik a ten kosíme a kosíme a... A pritom aj v tej najmenšej záhradke sa dá dopestovať chutné ovocie.
Galéria
Pri výbere ovocných stromov a krov do menšej záhradky je nevyhnutné rešpektovať nároky ovocného druhu, pestovateľské podmienky stanovišťa a termín dozrievania. Pôdne a klimatické podmienky, nadmorskú výšku stanovišťa nevieme „vyrobiť“ či zmeniť na ideálne pre určitý druh a odrodu ani vybranú odrodu „neprevychováme“. Musíme si zvážiť svoje časové a fyzické možnosti, ktoré môžeme venovať záhrade aj zvyklostiam vo svojej domácnosti.
Vyčkaj času…
Pri pestovaní ovocných druhov, či už stromov, alebo krov, by sme mali pamätať najmä na to, že nejde o záležitosť na jednu sezónu. Takmer všetky okrem niektorých (jahody) budeme na stanovišti pestovať desiatky rokov. Na prvú úrodu si však počkáme niekoľko rokov – 3 až 5, pri orechu vlašskom a gaštane aj 10 rokov.
Zásoby počas celej sezóny
Aby sme mali v sezóne vždy čerstvé a chutné ovocie, vyberáme do záhrady kombinácie ovocných druhov a odrôd s postupným dozrievaním plodov, ktoré stihneme skonzumovať alebo spracovať. Počet vysádzaných stromčekov závisí od veľkosti plochy, ovocného druhu, podpníka a pestovateľského tvaru.
Do malej záhrady vyberáme zákrpky, štíhle vretená, stĺpovité tvary a nízkokmene. Naopak, vysokokmene s rozložitou korunou sú vhodné do veľkých záhrad.
Správna zostava
Jadroviny
Mali by tvoriť základ ovocnej záhradky. Na samozásobenie postačí 1 letná odroda, 1 až 2 jesenné a 2 až 3 zimné odrody.
Kôstkoviny
Tu zvolíme kombináciu 1 skorá a 1 až 2 neskoré odrody.
Drobné ovocie
Postačia 4 kry či stromčeky ríbezlí, 2 až 3 ks egrešov, 10 ks malín, 2 ks černíc a 30 ks jahôd. Poslúžia ako doplnkové, spestríme si nimi začiatok letnej sezóny. Sú veľmi nenáročné a vhodné na vysadenie aj do tej najmenšej minizáhradky.
Škrupinoviny
Sú vhodné na pestovanie najmä v teplejších oblastiach. Musíme počítať s tým, že zaberú viac priestoru, ako poskytnú úrody.
OVOCNÉ STROMY
Jablone
• Sú najmenej náročné na pestovanie. Dobre sa im darí aj v podhorských oblastiach. Nevhodné sú pre ne mrazové kotliny a veterné polohy.
• Optimálna priemerná ročná teplota je 7 až 8 °C, ročné zrážky od 600 do 800 mm. Jablone sú náročné na vyššiu relatívnu vlhkosť vzduchu. V teplejších oblastiach plody skôr dozrievajú, majú vyšší obsah cukrov, zato sú však menej trvanlivé. Naopak, vo vyšších polohách majú viac kyselín a dlhšiu skladovateľnosť.
• Najvhodnejšie pôdy sú stredne ťažké, hlinitopiesočnaté, piesočnatohlinité, ílovitohlinité; bohaté na živiny, primerane vzdušné, priepustné, dostatočne zásobené pôdnou vlahou a s neutrálnou reakciou. Darí sa im však aj v slabo kyslých pôdach. Nevhodné sú príliš piesočnaté a vysychavé pôdy.
• Pestované tvary sú veľmi variabilné a plastické. Pestujú sa ako nízky zákrpok, stĺpovité, tzv. kolumnárne tvary, štíhle vreteno a vysoké tvary s korunou širokou niekoľko metrov. Sú cudzoopelivé, preto treba pestovať viac odrôd, aby sme sa dočkali úrody. Vhodné sú kombinácie odrôd s dozrievaním v lete, na jeseň, skoré a neskoré zimné odrody.
• Väčšina odrôd ponúkaných v ovocných škôlkach a záhradných centrách je naštepená na slabo rastúcich podpníkoch M 9 a MM 106, stĺpovité aj na M 26, MM 111 a na iných. Sú rezistentné proti hubovým chorobám, ako sú chrastavitosť či múčnatka.
• Letné odrody (dozrievajú približne od konca júna do konca augusta; sú určené na priamy konzum a sú vhodné do všetkých pestovateľských oblastí): ’Allegro‘, ’Ametyst‘, ’Atlas‘, ’Daria‘, ’Dima‘, ’Hana‘, ’Discovery‘, ’Doc Melby‘, ’James Grieve Red‘, ’Julia‘, ’Lena‘, ’Miodar‘, ’Mivibe‘, ’Nela‘, ’Piros‘, ’Priesvitné letné‘, ’Sander‘, ’Vista Bella‘, ’Zita‘, ’Zlaťák‘
• Jesenné odrody (dozrievajú v priebehu septembra a októbra, skladovať ich možno približne do novembra; vhodné je pestovať ich v teplých a chránených stredných pestovateľských oblastiach): ’Akane‘, ’Auksis‘, ’Delén‘, ’Desert‘, ’Diadém‘, ’Dolores‘, ’Doris‘, ’Gala‘, ’Florijam‘, ’Pidi‘, ’Prima‘, ’Šampion‘, ’Vesna‘, ’Vitan‘, ’Tolar‘
• Zimné odrody (dozrievajú v priebehu októbra, skladovateľné a konzumné sú približne do marca až apríla, niektoré až do júna): ’Admiral‘, ’Angold‘, ’Antej‘, ’Aneta‘, ’Bel-El‘, ’Bieloruské malinové‘, ’Biogolden‘, ’Bohemia‘, ’Braeburn‘, ’Coxova reneta‘, ’Croncelské‘, ’Dalila‘, ’Dantes‘, ’Deliga‘, ’Delor‘, ’Denár‘, ’Dione‘, ’Dulcit‘, ’Fany‘, ’Flordika‘, ’Florina‘, ’Fuji’, ’Gold Bohemia‘, ’Goldstar‘, ’Golden delicious‘, ’Gloster‘, ’Granny Smith‘, ’Heliodor‘, ’Idared‘, ’Jarka‘, ’Jonagold‘, ’Jonagored‘, ’Jonagored supra‘, ’Jonalord‘, ’Jonathan‘, ’Karneval‘, ’Karmína‘, ’Ligol‘, ’Lipno‘, ’Lord Lambourne červený‘, ’Lotos‘, ’Lucy‘, ’Luna‘, ’Melodie‘, ’Merkur‘, ’Melrose‘, ’Nabella‘, ’Opal‘, ’Orion‘, ’Ontario‘, ’Otava‘, ’Pinova‘, ’Pilot‘, ’Produkta‘, ’Rajka‘, ’Red Delicious‘, ’Red Jonaprince‘, ’Red Topaz‘, ’Resista‘, ’Rosana‘, ’Rozela‘, ’Rubín‘, ’Rubinola‘, ’Selena‘, ’Shalimar‘, ’Sirius‘, ’Spartan‘, ’Vanda‘, ’Topaz‘, ’Zvonkové‘
Špecialitkou sú trpasličie jablone – bonsaje. Odroda ’Garden Sun Red‘ je zakrpatená forma jablone, vhodná na pestovanie v črepníku aj vo voľnej pôde, je samoopelivá. Pri pestovaní je potrebná prebierka.
Stĺpovité (kolumnárne) jablone
• Majú geneticky podmienený stĺpovitý vzrast, vďaka ktorému ich možno pestovať v extrémnej blízkosti – 0,5 m v rade, medzi radmi je odporúčaná vzdialenosť 2,5 m. Nástup rodivosti je už v 2. roku pestovania, úrody dosahujú v priemere 10 kg na 1 m2. Odrody dozrievajú koncom augusta až v polovici septembra.
• Letné odrody: ’Prezident‘, ’Vasiugan‘, ’Zane‘
• Jesenné odrody: ’Inese‘, ’Ostankino‘, ’Pomredrobust‘, ’Suncats‘
• Zimné odrody: ’Bolero‘, ’Flamenco‘, ’Gatis‘, ’Goldcats‘, ’Greencats‘, ’Moskovskoje ožerelje‘, ’Nataliuška‘, ’Polka‘, ’Pomfital‘, ’Pompink‘, ’Rondo‘, ’Sonet‘, ’Waltz‘
Hrušky
• Sú náročnejšie na stanovište ako jablone. Žiadajú stredne teplé až slnečné polohy. Darí sa im na miernych svahoch s južnou, juhozápadnou, juhovýchodnou expozíciou. V miestach, kde sa drží chladný vzduch, zle kvitnú, ba môžu aj namŕzať.
• Najvhodnejšia zóna na pestovanie je do 300 m n. m.; priemerné ročné teploty nad 8 °C; súhrn ročných zrážok 450 až 700 mm.
• Pôdy im vyhovujú suchšie, dobre zásobené živinami, s neutrálnou reakciou, piesočnaté, piesočnatohlinité, hlinitopiesočnaté alebo hlinité. V mokrých a studených ílovitých pôdach, ako aj v pôdach s nepriepustnou spodinou zaostávajú v raste a zaschýnajú im vrcholy.
• Ako podpníky sa používajú hruška planá a dula. V ponuke záhradníctiev a ovocných škôlok sú štandardné pestovateľské tvary, napríklad štíhle vreteno, vysoké štíhle vreteno aj stĺpovité tvary vhodné do malých záhrad.
• Letné odrody: ’Alfa‘, ’Alice‘, ’Clappova‘, ’Isolda‘, ’Milada‘, ’Radana‘, ’Vasarine sviestine‘, ’Williamsova‘, ’Williamsova červená‘
• Špeciál: dve letné odrody na jednom strome, tzv. duetá: ’Clappova/Konferencia‘
• Jesenné odrody: ’Blanka‘, ’Boscova fľaša‘, ’Denisa‘, ’Elektra‘, ’Harbo‘, ’Karina‘, ’Morava‘, ’Hardyho‘, ’Konferencia‘, ’Mramornaja‘, ’Novembra‘, ’Saphira‘, ’Wahle Schnapsbirne‘
• Zimné odrody: ’Abate Fettel‘, ’Balkanika‘, ’Bieloruská neskorá‘, ’Bohemica‘, ’Concorde‘, ’David‘, ’Dicolor‘, ’Dita‘, ’Decora‘, ’Delta‘, ’Erika‘, ’Gute Luise‘, ’Jana‘, ’Jizera‘, ’Lucasova‘, ’Nela‘, ’Petra‘, ’Schweizerhose‘, ’Vladka‘, ’Vonka‘
Ázijské hrušky
• Ak chceme pestovať v malej záhrade nenáročnú raritu, ideálne sú ázijské hrušky. Sú odolné proti chorobám, škodcom aj nízkym teplotám. Nemajú afinitu s dulou, preto sa pestujú na hruškovom podpníku. Plody sa tvarom podobajú na jablká.
• Letná odroda: ’Hosui‘
• Jesenné odrody: ’Julka‘, ’Nijisseiki‘, ’Rafzas‘
• Zimné odrody: ’Chojuro‘, ’Kumoin‘
Slivky, slivy, ringloty
• Slivky sú najmenej náročné. Nemali by chýbať ani v malej záhradke. Dobre sa im darí v stredných aj vyšších polohách. Vyhovuje im výška 350 až 450 m n. m., priemerná ročná teplota nad 7 °C, ešte lepšie až nad 8 °C a priemerné ročné zrážky 500 až 700 mm. Pôdy sú vhodné výživné, dobre zásobené vodou a vápnikom, v suchých pôdach bývajú napádané škodcami.
• Ringloty, myrobalán, mirabelky a slivy žiadajú stredne teplé a chránené stanovište. Celkom dobre znášajú zimné mrazy, no jarné už horšie. Priemerná ročná teplota by mala byť medzi 7,5 až 9 °C.
• Ako podpník sa používa St. Julien A, Adesotto, myrobalán a WWA1. Vyberáme rezistentné odrody. Všímame si, či sú samo- alebo cudzoopelivé.
• Skoré (letné) odrody: ’Althanova ringlota‘, ’Oullinská‘, ’Zelená ringlota‘
• Slivky: ’Ave‘, ’Čačanská lepotica‘, ’Čačanska najbolja‘, ’Hollywood‘, ’Kalifornská modrá‘, ’Katinka‘, ’Skoroplodnaja‘, ’Topfirst‘, ’Topking plus‘
• Neskoré (jesenné) odrody: ’Čačanská rodná‘, ’Domáca veľkoplodá‘, ’Durandzia‘, ’Haganta‘, ’Hanita‘, ’Haroma‘, ’Grosse di Felicio‘, ’Elena‘, ’Imperial‘, ’Jojo‘, ’President‘, ’Presenta‘, ’Stanley‘, ’Tophit‘, ’Toptaste‘, ’Topstar plus‘
• Kríženec slivky a marhule: ’Pluot Flavour Supreme‘
JAPONSKÉ SLIVKY
Nazývajú sa aj ázijské. Dozrievajú neskôr ako klasické odrody. Plody sú veľké a pevné, možno ich skladovať niekoľko týždňov. Vhodné sú aj na pestovanie v severnejších polohách. Neplatí to však pre neskoré odrody, tie sem nevysádzame, lebo plody by nedozreli. Pestujú sa na podpníku myrobalán, tvary sú také isté ako pri klasických slivkách. Odrody sú cudzoopelivé, preto treba vysadiť aspoň 2 odrody.
Odrody
• Stredne skorá: ’Ulena‘
• Stredne neskoré: ’Black amber‘, ’Black Diamond‘, ’Kolonovidnaja‘
Aj bublanina s domácimi, vlastnoručne nazbieranými čerešňami chutí inak.
Čerešne
• Sú veľmi náročné na výber lokality. Žiadajú otvorené teplé polohy, najlepšie na miernom svahu s južnou orientáciou, kde prúdi vzduch. Neznášajú mrazové kotliny. Vhodné na pestovanie sú oblasti vo výške 200 až 500 m n. m. s priemernou ročnou teplotou nad 7 °C a s priemernými ročnými zrážkami 650 až 750 mm.
• Pôdy žiadajú skôr ľahšie, piesočnatohlinité, záhrevné, s dostatkom vápnika a priepustnou spodinou. Vysoká hladina podzemnej vody im škodí. Na suchých stanovištiach rastú slabšie, majú malé plody.
• Lepšie sa im darí na miernych, južne orientovaných stráňach než na rovine, kde ich v čase kvitnutia môže poškodiť mráz.
• Pestujú sa ako nízkokmene, polokmene, stĺpovité tvary; používané podpníky sú Gisela 5, colt, čerešňa vtáčia a mahalebka.
• Skoré odrody: ’Adélka‘, ’Aranka‘, ’Burlat‘, ’Helga‘, ’Jacinta‘, ’Karešova‘, ’Kaštánka‘, ’Marta‘, ’Merchant‘, ’Leningradská čierna‘, ’Rivan‘, ’Starking Hardy Giant‘
• Stredne skoré odrody: ’Amid‘, ’Debora‘, ’Granát‘, ’Horka‘, ’Justyna‘, ’Napoleonova‘, ’Sam‘, ’Sandra‘, ’Summit‘
• Neskoré odrody: ’Halka‘, ’Hedelfingenská‘, ’Kordia‘, ’Lapins‘, ’Regina‘, ’Silvia‘, ’Sunburst‘, ’Sylvana‘, ’Tamara‘, ’Těchlovan‘, ’Tim‘, ’Van‘, ’Vanda‘, ’Vilma‘
Višne
• Patria medzi najmenej náročné kôstkoviny. Väčšinou sa pestujú ako nízke kmeňové tvary. Bez problémov rastú na náveterných miestach aj v inverzných polohách, možno ich pestovať na západných i severných svahoch.
• Na tienistých miestach kvitnú menej. Kvitnú neskôr ako čerešne, takže dobre odolávajú neskorým jarným mrázikom. Väčšinou sú samoopelivé. Priemerná ročná teplota na pestovanie višní by mala byť 7 až 8 °C.
• Višne nie sú náročné na pôdu, no neznášajú ťažké pôdy s vysokou hladinou podzemnej vody. Vyhovujú im vlhké, hlinitopiesočnaté i suché pôdy.
• Ako podpník sa používa čerešňa vtáčia. Do malej záhradky si zvolíme radšej sladšie, tzv. sladkovišne vhodné na priamy konzum.
• Stredne skoré odrody: ’Bare‘, ’Érdi Bötermö‘, ’Favorit‘, ’Hana‘, ’Meteor Korai‘, ’Morava‘, ’Újfehértoi fürtös‘, ’Turgenevka‘
• Neskoré odrody: ’Fanal‘, ’Gerema‘, ’Morella neskorá‘, ’Morellenfeuer‘, ’Morsam‘, ’Oblačinska‘, ’Samor‘, ’Vodena‘
Marhule
• Patria medzi náročné teplomilné kôstkoviny. Potrebujú chránené polohy, južne alebo juhozápadne orientované. Darí sa im v teplých vinohradníckych oblastiach. Pri použití vhodnej odrody a na chránenom stanovišti ich možno pestovať aj vo výške nad 300 m n. m.
• Neznášajú veterné polohy s častým prílevom studeného vzduchu. Mrazové kotliny sú absolútne nevhodné – namŕzajú im kvetné púčiky aj drevo. Priemerná ročná teplota by mala byť 9,5 až 10 °C.
• Ako podpník sa prevažne používa myrobalán, marhuľový semenáč, St. Julien A, WAKO či wavit. Pestované tvary sú štvrťkmene a polokmene. Marhule sú väčšinou cudzoopelivé, preto treba pestovať aspoň 2 odrody. Plody dozrievajú v polovici júna, začiatkom júla až koncom augusta.
• Pôdy majú byť teplé, výživné, hlboké, úrodné, vápenaté, s dostatočnou zásobou humusu. Pôdna reakcia by mala byť neutrálna až slabo zásaditá. Vo vlhkých pôdach stromy trpia glejotokom a namŕzajú.
• Skoré a veľmi skoré odrody: ’Aurora‘, ’Delta‘, ’Exnarova‘, ’Harcot‘, ’Jitka‘, ’Karola‘, ’Ledana‘, ’Legolda‘, ’Lenova‘, ’Lerosa‘, ’Leskora‘, ’Palava‘, ’Pinkcot Cotpy‘, ’Radka‘, ’Sabinovská‘, ’Spring Blush‘, ’Sylvercot‘ (synonymum ’Cotsy‘), ’Sweetred‘, ’Vesna‘ , ’Veselka‘, ’Tomcot‘, ’Tsunami‘
• Stredne skoré odrody: ’Alfons‘, ’Aramis Shamade‘, ’Bergarouge Avirine cov‘, ’Beta‘, ’Bhart‘ (synonymum ’Orangered‘), ’Big red‘, ’Gama‘, ’Goldrich‘, ’Hargrand‘, ’Kompakta‘, ’Kráska‘, ’Lebela‘, ’Maďarská‘, ’Marlen‘, ’Mirka‘, ’Svatava‘, ’Strepet‘, ’Veecot‘, ’Velkopavlovická‘, ’Vemina‘
• Stredne neskoré odrody: ’Kaunas‘, ’Moskovská veľká‘
• Neskoré odrody: ’Bergeron‘, ’Darina‘, ’Farbaly‘, ’Harlayne‘, ’Harogem‘, ’Krasnosciokij‘, ’Kečkemétska ruža‘, ’Kioto‘, ’Kuresia‘, ’Leala‘, ’Minaret‘, ’Paviot‘, ’Rakovského‘, ’Roxana‘, ’Veharda‘
• Stĺpovité tvary: ’Mini Apricot‘
• Kríženec marhule a slivky: ’Aprium Apribel‘
Broskyne a nektárinky
• Majú podobné nároky ako marhule. Potrebujú chránené polohy, južnú, juhovýchodnú alebo východnú expozíciu, svetlé a teplé stanovište. Dobre rastú i na miernom svahu, nevhodné sú pre ne mrazové kotliny a údolia, v ktorých sa udržiava studený vzduch. Pestujeme ich v oblastiach do 200 až 300 m n. m. s priemernou ročnou teplotou nad 9 °C a s priemernými ročnými zrážkami do 600 mm.
• Nevhodné sú pre ne ťažké pôdy a vysoká hladina spodnej vody. Žiadajú piesočnaté alebo piesočnatohlinité pôdy s neutrálnou až slabo zásaditou reakciou. Nadbytok vápnika im škodí – trpia chlorózou (žltnutie lístia) z nedostatku železa. Odrody naštepené na semenáčiku mandle alebo broskyňomandle sú odolnejšie proti chloróze.
• Pestované tvary sú zákrpky, štvrťkmene s dutou korunou, štíhle vreteno. Do vyšších polôh vyberáme skoršie odrody, ktoré stihnú dozrieť. Úrodu máme istú, lebo broskyne aj nektárinky sú samoopelivé. Plody dozrievajú v júli až auguste. Zaujímavé sú odrody so sploštenými plodmi, tzv. sendvičovky.
• Nektárinky – odrody
Skoré a stredne skoré: ’Crimson gold‘, ’Firebrite‘, ’Flateryna‘, ’Harco‘, ’Snow queen‘, ’Superqueen‘, ’Tena‘, ’Tomana‘
Neskoré: ’Nectared 4‘, ’Fantasia‘, ’Stark red gold‘, ’Venus‘
• Broskyne – odrody
Skoré a veľmi skoré: ’Albatros‘, ’Dixired‘, ’Earliglo‘, ’Fenix‘, ’Harbinger‘, ’Harnas‘, ’Kamila‘, ’Redhaven‘, ’Redwin‘, ’Royal Glory‘, ’Saturn‘ (sploštený plod), ’Sočnaja‘, ’Spring time‘
Stredne skoré: ’Brunila‘, ’Catherina‘, ’Fairhaven‘, ’Flamingo‘, ’Krasava‘, ’Modřinka‘, ’Ordigan‘, ’Sunhaven‘
Stredne neskoré a neskoré: ’Cresthaven‘, ’Diana‘, ’Elberta‘, ’Gracia‘, ’Inka‘, ’O´Henry‘, ’Lednická žlutá‘, ’Mesembrine‘, ’Moravia‘, ’Radosť‘, ’Sandwich Weiss‘ (sploštený plod), ’Suncrest‘
Drobné ovocie je nenáročné a vhodné na pestovanie vo všetkých oblastiach Slovenska. Kry či stromčekové tvary nezaberajú veľa miesta, takisto sú nenáročné aj na ošetrovanie, úrodu pohodlne oberieme, stojac na zemi. Dozrievajú prakticky celé leto, niektoré sú remontantné (maliny, jahody). Na trhu sú vyšľachtené odrody egreša rezistentné proti hubovým chorobám (múčnatka), ale aj odrody černíc bez tŕňov.
DROBNÉ OVOCIE
Ríbezľa červená, čierna, biela a ružová
• Červeným, bielym a ružovým ríbezliam sa najlepšie darí v teplých a slnečných polohách. Neznášajú slnečný úpal, na suchom stanovišti sa rast spomalí až zastaví. Vyhovujú im piesočnatohlinité až hlinité pôdy, dobre zásobené vodou. Reakcia pôdy má byť slabo kyslá až neutrálna. Vysádzajú sa na vzdialenosť 1 až 1,5 m.
• Čierne ríbezle rastú bujnejšie. Treba ich sadiť na vzdialenosť 1,5 až 2 m od seba. Vyhovujú im teplejšie, slnečné miesta. Pôdy sú vhodné humózne, ľahšie, piesočnatohlinité, slabokyslé až zásadité. V tieni a polotieni plody nedozrejú – budú kyslé.
• Odrody
Ríbezľa červená – skoré (’Jonkheer van Teets‘, ’Kozolupský skorý‘, ’Red Lake‘); stredne skoré (’Detvan‘, ‘Korál‘, ’Losan‘, ’Maraton‘, ’Trent‘); stredne neskoré (’Hron‘, ’Rovada‘); neskoré (’Heinemannova neskorá‘, ’Holandská červená‘)
Ríbezľa čierna – skoré (’Démon‘, ’Eva‘, ’Favorit‘, ’Focus‘, ’Moravia‘); stredne skoré (’Ben Gairn‘, ’Ceres‘, ’Jubilejnaja kopanja‘, ’Öjebyn‘); neskoré (’Zuzka‘)
Ríbezľa biela – stredne skoré (’Blanka‘, ’Gerlach‘, ’Jantar‘); stredne neskoré (’Orion‘, ’Viktoria‘)
Ríbezľa ružová – stredne skoré (’Gloria de Sablon‘, ’Lubawa‘)
„Ozobávanie“ kríkov s drobným ovocím je lákavé najmä pre deti. Zdravá alternatíva sladkostí.
Egreš
• V porovnaní s ríbezľami je náročnejší na pôdu. Pôdy sú najlepšie hlinitopiesočnaté s dostatkom vápnika, zásobou pôdnej vody. Vhodné je slnečné stanovište, znáša aj polotieň. Neznáša veterné stanovište.
• Pestuje sa ako ker alebo stromček na podpníku ríbezľa zlatá. Kry vysádzame vo vzdialenosti 1,5 m v riadku, stromčeky 1,2 m. Vyberáme odrody bez ostňov a rezistentné proti americkej múčnatke.
• Skoré odrody: ’Dagmar‘, ’Flavia‘, ’Invicta‘, ’Lady Sun‘, ’Pax‘ – bez ostňov
• Stredne skoré odrody: ’Astrid‘, ’Biely nádherný‘, ’Darek‘, ’Captivator‘ a ’Spinefere‘ – bez tŕňov –, ’Karát‘, ’Karmen‘, ’Rodnik‘
Černica a malinočernica
• Malinočernice sú medzidruhové krížence maliny a černice.
• Tvoria mohutné výhonky – šľahúne. Na pestovanie je potrebná opora (drôtenka, pletivo, sieť), vysadiť ich možno k plotu. Sú vyšľachtené odrody s ostňami aj bez nich, všetky sú samoopelivé. Intenzívne rastú, treba ich usmerňovať, aby nevytvárali veľa letorastov a málo plodov.
• Dobre rastú na slnečných stanovištiach, znášajú i mierny polotieň. Škodia im veterné polohy.
• Plody zberáme úplne dozreté, keď sú veľké ako menší palec.
• Skoré odrody: ’Black butte‘, ’Oregon Thornless‘ a ’Loganberry‘ – bez ostňov
• Stredne skoré odrody: ’Black satin‘, ’Reuben‘ – remontantná, ’Buckingham Tayberry‘ – medzidruhový kríženec
Josta
Ide o kríženca čiernej ríbezle a egreša; plody sú veľké bobule usporiadané v strapcoch. Pestuje sa ako ker alebo stromček. Nároky a spôsob pestovania má podobné ako ríbezle.
Malina
• Tvorí poloker, pestuje sa v 1- alebo 2-ročnom cykle. Celkovo je nenáročná. Žiada slnečné stanovište, polohy chránené pred vetrom. Do tieňa ju nevysádzame (plody zle dozrievajú, sú kyslé). Maliny kvitnú až koncom mája, no netreba mať obavy, že kvety či mladé plody zamrznú. Môžeme si vybrať odrody, ktoré majú plody červené, žlté či čierne.
• Skoré odrody: ’Elida‘, ’Glen Coe‘, ’Himbo Top‘
• Stredne skoré odrody: ’Glen Ample‘, ’Fallgold‘, ’Laszka‘, ’Willamette‘, ’Tulameen‘, ’Black Jewel‘
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 3/2017
Komentáre