Domáce a organické prípravky, ktoré fungujú proti múčnatke
Múčnatku zastupujú stovky druhov húb, ktoré sú schopné infikovať viac ako 10 000 druhov rastlín. Je jasné, že máme proti sebe silného bojovníka. V miernom podnebnom pásme patrí k najčastejším problémom záhradkárov. Našťastie, existujú prírodné prípravky, ktoré pomôžu chrániť naše plodiny pred múčnatkou, dokonca si ich môžeme pripraviť i sami.
Čo je to múčnatka?
Ak chceme zneškodniť nepriateľa, najskôr ho musíme dobre poznať. Múčnatka je názov pre chorobu spôsobenú stovkami druhov húb Erysiphales. Listy napadnuté múčnatkou majú v počiatočných štádiách infekcie biele alebo sivé škvrny. Zvyknú sa rýchlo zväčšiť, aby úplne pokryli infikované časti rastlín plesňou. Aj keď tieto huby zvyčajne nezabíjajú svojich hostiteľov, oslabujú ich. Na to, aby prežili, potrebujú totiž rastlinu živú, nie mŕtvu.
Kde sa múčnatke darí?
Múčnatka pre napadnutie rastliny nepotrebuje vodu, ako je to v prípade väčšiny druhov plesňových patogénov. Vlhkosť vo vzduchu je však nevyhnutná na klíčenie spór. Tieto huby spôsobujú najťažšie infekcie práve vtedy, keď je vysoká vlhkosť v noci a nízka cez deň. Obľubujú mierne teploty od 21 do 26 stupňov. Spóry sa často šíria vetrom i hmyzom. Infekcia je bežná v preplnených výsadbách, v tienených a vlhkých priestoroch. Zdravé rastliny sú často schopné samy odvrátiť infekciu a zotaviť sa, ale stresované rastliny, ktoré rastú na nevhodných miestach alebo sú nedostatočne ošetrované, neraz podľahnú.
Aké rastliny múčnatka napáda?
Najčastejšie sú postihnuté spodné listy. Keď sa však škvrny zväčšia, pleseň sa šíri po celej rastline. Infikované môžu byť aj kvety a plody. Najčastejšie sa s múčnatkou stretávame na tomto ovocí a zelenine: jablká, fazuľa, repa, mrkva, tekvica, uhorky, baklažán, hrozno, cibuľa, paštrnák, hrušky, hrach, jahody, paradajky, vodové melóny. Múčnatka útočí aj na niektoré druhy byliniek a okrasných kvetov.
Ako mať múčnatku pod kontrolou bez konvenčných fungicídov?
Dobrou správou je, že infekcie múčnatkou sú zvyčajne mierne. Zdravé rastliny sa ľahko zotavia po zmene počasia alebo lepšom prúdení vzduchu – napríklad, keď rastliny pretrháme. V týchto prípadoch liečba nie je potrebná.
Ťažké infekcie múčnatkou alebo stav, keď sa nám rozšíri na viacero plodín, si už vyžaduje zásah. Časté používanie fungicídov však vedie k rozvoju odolnosti húb vyvolávajúcich ochorenie. To má dôsledky na celé poľnohospodárstvo, ale aj na naše zdravie.
Prevencia pred múčnatkou
Kľúčové pre zdravie všetkých rastlín je, dať im podmienky, ktoré potrebujú. Ďalším dôležitým faktorom, ktoré chráni aj pred múčnatkou, je pravidelné zalievanie podľa potrieb rastliny, dostatočné rozmiestnenie plodín, dostatok vzdušnosti a slnka, ktoré je nepriateľom plesňových chorôb. Ranné zalievanie je lepšie ako večerné, pretože počas dňa rastliny i pôda preschnú a nebude sa zbytočne hromadiť vlhkosť. Ak ste si všimli infikované rastliny, choré tkanivo odrežte a zničte. Nedávajte ho do kompostu, inak by sa infekcia mohla rozšíriť do ďalších častí vašej záhrady. Pravidelne odstraňujte burinu.
Prírodné prostriedky proti múčnatke
Mlieko
Možno ste už počuli o tom, že mlieko dokáže uchrániť rastlinu pred múčnatkou. Dôležité je nastriekať ho na postihnuté miesta v začiatkoch infekcie. Túto techniku používajú mnohí ekologickí pestovatelia po celom svete a preukázala sa ako efektívna predovšetkým na rajčiakoch, viniči, jablkách, tekviciach a uhorkách.
Bežnou radou je zriediť mlieko v pomere 1 : 10 vodou a nastriekať ho na rastliny pri prvých príznakoch infekcie. Pri silnejších infekciách môžete vyskúšať pomer 1 : 2, či dokonca 1 : 1. Po daždi treba rastliny opätovnej postriekať.
Síra
Síra je klasický fungicíd, ktorý účinne ničí múčnatku. Považuje sa za jeden z najefektívnejších. Háčik je v tom, že sa musí aplikovať preventívne pred výskytom príznakov. Nastriekajte ho na rastliny, o ktorých viete, že sú náchylné na infekciu. Účinok jednotlivých prípravkov s obsahom síry sa môže líšiť, všímajte si etikety. Väčšinou sa aplikujú vo forme poprašku alebo postreku.
Náš tip: Síru neaplikujte pri teplotách nad 26 stupňov Celzia a vyhnite sa rastlinám, ktoré boli ošetrené záhradníckymi olejmi (aspoň dva týždne).
Biofungicídy
Existuje množstvo rôznych druhov mikróbov, ktoré sa predávajú na kontrolu tohto ochorenia. Pozitívne je, že nezanechávajú toxické zvyšky. Taktiež je omnoho menej pravdepodobné, že by huby boli voči nim odolné. Ak máte záujem o túto formu ochrany, informujte sa v špecializovaných predajniach a e-shopoch.
Sabína Zavarská
Foto: istock
Dobry den mam menšiu zahradu ovocne stromy a zeleninu hrozno ,egreše ribezle mučnatka nestačim postrekovať pesticidami a opakovat viackrat so SIROU som ešte neskušal poradte,ponuknite ,už som v seniorskom veku 76 r. s pozdravom Vojtech
Veľmi dobrý účinok na machy, lišajníky, mrazové trhliny, múčnatku ale aj veľa iných škodcov má vápno. Ak je v záhrade rozšírený po zemi mach, na stromoch lišajníky a múčnatka, treba každý rok po opade listov vykonať rez a nastriekať vápenným roztokom, ak sa dá aj včetne koruny. Tak isto aj pôdu v záhrade treba vždy na jeseň vyhrabať a stačí každý druhý rok prevápniť. Zatiaľ nič lepšie nefunguje.