Rozkvitnutá cibuľa
Zdroj: iStock

Prečo kvitne cibuľa skôr, ako má? Čo robiť, keď vyženie do kvetu?

Cibuľa je jednou zo základných druhov zeleniny, ktorá je takmer v každej záhradke. V snahe o čo najbohatšiu úrodu vás môže nepríjemne prekvapiť, keď niektoré cibule začnú vyháňať do kvetu alebo, ako sa v našich končinách hovorí: „idú do semena“ skôr, ako by mali. Čo teraz? Ako preventívne zabrániť, aby cibuľa kvitla a plodila semená?

Keď si všimnete z cibule vyháňať stonky kvetov, je jasné, že začal proces kvitnutia a tvorby semien. Pre väčšinu pestovateľov cibule to znamená desivú správu. Cibuľová časť prestane rásť a nebude ďalej dozrievať. Energia, ktorá by vytvorila chutnú cibuľku, je teraz nasmerovaná na tvorbu stonky a kvetu.

Rozkvitnutá cibuľa
Zdroj: iStock

Prečo začne cibuľa skôr kvitnúť, ako má?

Cibuľa a šalotka sú dvojročné plodiny, čo znamená, že prvý rok rastú a druhý rok kvitnú. Keď vytvoria kvet v prvom roku, hovoríme, že vyhnali do kvetu alebo do semena predčasne. Prečo sa to stane? Najčastejšou príčinou je stres. Stres môže znamenať napríklad: veľmi teplé alebo veľmi studené prostredie, málo vody alebo priveľa vody, kolísanie teplôt. Veľké výkyvy teplôt počas krátkeho obdobia môžu spôsobiť, že cibuľa si „bude myslieť“, že je v druhom roku rastu, keď má kvitnúť. Bude „mať pocit“, že už prekonala zimu ako ročné obdobie a je čas kvitnúť.

Čo robiť s cibuľou, ktorá ide do kvetu?

Najlepšou voľbou je vychutnať si aspoň to, čo z cibuľky narástlo, a teda zberať a použiť cibule. Prípadne ich môžete konzervovať. Určite nečakajte so zberom, kým cibuľové listy nezhnednú a nezvädnú (tak, ako sa to robí pri klasickom zbere).

Najskôr odrežte kvet na vrchu alebo celú stonku, aby cibuľa prestala tvoriť semená. I keď to neobnoví rast cibule, môžete ju takto nechať v zemi ešte niekoľko týždňov. Síce sa nezväčší, ale ani sa jej nič nestane – jednoducho je „odložená“ a môžete ju použiť neskôr. Ak cibuľky necháte v zemi pridlho, stanú sa vláknitými a postupne zhnijú. Pár cibuliek môžete nechať kvitnúť ak chcete semená. Tie si odložte na výsadbu v budúcej sezóne.

Rozkvitnutá cibuľa
Zdroj: iStock

Ako použiť a skladovať takúto cibuľu?

Môžete ju použiť úplne rovnako ako bežnú. Myslite však na to, že nie je vhodná na skladovanie – treba ju spotrebovať hneď alebo konzervovať. Môžete ju tiež nasekať a zmraziť alebo nakrájať a vysušiť. Dehydrovanú cibuľu použite vcelku alebo ju spracujte na cibuľový prášok.

Ako zabrániť, aby cibuľa šla do kvetu v budúcnosti?

Počasie, ani iné vonkajšie podmienky, ktoré môžu vyvolať pomýlenie sa cibule, neovplyvníte. Existuje však niekoľko spôsobov, ako tomu zabrániť.

  • V prvom rade si na výsadbu vyberte cibuľu vhodnú pre vašu oblasť.
  • Zasaďte ju v správnom čase podľa odrody, ktorú ste si vybrali. Semiačka sa spravidla sejú koncom februára a v marci a cibuľky sa sadia koncom marca, začiatkom apríla.
  • Sadenice cibule (malé cibuľky) majú tendenciu ísť do kvetu častejšie, ako keď pestujete cibuľu zo semien, najmä v horúcom podnebí. Vyskúšajte pestovanie zo semien – buď priamym výsevom von, alebo si sadenice predpestujte v interiéri.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje