
Máte chuť na jarnú cibuľku? S pomocou týchto tipov ju dopestujete aj v kvetináči
Šalátom a omelete dodá príjemne pikantnú chuť. Na chlebe s masťou zase rozohrá úplne novú hru. Jarná cibuľka si zaslúži miesto v jarnom jedálničku. A nielen vtedy! Postará sa o dávku vitamínov, pomáha bojovať proti infekciám a navyše aj výborne chutí. Ako dopestovať jarnú cibuľku a akým detailom venovať pozornosť?
Jarná cibuľa a jej rozmanité podoby
Niektorí ľudia si myslia, že jarná cibuľka nie je ničím iným ako „klasickou“ cibuľou, ktorá bola zo zeme vytrhnutá ešte pred tým, ako stihla dorásť do plnej veľkosti. Je pravdou, že z cibuľových záhonov si môžete vytrhnúť aj mladé cibuľky so sviežou zelenou vňaťou. Ak si však chcete dopestovať cibuľu s mimoriadne chutnou vňaťou a jemnejšou pikantnosťou, zamerajte sa na odrody, ktoré nesú prívlastok „jarná cibuľa“, „zelená cibuľa“, „zväzková cibuľa“ alebo „cibuľa na zväzkovanie“ (typické zväzky jarnej cibuľky s vňaťou).
Medzi spoločné poznávacie znaky patria menšie cibuľové hlávky a zelená vňať, ktorá je jedlá často až v dĺžke 40 cm. Cibule majú zvyčajne kratšie vegetačné obdobie, môžu mať plochý až mierne zaguľatený tvar a sú určené najmä na priamu konzumáciu. Niektoré odrody však dorastajú aj do klasických veľkostí a môžu byť dokonca vhodné i na dlhšie uskladnenie.
Kedy sadiť jarnú cibuľu?
Kým niektoré odrody je vhodné zasadiť do pôdy už na jeseň, pre ďalšie nastáva ideálne obdobie na výsev v marci a v apríli. Pestovateľsky zaujímavé sú dokonca aj odrody „jarnej cibuľky“, ktoré sa dajú sadiť takmer po celý rok (aj opakovane a podľa potreby) a majú iba veľmi nízke nároky na pestovanie.
Ako pestovať odrody jarnej cibule?
Pestovanie jarnej cibule zo semien je jednoduché a vhodné pre začiatočníkov aj zaneprázdnených záhradkárov.
- Začnite výberom vhodnej odrody. Ak sa chystáte na výsadbu v marci alebo v apríli, zamerajte sa na veľmi skoré odrody zväzkovej cibule, pri ktorých sa odporúča výsev v jarných mesiacoch.
- Cibuľa si bude vyžadovať primerane teplé a slnečné stanovisko – ideálne vo východnej alebo juhovýchodnej časti záhrady.
- Jarnú cibuľu sa neodporúča pestovať na mieste, kde ste v minulej sezóne pestovali cibuľu, cesnak či pór.
- Pri výsadbe priamo do pôdy si dajte záležať na tom, aby ste pôdu dôkladne prekyprili a odburinili. Primiešať môžete aj menšie množstvo vyzretého kompostu.
- Odporúčaná medziriadková vzdialenosť je cca 20 – 25 cm, vzdialenosť semien v riadku 3 – 4 cm. Presnejšie informácie budú uvedené na obale konkrétnych cibuľových semien.
Nemáte záhradu? Jarnú cibuľu dopestujete aj v kvetináči
Niektoré odrody jarnej/zväzkovej cibule sú vhodné na kvetináčové pestovanie. Vyberte si väčší kvetináč s drenážnymi otvormi a hĺbkou 15 – 20 cm. Do kvetináča vsypte záhradnícky substrát. Jarnú cibuľu môžete vysadiť do kvetináča zo semien alebo priamo použiť sadzačku.
Aby ste maximalizovali výnos na malej ploche, vysaďte cibuľku striedavo (v okrúhlom kvetináči do špirály), no ponechajte medzi jednotlivými kusmi/semienkami medzeru aspoň na 3 cm. Kvetináč umiestnite na slnečné miesto a nezabudnite na pravidelné polievanie. Pri pestovaní na balkóne majte po ruke netkanú textíliu, ktorou kvetináč prvé týždne prekryjete cez noc pri riziku nízkych teplôt (pôda v kvetináči totiž rýchlejšie vychladne).
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre