Prečo kvitne cibuľa skôr, ako má? Čo robiť, keď vyženie do kvetu?

Rozkvitnutá cibuľa
Zdroj: iStock

Cibuľa je jednou zo základných druhov zeleniny, ktorá je takmer v každej záhradke. V snahe o čo najbohatšiu úrodu vás môže nepríjemne prekvapiť, keď niektoré cibule začnú vyháňať do kvetu alebo, ako sa v našich končinách hovorí: „idú do semena“ skôr, ako by mali. Čo teraz? Ako preventívne zabrániť, aby cibuľa kvitla a plodila semená?

Keď si všimnete z cibule vyháňať stonky kvetov, je jasné, že začal proces kvitnutia a tvorby semien. Pre väčšinu pestovateľov cibule to znamená desivú správu. Cibuľová časť prestane rásť a nebude ďalej dozrievať. Energia, ktorá by vytvorila chutnú cibuľku, je teraz nasmerovaná na tvorbu stonky a kvetu.

Rozkvitnutá cibuľa
Zdroj: iStock

Prečo začne cibuľa skôr kvitnúť, ako má?

Cibuľa a šalotka sú dvojročné plodiny, čo znamená, že prvý rok rastú a druhý rok kvitnú. Keď vytvoria kvet v prvom roku, hovoríme, že vyhnali do kvetu alebo do semena predčasne. Prečo sa to stane? Najčastejšou príčinou je stres. Stres môže znamenať napríklad: veľmi teplé alebo veľmi studené prostredie, málo vody alebo priveľa vody, kolísanie teplôt. Veľké výkyvy teplôt počas krátkeho obdobia môžu spôsobiť, že cibuľa si „bude myslieť“, že je v druhom roku rastu, keď má kvitnúť. Bude „mať pocit“, že už prekonala zimu ako ročné obdobie a je čas kvitnúť.

Čo robiť s cibuľou, ktorá ide do kvetu?

Najlepšou voľbou je vychutnať si aspoň to, čo z cibuľky narástlo, a teda zberať a použiť cibule. Prípadne ich môžete konzervovať. Určite nečakajte so zberom, kým cibuľové listy nezhnednú a nezvädnú (tak, ako sa to robí pri klasickom zbere).

Najskôr odrežte kvet na vrchu alebo celú stonku, aby cibuľa prestala tvoriť semená. I keď to neobnoví rast cibule, môžete ju takto nechať v zemi ešte niekoľko týždňov. Síce sa nezväčší, ale ani sa jej nič nestane – jednoducho je „odložená“ a môžete ju použiť neskôr. Ak cibuľky necháte v zemi pridlho, stanú sa vláknitými a postupne zhnijú. Pár cibuliek môžete nechať kvitnúť ak chcete semená. Tie si odložte na výsadbu v budúcej sezóne.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteRozkvitnutá cibuľa
Zdroj: iStock

Ako použiť a skladovať takúto cibuľu?

Môžete ju použiť úplne rovnako ako bežnú. Myslite však na to, že nie je vhodná na skladovanie – treba ju spotrebovať hneď alebo konzervovať. Môžete ju tiež nasekať a zmraziť alebo nakrájať a vysušiť. Dehydrovanú cibuľu použite vcelku alebo ju spracujte na cibuľový prášok.

Ako zabrániť, aby cibuľa šla do kvetu v budúcnosti?

Počasie, ani iné vonkajšie podmienky, ktoré môžu vyvolať pomýlenie sa cibule, neovplyvníte. Existuje však niekoľko spôsobov, ako tomu zabrániť.

  • V prvom rade si na výsadbu vyberte cibuľu vhodnú pre vašu oblasť.
  • Zasaďte ju v správnom čase podľa odrody, ktorú ste si vybrali. Semiačka sa spravidla sejú koncom februára a v marci a cibuľky sa sadia koncom marca, začiatkom apríla.
  • Sadenice cibule (malé cibuľky) majú tendenciu ísť do kvetu častejšie, ako keď pestujete cibuľu zo semien, najmä v horúcom podnebí. Vyskúšajte pestovanie zo semien – buď priamym výsevom von, alebo si sadenice predpestujte v interiéri.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.