škodcovia záhrad
Zdroj: bioTomal

Prečo máme orechy čierne „ako zachrániť orechy pred červivosťou“

Na oplodí orechov škodí vrtivka orechová (Rhagoletis completa). Do Európy sa škodca dostal zo Severnej Ameriky, na Slovensku bol objavený v roku 2012. Dospelé jedince sa objavujú v strede júla, samičky nakladú vajíčka na zelené oplodie pod kožu plodov. O 3 až 7 dní sa z nich vyvinú larvy, ktoré sa kŕmia šupkou obvykle 3 až 5 týždňov.

Zakuklia sa v pôde pod stromami (túto ich správanie využijeme aplikáciou BORA) a prezimujú v štádiu kukly. Z nich sa vyvinú dospelé – muchy – a história sa opakuje. Muchy sú schopné preletieť veľké vzdialenosti (uvádza sa i 300 km/rok), na rôzne územia ich zanáša aj vietor a dážď.

škodcovia záhrad
Zdroj: bioTomal

Z ochranných mechanických opatrení sú dôležité buď prekrytie pôdy pod stromami fóliou alebo kyprenie pôdy pod stromami. S postrekmi počas vegetácie sa odporúča začať v čase náletu dospelých múch (sledovať s žltými sférickými lapačmi posilnené s feromónmi), t. j. začiatkom júla, a ošetrenie opakovať v 7- až 10-dňových intervaloch až do polovice septembra. Ak samičky nakladú vajíčka po tomto termíne, z nich vyvinuté larvy už nemajú dostatok času na ďalší vývin a nezakuklia sa. Strieka sa s biologickými prípravkami s účinnou látkou Spinosad pomiešané s atraktantom. Atraktant CombiProtec zvýši účinok o 30 až 50% efektívnosti. Naj dôležitejší postrek (v septembri v novembri) pod stromy najmä v oblastiach, kde sa vrtivka orechová vyskytla v hojnejšom počte a je prítomný už dlhšie i v minulých rokoch. Prípravok BORA s účinnou látkou Beauveria bassiana je vhodné na likvidáciu lariev v pôde. Po ošetrený vyčistí pôdu od lariev až 60-80%. Prvá aplikácia v auguste keď už larvy sa sťahujú do pôdy, ďalšie aplikácie od začiatku septembra až do mrazov. Aplikáciu urobiť s postrekovačom na povrch pôdy a následné zalievanie (je potrebná mokrá pôda) opakovať minimum 2x. Opakovanie na jar koncom mája, prípadne v júni daždivom počasí zvýši účinok až na 95% hovorí sa o tom ako naj lacnejšej a naj účinnejšej ochrane. Nakoniec dlhodobé infikovanie pôdy pod stromami donesie svoj osoh následných rokoch, čím viac stromov je na jednom mieste tým rýchlejší a účinnejší je efekt ochrany.

www.biotomal.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti bioTomal, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.