image 25755 25 v1

Odborník radí: Nerodiace ringloty

Mám dve ringloty staré asi 6 a 10 rokov. Sú zasadené v rozdielnych lokalitách v okrese Zvolen. V ich okolí sa nachádzajú aj iné slivky. Obe ringloty majú jedno spoločné – pekne kvitnú, ale nerodia. Viete mi poradiť, čo robiť, aby zarodili? Ďakujem. (Stanislav P.)

Problém bude v opeľovaní. Neuvádzate, aké odrody ringlôt pestujete. Len ako informácia, napríklad odroda ’Althanova‘ má ružovofialové plody, je cudzooopelivá, vhodný opeľovač je odroda ’Zelená ringlota‘. Odroda ’Wazonova renklóda‘ je čiastočne samoopelivá, vhodný opeľovač je odroda ’Zelená ringlota‘.
Odroda ’Zelená ringlota‘ má zelenkavé plody, je výborným opeľovačom, sama je však cudzoopelivá, t. j. prinesie úrodu, ak sa na kvietky dostane peľ z odrody ’Althanova‘ alebo zo sliviek z odrôd ’Vlaška‘ či ’Domáca slivka‘.
Problém môže byť aj v lokalite výsadby, ak je veterná. Hmyz (včely) neznáša veterné polohy, preto sem nepriletí a neprenesie peľ zo stromu na strom. Odporúčam zistiť, akú odrodu pestujete (v záhradníctve či škôlke), dokúpiť a vysadiť inú odrodu, t. j. vhodného opeľovača. Tak si zaistíte úrodu na troch stromoch.

Odpovedali: Ing. Hana Szabóvá, Daniel Košťál FOTO: thinkstock.com

 1. Michal Vágner says:

  mal som toto isté.a nielen ja ,aj susedia okolo.A problém bol -tesne po opadnutí okvetných lístkov,treba postriekať strom prostriedkom proti cicavým a žravým škodcom….Na vine je nejaký hmyz,neviem narýchlo aký…..A budete prekvapený výsledkom…..

  1. Pavol says:

   Asi sa tu mysli piliarka slivkova. Ta moze mat az taky dopad, ze zlikviduje 100% urody. Avsak tiez opelivost sa nesmie zanedbat, skontrolujte ci je samoopeliva, resp. ci ma vhodnu cudzoopelivu slivku po blizkosti, najlepsie do 10m, ale aj vacsie vzdialenosti vcelicky zvladnu.

 2. dedo 66 says:

  Potvrdzujem to , aj ja som mal ten problem kým som sa na internete nedozvedel túto pravdu .Odkedy striekam ringlody tesne pred kvitnutím a týždeň po odkvitnutí a potom opakovane proti žravemu hmyzu .

  1. kvetovocinár says:

   Zaberá, zaberá, len pozor aby ste to nezabudli umyť. priotrávili by ste sa…

 3. vlado says:

  Ja som nemal úrodu na slivkách až keď som dostal radu od brata a odvtedy striekam pred kvitnutím a po odkvitnutí

 4. A.Lisý says:

  viem Vám dať radu starého záhradkára. Tel. 0903958478

  1. tano says:

   Pane ,mám problém s rodením Althanova ringlota. Viete poradiť nejakí trik? Zakvitne a má aj malé plody no opdnú takmer všetky.
   Ďakujem.

 5. Maria says:

  Chcela by som sa opýtať mame zelenú ringrotu a ešte nam nezákvitla co treba urobiť najprv ju postriekat proti škodcom alebo ešte počkať kým za kvitne a postriekat ju až potom kým jej nárastu kvety a odpadnú jej sami a potom ju postriekat proti škodcom vopred Vám ďakujem za Vašu odpoveď

 6. Jozef says:

  Dobrý deň,
  mám problém, ktorý si neviem vysvetliť a preto ak mi budete vedieť poradiť budem Vám vďačný. V okruhu cca 10 m mám zasadené 3 slivky (konkrétne ringlotu althanova, ringlotu zelenú a nejakú modrú slivku, presný názov neviem, možno bystrická). Môj problém je v tom, že modrá a zelená krásne kvitnú aj rodia a athanova nenahodí ani len jeden kvet. Už som ju vlani ani nestrihal a ani tak nenahodila ani jeden kvet. Neviete mi poradiť v čom môže byť problém?
  Ďakujem.

 7. Peter says:

  Netreba striekať pred kvitnutím a po odkvitnuti ..stačí postrek jeden a to keď opadne asi 70 až 80 percent kvetnych lupienkov.. postrek napríklad mospilan .. to by malo zabrať na piliarku slivkovu ..dobre je pridať zmacadlo

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje