Cibuľa, pažítka, pór: Čas na výsev cibuľovej zeleniny sa blíži!
Galéria (6)

Cibuľa, pažítka, pór: Čas na výsev cibuľovej zeleniny sa blíži!

Cibuľová zelenina tvorí odjakživa podstatnú časť zeleninových záhrad Slovákov. Je zdravá, chutná, potrebná takmer do každého dobrého jedla. Čo je dobré vedieť ešte skôr, ako ju začnete pestovať?

Galéria

Sejba cibuľovej zeleniny
Sejba cibuľovej zeleniny
Sejba cibuľovej zeleniny
Sejba cibuľovej zeleniny
Sejba cibuľovej zeleniny

Pri priamej sejbe cibuľovej zeleniny je vhodný čo najskorší výsev – samozrejme, podľa toho, ako dovolia teploty a pôda. Vzdialenosť medzi jednotlivými riadkami by mala byť 25 až 30 centimetrov, hĺbka sejby približne 1,5 centimetra na ťažších pôdach a do 3 centimetre na ľahkých pôdach. Po vyjednotení by mali byť rastlinky od seba vzdialené 5 až 10 centimetrov.

Tu sú špecifiká sejby troch najobľúbenejších druhov cibuľovej zeleniny:

Cibuľa

Pre cibuľu kuchynskú je na rast dôležité teplejšie chránené miesto. Pôda by mala mať pH 6,5 až 7,8. Nezabudnite ju dôsledne obohatiť humusom. Hovorí sa, že cibuľa znesie všetko, ale nie je to celkom pravda. Kam cibuľu určite nesadiť? Najmä do ťažkých, zlievavých a chladných pôd. Ak hnojíte maštaľným hnojom, cibuľu sejte do takto ošetrenej pôdy až v druhom či treťom roku po hnojení.

Pažítka

Pažítka je veľmi vďačnou cibuľovou zeleninou, nielen vďaka jej jemne pikantnej chuti, ktorá osvieži nátierky, šaláty, vaječné jedlá, či len tak chlebík natretý maslom. Je nenáročná a mrazuvzdorná. Vysievajte ju do radov vzdialených od seba asi 20 až 30 centimetrov. Ak pažítku nevysievate, ale pestujete zo starších trsov, delenie trsov je treba urobiť buď teraz – hneď na jar alebo až v auguste po dozretí semien. Pri tomto spôsobe je dôležité skrátiť vňať i korene. Potom zasaďte 10 až 12 rastlín v spone 30 x 20 centimetrov.

Pór

Aj pór môžeme pestovať z priamej sejby alebo z predpestovaných priesad. Najviac sa mu darí v ľahších, dobre vyhnojených pôdach s dostatkom humusu. Pór je náročný na ľahko prístupné živiny. „Počas celého vegetačného obdobia musí mať k dispozícii dostatok dusíka a draslíka. Čerstvé hnojenie organickými hnojivami aj maštaľným hnojom na jeseň póru prospieva. Priemyselné hnojivá dodáme na jar pri príprave pôdy. V záhradkách môžeme pór pestovať i v horských podmienkach,“ upresňuje Magdaléna Valšíková-Frey, profesorka na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva, kde pôsobí na Katedre zeleninárstva.

Pór vysievame v druhej polovici marca a v apríli do riadkov vzdialených od seba 30 až 40 centimetrov a do hĺbky približne 2 centimetre. Medzi rastlinkami by mal byť rozstup 8 až 12 centimetrov. Nezabúdajte priebežne odburiňovať a kypriť. Ak chcete dosiahnuť čo najdlhší biely krčok póru, odborníčka odporúča pri poslednom okopávaní prihrnúť pôdu k nadzemným častiam rastliny až do výšky 20 centimetrov.

Sabína Zavarská
Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey: ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + BIOLOGICKÁ OCHRANA
Foto: isifa/shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje