Ako si vytvoriť na balkóne malú záhradku, v ktorej sa bude rastlinám dariť
Spestrite si bývanie a premeňte svoj balkón na malú záhradku. Mnohým druhom byliniek, zeleniny či ovocia sa tu bude dariť. Postačia vám pestovateľské kvetináče alebo vedierka na kvety.
Galéria
Pre malý priestor ako balkón je ideálne vertikálne pestovanie. „Vyberte stenu natočenú k slnku a na ňu upevnite kvetináče smerom do výšky. Využite závesné systémy alebo si záhon vyrobte z europaliet. Sú lacné, ľahké a dostupné. Stačí ich obrúsiť a nalakovať. Môžete si kúpiť aj hotovú paletu Buildify,“ radí David Benda, odborník na záhradu v projektových marketoch Hornbach.
Ako na to
Už máte paletu – a čo ďalej? Kladivom vyrazte nepotrebné stredové dosky a schovajte si ich na zakrytie bokov. Do dvoch vzniknutých „záhonov“ vložte netkanú textíliu a pripevnite ju sponkovačkou. Na vytvorenie vertikálneho záhona opäť vyrazte nepotrebné stredové dosky, ale tentoraz ich pribite na paletu tak, aby po vztýčení europalety vznikli hrantíky. A možno začať vysádzať.
Bylinky, zelenina aj ovocie
Na balkónové pestovanie sa skvele hodí bazalka, pažítka, petržlen, žerucha, trebuľka, kôpor, ligurček, stredomorské bylinky, šalvia, rozmarín, tymián, oregano, estragón, mäta, levanduľa či medovka lekárska. Bylinky sa dajú všeobecne rozdeliť na jednoročné (bazalka, kôpor, kapucínka väčšia) a dvojročné alebo viacročné mrazuvzdorné bylinky (napríklad potočnica lekárska, pažítka, tymián, mäta pieporná). Ak si chcete balkónové bylinkové záhradky dlho užívať, dajte prednosť druhej kategórii.
Zo zeleniny sú na tento typ pestovania vhodné paradajky, reďkovky, fazuľa, rôzne odrody šalátu, paprika, baklažán alebo chilli papričky. Z ovocia aj na malom priestore hravo vypestujete jahody, ríbezle, černice, egreše, kivi či stĺpovitú jabloň.
Na čo nezabudnúť
Kvôli dostatku slnečného svetla sú pre záhradku ideálne južné balkóny. Tmavé kvetináče priťahujú slnečné lúče a nádoba sa tak zahrieva rýchlejšie, čo môže rastline uškodiť. Vhodnejšie sú svetlé alebo hlinené nádoby. Ak sa váš balkón nachádza na severnej strane, vyberte porasty nenáročné na slnko – napríklad kapustu alebo hrach.
Na veľkosti záleží
Pri zariaďovaní balkónovej záhradky dbajte na správnu veľkosť kvetináčov a sadeníc vhodných na tento druh pestovania. „Je to rovnaké ako pri topánkach, v prípade pochybností je lepšie zvoliť o číslo väčšie ako menšie. Pri nádobách na pestovanie nezabudnite na otvory pre odvod vody. Korene rastliny potrebujú vody vždy dostatok. Zvlášť ovocie a zelenina vyžadujú každodenné zavlažovanie, ktoré musí byť najintenzívnejšie v horúcich letných mesiacoch. Dobre poslúžia samozavlažovacie kvetináče,“ hovorí odborník.
S pestovaním začnite až keď nebude hroziť žiadna zima. Chlad a mráz môžu mladým rastlinkám uškodiť. Vhodným mesiacom na výsadbu býva väčšinou koniec mája po troch zamrznutých (Pankrác, Servác, Bonifác a k nim patrí ešte štvrtá Žofia). Z doma vypestovanej zeleniny či ovocia sa budete tešiť minimálne počas leta až do polovice jesene.
Text: Spracované v spolupráci s Hornbach
Foto: Hornbach
Komentáre