Cibuľa
Zdroj: istock.com

Ako a kedy pestovať cibuľu? S týmito rastlinami jej bude na záhrade najlepšie

Bez cibule si nevieme predstaviť množstvo pokrmov, a preto nečudo, že majitelia záhrad jej bez váhania vyčlenia niekoľko riadkov, aby bola kedykoľvek po ruke. Je lepšie sadiť cibuľu na jar alebo na jeseň? Vedľa akých iných plodín ju vysadiť? Pozrite si niekoľko praktických tipov, ako pestovať cibuľu.

Výsadba cibule zo semien aj sadzačky

Cibuľa (lat. Allium cepa, cesnak cibuľový) je dvojročnou rastlinou, ktorá sa v našich podmienkach zvyčajne pestuje ako jednoročná rastlina. Na kuchynské účely sa najlepšie osvedčila cibuľa biela, cibuľa červená, cibuľa šalotka, cibuľa žltá aj jarná cibuľka. Líšia sa veľkosťou, tvarom, farbou i chuťou. Pri pestovaní cibule máte na výber veľa overených odrôd, ktoré môžete pestovať zo semien alebo zo sadzačky.

Pestovanie zo semien trvá dlhšie (zber koncom leta, na jeseň) a spočiatku si budú cibuľové riadky vyžadovať viac starostlivosti. Výsledkom však býva chuťovo kvalitnejšia cibuľa, ktorá je vhodná na dlhodobé skladovanie – do zásob. Pestovanie zo sadzačky je zase jednoduchšie a rýchlejšie sa dopracujete k úrode ešte počas leta. Mnohí záhradkári si preto zvyknú úrodu cibule dopestovávať oboma spôsobmi.

Sadenie cibule
Zdroj: istock.com

Sadenie cibule na jar

Výsadbu cibule zo semien je ideálne stihnúť v priebehu marca, najneskôr začiatkom apríla. Semená nesmú byť vkladané do zamrznutej pôdy. Pôda vyžaduje predprípravu a odburinenie. Semená cibule sa vkladajú do riadkov hlbokých cca 2 – 3 cm vo vzájomnej vzdialenosti 20 – 25 cm. Po vzídení prvých štyroch lístkov pristúpime k pretriedeniu a jednoteniu. Ponecháme silné rastliny vo vzdialenosti 5 – 10 cm od seba v závislosti od toho, aká bude plná veľkosť danej odrody cibule.

Pri výsadbe cibule sadzačky sa vyhneme pretrieďovaniu mladých rastlín. S výsadbou počkáme, kým odznejú rizikové mrazy. Termín jarnej výsadby cibule sadzačky je približne od druhej polovice marca do polovice apríla. Do riadkov s ryhami o hĺbke 2 – 3 cm vkladáme zdravé a nenapadnuté sadzačky korienkami nadol. Odporúčaná vzdialenosť medzi sadzačkami je uvedená na balení – priemerne 5 – 10 cm. Vzdialenosť riadkov by mala byť okolo 25 cm. Sadzačky zľahka prihrnieme, ich vrcholky môžu mierne vytŕčať.

Pestovanie cibule
Zdroj: istock.com

Sadenie cibule na jeseň

Na jeseň je možné sadiť cibuľu sadzačku a cibuľu zo semien. Vyberáme odrodu určenú na jesennú výsadbu. Vhodným termínom je október a začiatok novembra, kedy si ešte pôda udržuje teplotu vyššiu ako 5 °C. Kým rozostupy medzi riadkami zostávajú rovnaké, ako pri jarnej výsadbe, hĺbka výsadby je v tomto prípade väčšia – a to 8 až 10 cm.

Dôležité je vyznačiť si miesto vysadenia cibule, aby sa na ňu do jari nezabudlo. Osvedčilo sa napríklad zimné prekrývanie netkanou textíliou. Výhodou jesennej výsadby je pomerne skorý zber cibuľovej úrody a nižšia chorobnosť.

V akých podmienkach sa cibuli darí?

Cibuli vyhovuje hlinitopiesočnatá pôda a slnečná pozícia, na ktorej bude pôda počas hlavnej sezóny dostatočne prehrievaná. Pre rovnomerný a silný rast cibuľa vyžaduje pravidelné odburinenie a kyprenie pôdy medzi riadkami. Najintenzívnejšiu zálievku potrebuje v období rastu prvých listov.

Pestovanie cibule
Zdroj: istock.com

Čo pestovať v blízkosti cibule?

Takzvané partnerské pestovanie vychádza z toho, že niektoré plodiny dokážu popri sebe lepšie benefitovať s cieľom podporiť ich silnejší rast a vyššiu úrodu. Niektoré plodiny napríklad prilákajú opeľovačov aj k menej „atraktívnym“ rastlinám, ďalšie poskytnú tieň či ochranu pred vetrom, prispievajú k lepšej úrodnosti pôdy alebo odpudzujú škodcov.

Pestovanie cibule spolu s mrkvou
Zdroj: istock.com

Ak uvažujete o tom, čo vysadiť do blízkosti cibuľe, vyskúšajte mrkvu, petržlen, paštrnák alebo červenú repu. Naopak – pri cibuľu nie je vhodné vysadiť hlúbovú zeleninu a fazuľu.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje