Kedy vybrať cesnak a cibuľu a ako ich uskladniť?

image 50015 25 v1

Je dôležité, aby sme vystihli správny čas na zberanie úrody cibuľovín. Viete, kedy ich treba zberať?

Čas zberu odhalí vňať

Vo všeobecnosti platí, že vhodný čas na vyberanie cesnaku a cibule z pôdy je vtedy, keď začne žltnúť vňať a mäknúť vňaťový krček. V prípade sucha a teplého počasia nechajte vytiahnutú cibuľku a cesnak sušiť na záhone, ak je vlhko alebo daždivo, umiestnite úrodu na suché a pred dažďom chránené miesto. Dôležité je, aby tam bol dostatočný prístup vzduchu. Keď je vňať usušená, odstránime ju od hlávok a skrátime korienky. Takto ošetrenú cibuľu a cesnak uskladníme na suchom a chladnom mieste. Cibule i cesnak môžeme viazať do strapcov ako naši predkovia a zavesiť ich na suché vetrané miesto.

Pri cibuli je predčasný aj oneskorený zber zlý

V prípade predčasného zberu nepriamo znižujete úrodu a zhoršujete skladovateľnosť cibule. Oneskoreným zberom síce zvýšite hmotnosť cibúľ, ale porastú aj straty počas uskladnenia spôsobené vyšším výskytom hubových chorôb. Zrelú cibuľku stačí vytiahnuť zo záhonu za vňať a nechať presušiť na hriadke, ak neprší. Nezabudnite pred uskladnením cibuľu dôkladne pretriediť. Všímajte si všetky náznaky ochorení a postihnuté cibule vyhoďte. Pri dobrom vetraní a teplote -3 až +2 stupne Celzia, vlhkosti 65 až 75 percent, vydrží priemerne 200 dní.

Cesnak nenechajte prezrieť!

Zimný cesnak dozrieva v júli, jarný v auguste. „Správne obdobie zberovej zrelosti nepaličiakov určujú spodné listy, ktoré začínajú žltnúť a ostatná vňať klesá k zemi. Neklamným znamením blížiacej sa konzumnej zrelosti paličiakov je vzpriamovanie sa doposiaľ špirálovite stočených kvetných stoniek. Cesnak nesmieme nechať prezrieť, pretože cibule sa ľahko rozpadávajú na strúčiky a následne podliehajú rôznym chorobám a práchnivejú. Pri oneskorenom zbere vznikajú straty aj tým, že cesnak má schopnosť zaťahovať sa hlbšie do pôdy,“ odporúča Magdaléna Valšíková-Frey, profesorka na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre a odborníčka na pestovanie zeleniny vo svojej knihe: ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + biologická ochrana.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteVyberajte ho opatrne

Ťahanie za vňať nie je vhodným spôsobom zberu cesnaku. Najskôr ho treba opatrne podryť, aby sa dal ľahko vytiahnuť. Tiež nie je vhodné oklepávať zeminu, ktorá po usušení na cesnaku zostala. Treba ju očistiť rukou jemne, aby nedošlo k poškodeniu strúčikov. Cesnak Nechajte vonku za sucha dva tri dni preschnúť, potom ho preložte do dobre vetraných suchých prístreškov a nechajte preschnúť ďalších 5-6 týždňov. Odstráňte korene a vňať, uskladnite v debničkách pri teplote 0 stupňov Celzia. Takto vám vydrží priemerne šesť mesiacov.

Text: Sabína Zavarská Foto: shutterstock.com

Komentáre

  1. S tým zaťahovaním cesnaku do zeme by profesorka Magdaléna Valšíková-Frey by nemala šíriť nezmysli.

  2. irenasuligova@gmail.com says:

    To ze sa cesnak zacne vtahovat hlbsie do zeme je pravda.Hovorila mi to uz moja stara mama.A ta bola dobra gazdinka a vsetkemu rozumela.Takze nie su to nezmysly.

  3. Miroslav says:

    Pani Irena, dúfam, že neveríte tým bludom o vťahovaní cesnaku do pôdy. Ak áno, popíšte spôsob akým sa to deje. Veľmi rád sa dozviem niečo nové.

  4. Jozef Mrazek says:

    Sadim cesnak i cibulu na jesen ked teplota pôdy klesne po cca 9 stupnov. Pred vysadbou to morim v sulke.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.