vhodna slivka pre nasu zahradku
Galéria (22)

Vhodná slivka pre našu záhradku

Zdravé, šťavnaté a chutné slivky sú znakom vrcholiaceho leta. Ich pestovanie nie  je náročné, darí sa im skoro v každej záhrade. Ak slivky radi konzumujeme v čerstvom stave, tak potom ich máme medzi ovocím na poprednom mieste. Chuť obratej, zrelej  a slniečkom ohriatej slivky odtrhnutej priamo zo stromu je neprekonateľná.

Galéria

záhrada, slivka, odroda
záhrada, slivka, odroda
záhrada, slivka, odroda
záhrada, slivka, odroda
záhrada, slivka, odroda
záhrada, slivka, odroda
záhrada, slivka, odroda
záhrada, slivka, odroda
Nároky na stanovište
Sladké a šťavnaté slivky, ktoré si dopestujeme vo vlastnej záhrade, nekúpime v žiadnom zo supermarketov. Slivky z dovozu sa oberajú ešte pred dozretím a majú tuhú šupku. Na Slovensku máme široký výber slivkovín, ktoré si môžete dopestovať v záhrade. Výber odrôd, ktorý sa predáva v záhradných centrách, je veľmi bohatý.

Odroda Bystrická muškátováČačanska lepotica – strom
Ringlota – štíhle vreteno
Althanova ringlota Evička je viacnásobný kríženec.

Vzhľadom na to, že slivky sú domácim druhom, ich nároky na stanovište nie sú veľké. Je však nutné rozlišovať slivky domáceho pôvodu, ktoré sú lepšie prispôsobené našim klimatickým podmienkam ako odrody, ktoré pochádzajú z podmienok južnej Európy. Nepestujeme ich v oblastiach, kde priemerná ročná teplota nepresiahne 7 °C.  Najviac sa im darí v nadmorskej výške do 450 m. n. m. Ak, chceme, aby slivky a poloslivky dosiahli najlepšiu kvalitu plodov, zasadíme ich na teplé, pred vetrom chránené miesto, do hlbokej, úrodnej pôdy, dobre zásobenej vlahou. Slivky sú pomerne náročné na spotrebu živín. Potrebujú dostatočné množstvo dusíka, ale aj draslíka a fosforu.

Podpníky pre slivky
▶ slivky (Pixy, St. Julien – A , S-BO-1…) – väčšinou vyžadujú kvalitnejšiu pôdu, rastú slabšie a sú vhodné pre nízke tvary;
▶ myrobalány (MY-BO-1, MY-KL-A, MYKOA,…) – rastú silnejšie, používajú sa na vyššie tvary a do horších pôdnych podmienok.

Opeľovacie pomery – sú rozmanité. Niektoré odrody sú cudzoopelivé (Althanova, Carpatin, President a iné), niektoré sú čiastočne samoopelivé (Č. rana, Gabrovská a iné) a plnoopelivé (Domáca veľkoplodá, Č. lepotica a iné). Pri výbere je preto potrebné zistiť  percento opelenia odrody a nutnosť výsadby aspoň dvoch odrôd s rovnakým časom kvitnutia, aby sa zvýšila rodivosť.

Pomologické rozdelenie odrôd

Slivy – majú nízky až kompaktný vzrast, menšie biele kvety a guľovité, niekedy podlhovasté plody. Dužina je mäkšej konzistencie, väčšinou kyslastá a nedá sa oddeliť od kôstky.
Špendlíky – majú nízky vzrast, guľaté aj podlhovasté plody, dužina je pevne spojená s kôstkou, sladká až veľmi sladká chuť.
Mirabelky – majú stromy slabšieho rastu, menšie biele kvety, malé guľaté plody, sladkú dužinu oddeliteľnú od kôstky.
Ringloty – majú guľaté alebo vajcovité plody. Stromy sú vyššieho vzrastu, s veľkými bielymi kvetmi a veľkými zaokrúhlenými listami. Dužina väčšinou  nebýva prirastená ku kôstke, je sladká, mierne aromatická.
Slivky – v mladosti majú stromy často konáriky s ostrými bodcami, neskôr sú bez bodcov, majú pretiahnuté listy smerom k špičke. Kvety sú zelenobiele, stredne veľké, plody podlhovasté až vajcovité. Dužina má tuhšiu konzistenciu, dobre sa oddeľuje od kôstky, je sladkej chuti a má slabšiu arómu.
Poloslivky – patria sem aj ďatlovky, oválne slivky, guľovité slivky. Ostatné slivky sú podobné ako pravé slivky.

 Čačanska najbolja Čačanska lepotica – plody

V záhradkách sa stretneme so staršími odrodami, ktoré, ak im venujeme pozornosť a správne ich ošetrujeme, nemusíme hneď vymieňať za novinky. Medzi staršie odrody patrí aj Ananásová česká, modrá odroda. Ako názov hovorí – má výbornú chuť a vôňou pripomína ananás. Esslingenská – stará nemecká odroda, veľmi úrodná, modré plody, náročná na teplo.

Medzi pravé slivky zaraďujeme aj všetky výbery odrôd Domáca slivka – Bystrická. Nezabúdajme ani na skorú odrodu Lützelsachsenská,  výbornú a veľkú odrodu Čachtická a Vlaška. Odroda s menšími plodmi je Hamanova.

Poloslivky
Zo starších odrôd zaraďujeme medzi ne odrody Stanley, Wangenheimova, Zimmerova, Gabrovská. Zo starších slív poznáme Kirkeho – modré plody, Malvazinka – ružovočervené plody, Ruth Gerstetter – modré plody a Bryskú. Medzi mirabelkami je stále populárna odroda žltoplodá, sladká, aromatická – Nancyská. Zo starších veľkých odrôd ringlôt je známa odroda Ontario – žltoplodá.
Niektorí záhradkári pestujú aj konzumné myrobalány ako sú:  Klar – červenoplodý, samoopelivý, Klaret s karmínovočervenými listami, tmavomodrou až čiernou šupkou, takisto samoopelivý a Klasik so šupkou oranžovej farby a sladkastou dužinou.
Už v sedemdesiatych rokoch sa objavila na Slovensku skupina odrôd z Čačaku z bývalej Juhoslávie a svojimi vlastnosťami relatívne uspokojila pestovateľov, záhradkárov, ale aj konzumentov. V súčasnom období patria ešte medzi výkonné a relatívne tolerantné proti vírusu šarky sliviek a odporúčame ich na výsadbu do záhradiek. Patria medzi ne najmä Čačanská lepotica, Čačanská najbolja a z mladších odrôd Valjevka.
K novej generácii sliviek, ktoré by mali byť vysoko tolerantné proti tomuto vírusu, patria nové odrody vyšľachtené v Nemecku, medzi ktorými sú zastúpené skoré, stredne aj neskoro dozrievajúce odrody.

 Odroda Elena Odroda Tophit

Záhradkári pozor!
Správne sa orientujte v názvoch a označovaní nemeckých Top sliviek.
Slivky označené jedným slovom majú ideálnu veľkosť a hmotnosť plodov.
Slivky, ktoré majú v názve slovko PLUS, majú veľké plody.
First, znamená prvý. Topfirst – prvá v tejto skupine, skoré dozrievanie.
Taste, znamená chuť. Toptaste – mimoriadna chuť tejto odrody.
Tophit PLUS je označenie odrody , ktorá je hitom medzi veľkoplodými odrodami.
Topend PLUS je označenie veľkoplodej odrody, výbornej na uskladnenie, dozrievajúcej na konci slivkovej sezóny.

–>
Skoro a stredne skoro dozrievajúce odrody
Patrí sem menej známa odroda Herman (stretneme sa s ňou v hypermarketoch  ako s prvou slivkou) a odroda Katinka. Je to odroda stredného vzrastu, plod je strednej veľkosti, tmavofialový až modrý. Dužina je pevná, bielo-žltej farby, dobre oddeliteľná od kôstky. Chuťou a vôňou pripomína odrodu Domáca slivka – Bystrická. Je vysoko úrodná, ale náročná na agrotechniku, ak chceme dosiahnuť väčšie plody, je nutná závlaha.
Do skupiny stredne skoro dozrievajúcich odrôd  patrí odroda Tipala, ktorá je zaujímavá hlavne svojím zlatožltým sfarbením šupky s červeným líčkom, podlhovastým tvarom, dobrou chuťou a aromatickou vôňou.
Patrí sem ešte odroda Felsina, vhodná ako slivka na priamy konzum, ale je citlivá na šarku sliviek. Plod je stredne veľký, modrý so žltou dužinou dobre oddeliteľnou od kôstky. Chuť je veľmi dobrá, vôňa vynikajúca.
Zo stredne skoro dozrievajúcich odrôd odporúčame odrodu Hanita– má výbornú chuť. Strom má zo začiatku silnejší rast, ktorý však s nástupom rodivosti slabne. Je to samoopelivá odroda, odolná proti neskorým jarným mrazom.

 Odroda Hanita Althanova – plody


Neskoré odrody

Medzi skoršie vyšľachtené neskoré odrody patrí odroda President. Jej prednosťou sú veľmi veľké plody. Skladovateľnosť tejto odrody predlžujeme podtrhnutím plodov.
veľmi neskoro dozrievajúcim odrodám patria TopElena. Sú to odrody stredného vzrastu, plody sú stredne veľké, tmavomodré, dužina je žltá, šťavnatá a dobre oddeliteľná od kôstky. Chuť je sladká s príjemnou slivkovou arómou. Skoro vstupuje do rodivosti a má bohatú úrodu. Top nastupuje do rodivosti skôr ako Elena. Najneskôr dozrieva odroda Presenta, ktorá sa vyznačuje vynikajúcou skladovateľnosťou (až do Vianoc). Má vyšší obsah cukru ako Domáca slivka a menej kyselín. Vhodná je do teplých polôh. Používa sa nielen ako stolová odroda, ale je dobrá aj na spracovanie (džemy, pálenie).

 Klasik – myrobalán Odroda Stanley

Slivka odolná proti šarke
Najväčším hitom je odroda Jojo. Je to prvá odroda slivky, ktorá je úplne rezistentná proti šarke sliviek. Medzi najnovšie patrí veľmi výkonná odroda s veľkými plodmi a veľmi dobrou chuťou – Haganda.
Pre nemecký trh je v súčasnosti dôležitým kritériom hmotnosť plodov nad 50 g. Takéto odrody sa označujú jednotne znakom PLUS. Zatiaľ najväčšia odroda je Topgigant PLUS, ktorej plody dosahujú hmotnosť až nad 100 g, sú dobrej chuti. Jej nevýhodou je tvorba „sklovitých častí“ pri kôstke vo vnútri plodu.
Ďalšie odrody, ktoré sa sledujú: Top, Topper, Topstar PLUS, Topfive, Top 2000, Topend PLUS, Rheingold a iné.
Veľmi zaujímavou odrodou je aj Bellamira. Je to mirabelka s plodmi, ktoré dosahujú hmotnosť až 18 g. Tieto aromatické plody sú vhodné na pálenie.
V Čechách sa môžu rozmnožovať a predávať odrody Topfirst – je to samoopelivá, skorá odroda modrej farby. Plody nepadajú, strom nealternuje, dužina plodov je žltá, šťavnatá, ľahko oddeliteľná od kôstky.
Ďalšou odrodou je Toptaste. Je to veľkoplodá modrá slivka, s plodmi, ktoré dosahujú hmotnosť asi 36 g, a má vynikajúce chuťové vlastnosti. Ich žltá aromatická dužina je ľahko oddeliteľná od kôstky. Plody majú vysokú cukornatosť, neopadávajú, strom nealternuje a plody majú vynikajúce vlastnosti na pálenie.

Novinkou je kríženec mirabelky s marhuľou. Je to odroda Aprima. Táto odroda je cudzoopelivá, plody sú oranžovožlté s pevnou dužinou. Majú intenzívnu marhuľovú chuť, sú aromatické, korenisté, oddeliteľné od kôstky. Odroda je vysoko tolerantná proti šarke, nie je náchylná na moniliózu, hrdzu ani vošky.

 Odroda Topfirst Odroda Katinka

Pri výbere odrôd sliviek do záhrady dbáme najmä na:
nároky na stanovište,
kúpu stromčekov, ktoré prešli uznávacím konaním,
silu rastu vzhľadom na priestorové danosti záhrady,
samoopelivosť, cudzoopelivosť a blízkosť opeľujúcich odrôd,
náchylnosť odrody na vírusové ochorenie  šarka,
čas zberu, využiteľnosť plodov.

Mali by sme ešte vedieť, že:
• plody sliviek obsahujú veľa cukru, preto by diabetici mali ich spotrebu obmedziť,
▶ majú dostatok vitamínov a dôležitých minerálnych látok,
▶ odporúčajú sa pri ochoreniach obličiek a vysokom krvnom tlaku, sušené slivky zasa proti ateroskleróze,
▶ do menších záhrad sú vhodné stromy naštepené na menej vzrastlom podpníku, napríklad St. Julien -A, MY-KL-A, Pixy,
▶ odrody naštepené na myrobalánovom podpníku je vhodnejšie pestovať v teplejších a suchších oblastiach, pretože sú menej náročné na vlahu,
▶ pre slabší rast je vhodný aj semenný podpník zo slivky Wangenheimova, ktorý zoslabuje rast oproti myrobalánu o 50 – 60 %,
▶ jednou z najstarších tolerantných sliviek je odroda Stanley,
▶ medzi staršie, veľmi chutné odrody s vyššou odolnosťou proti šarke patrí  bulharská odroda Gabrovská,
▶ rezistentná odroda vhodná na pálenie je Topgaste.

 Odroda Vlaška Odroda Tipala

Odporúčania
▶ Do záhrad, v okolí ktorých sú stromy napadnuté šarkou, nesadíme odrody náchylné na toto ochorenie. Tie pestujeme iba tam, kde nerastú v širokom okruhu žiadne slivkoviny (ani trnky), čo je však v podmienkach Slovenska skôr výnimočné;
▶ Stromčeky slivkovín nekupujeme od neznámych predajcov na trhoviskách, bez označenia odrody, podpníka a kvality tovaru. Registrovaní dodávatelia, škôlkari, ponúkajú výpestky s garantovaným pôvodom a zdravotným stavom.


Pozor pri zamieňaní slov tolerancia a rezistencia !

Medzi týmito označeniami je podstatný rozdiel. Zatiaľ čo rezistentná (odolná) odroda  určitou chorobou, v našom prípade šarkou,  netrpí vôbec, tolerantná odroda znamená, že ak je strom poznačený ochorením,  jeho prejavy iba mierne. Tieto ochorenia sa prejavujú na listoch, ovocný strom však výraznejšie neoslabujú a nespôsobujú významné zhoršenie kvality plodov, prípadne zníženie úrody. Šarka sliviek je vírusové ochorenie, ktoré sa vyliečiť nedá a okrem likvidácie stromov nie je možná žiadna chemická alebo mechanická ochrana.

Šľachtenie nových odrôd na toleranciu, prípadne na rezistenciu sa ukázalo ako najlepšia možnosť, ako zabrániť šíreniu tejto choroby.

Záverom len toľko – slivkovín v záhradkách v ostatných rokoch ubúda. Je to len na škodu. Pestujme slivky, nenechajme, aby aj toto ovocie bolo v záhradkách, ale aj na stoloch vzácnosťou. Slovensko má vhodné podmienky na to, aby sa slivky pestovali takmer všade a v každej záhradke.

Text: Ing. Eva Šidová, PhD.
Fotografie: Ing. Eva Šidová, PhD., Ing. Marián Komžík
Zodpovedný redaktor: Vladimír Chudý

 1. Dusan Rajec says:

  co robit, ked sa slivky korenami sa plazia uz pomaly po celej zahrade. Uz sme aj vykopali okolo slivky pred dvoma rokmy vsetky rozbiehajuce sa korene a znova sa pod zemou rozsiruju

  1. Peter says:

   mozno by pomohlo ju obkopat okolo a ohranicit niecim ako v crepniku .. ale nechal by som korenom nejaky priestor ..

  2. Ivan Polačik says:

   Ivan,
   môžete zaštepiť vykopať a predavať stromky, mne by sa to veľmi hodilo keby moje viacej vyrastali nemusel by som ích kupovať

 2. Marta says:

  Slivka vôbec nekvitne neviem čo mám robiť mám 3 roky

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje