Kríčkové egreše z vlastnej produkcie
Ak nemáme možnosť kúpiť si sadenice kríčkových egrešov v špecializovaných predajniach, môžeme si ich vypestovať rozmnožovaním z vlastných kríčkových egrešov v záhradke. Poznáme niekoľko spôsobov takéhoto rozmnožovania.
Galéria
Rozmnožovanie kopcovanímPri tomto spôsobe postupujeme tak, že na jar zrežeme staré konáre egrešového kra nad zemou. Mladé vyrastajúce letorasty zasypeme koncom mája až začiatkom júna ľahkou zeminou do výšky 10 až 12 cm. Postupne kopček zväčšujeme, najmä po výdatnejších dažďoch, až na 30 cm. Koncom septembra kopček odhrnieme a zakorenené letorasty oddelíme od materského kra. Môžeme ich vysadiť do pripravenej škôlky, alebo priamo na trvalé stanovisko v záhradke.
Rozmnožovanie potápaním
Pri potápaní okolo starého kra na jar vykopeme niekoľko 10 až 15 cm hlbokých jamiek, do ktorých ohneme vopred vybraté letorasty. Tieto ukotvíme k zemi drôtenými háčikmi alebo drevenými kolíkmi a jamky zasypeme zeminou. Nad zemou necháme iba vrcholky letorastov. Za suchého počasia jamky zalievame. Na jeseň zeminu opatrne odhrnieme a zakorenené letorasty oddelíme od kra. Výhonky s dobre vytvorenými korienkami môžeme vysadiť priamo v záhrade.
Rozmnožovanie zelenými vrcholovými odrezkami
Tento výsadbový materiál získame tak, že v júni až v júli narežeme 6 až 10 cm dlhé odrezky z výhonov, na ktorých necháme iba vrcholovú listovú ružicu. Ostatné listy skrátime na polovicu, aby sme znížili odparovanie vlahy. Spodné listy odstránime úplne. Takto pripravené odrezky napicháme do dobre navlhčeného substrátu z piesku, rašeliny alebo perlitu, v parenisku alebo vo fóliovníku. Parenisko alebo fóliovník hneď zatienime a nevetráme. Dbáme na to, aby tu bola dostatočná vlaha a teplo. Po vyrastení korienkov postupne začneme s prevetrávaním a odstraňovaním tienenia, aby sa rastlinky otužili. Získané sadenice vysádzame do voľnej pôdy až na jar budúceho roka.
Ako ušetriť priestor
Pri pestovaní egrešov a ríbezlí dávajú záhradkári prednosť pestovaniu stromových tvarov. Výhodou je ľahšie oberanie plodov i estetický vzhľad záhradky. V menších záhradkách môžeme ušetriť priestor poschodovým pestovaním stromových tvarov. Do jednej jamky zasadíme tri stromčeky egreša rôznej sorty i výšky kmeňov. Umiestnime k nim jeden oporný kolík, ku ktorému kmene priviažeme. Jamka musí byť väčšia aj pre dobré zásobenie stromčekov živinami, najmä dobre vyzretým kompostom. Takto môžeme sadiť aj stromčeky ríbezlí. Ak k jednému opornému kolíku zasadíme kombináciu bielych, červeným a čiernych ríbezlí, dostaneme pekný malebný obraz, ktorý oživí našu záhradku. Podobne môžeme kombinovať i stromové tvary ríbezlí a egrešov pri jednej opore.
Získavanie stromových egrešov a ríbezlí štepením
Na jednoročný výhon ríbezle zlatej (meruzalky), ktorý sme získali potápaním alebo nakopcovaním, naštepíme v čase od 15. do 30. augusta vrúbeľ egreša alebo ušľachtilej odrody ríbezle. Štepíme do boku vo výške, v ktorej chceme mať tvar stromčeka. Na jar pred začiatkom vegetácie odstránime časť podpníka nad miestom štepenia a ponecháme iba 10 cm čapík, na ktorom odstránime všetky púčiky. O tento čapík priviažeme prijatý vrúbeľ, aby sa nevylomil. Čapík odstránime až v auguste, keď bude vrúbeľ dobre prirastený k podpníku.
Menej časté, aj keď výhodnejšie, je štepenie priamo na materskom kre. Pri tomto spôsobe postupujeme tak, že do dobre vyvinutých výhonov na kre meruzalky, ktorá bola nakopcovaná, aby sa vytvorili na výhonoch korene, štepíme do boku vrúble egreša alebo ríbezlí. Výhonky meruzalky musia byť v mieste štepenia už zdrevnatené a vrúble už musia mať ukončený rast. V jeseni oddelíme naštepené výhonky od materského kra a môžeme ich vysadiť na trvalé stanovisko.
Štepenie za zelena je spôsob pre skúsenejších záhradkárov. Vrchol meruzalky zlatej okolo polovice júna skrátime ostrým nožíkom alebo žiletkou a urobíme na ňom rázštep. Vrúbeľ egreša alebo ríbezle pred navrúbľovaním upravíme tak, že spodnú časť zrežeme do klina a listovú plochu zmenšíme na polovicu, aby sme zabránili odparovaniu vlahy. Klin zasunieme do rázštepu a uviažeme lykom alebo pásikom fólie. Miesto vrúbľovania nesmieme zavoskovať. Pred slnečným žiarením chránime vrúbeľ vreckom z tenkého papiera alebo fólie. Výhodou tohto spôsobu je, že pri neprijatí vrúbľa môžeme vrúbľovanie zopakovať na skrátenej časti podpníka, alebo v polovici augusta naštepením do boku.
Text a kresby: Jozef Pobjecký
Foto: archív JAGA GROUP
Zdroj: časopis Urob si sám
bolo by dobré nejaké video oštepení